Հանձնաժողովը Սերժ Սարգսյանին հեկտարներից ավելի լուրջ հարցեր է տվել
Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր մասնակցում էր 2016թ. ապրիլին Ղարաբաղում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի դռնփակ նիստին, որը տևեց մոտ 5 ժամ։
Նիստի ավարտից հետո Սարգսյանը հրաժարավեց պատասխանել լրագրողների հարցերին, բայց ևս մեկ անգամ վերահաստատեց արտակարգ դրության ավարտից հետո հատուկ ասուլիս հրավիրելու և բոլոր «հարցերին՝ տրամաբանական, անտրամաբանական, տեղին, թե անտեղին» պատասխանելու իր խոստումը։ Իսկ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո նշեց, որ «եթե հանձնաժողովը մինչ այս ուներ մոտ հարյուր ժամ տևողությամբ տեսագրություններ և փաստական նյութեր, այժմ ունի 100 գումարած 5 ժամ տեվողությամբ տեսաձայնագրություններ», որոնք շատ արժեքավոր են 2016 թվականի ապրիլին տեղի ունեցածը հասկանալու համար․ «2016 թվականի ապրիլից հետո այսպիսի աշխատանք երբեք չի արվել։ Այն ժամանակվա իշխանությունները դա չեն արել։ Լավ կլիներ, որ իրենք արած լինեին, և ոչ թե ընդամենը մեկ փաստաթուղթ կազմելուց հետո համարեին, որ աշխատանքը ավարտվեց»։
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ նախկին նախագահը հանձնաժողովի բոլոր հարցերին պատասխանել է, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ հանձնաժողովը ստացել է բոլոր հարցերի պատասխանները։ Քոչարյանի խոսքերով՝ Սարգսյանն իր մասով պատասխանել է հարցերին այնքանով, որքանով տիրապետում է դրանց պատասխաններին․ «Բայց կան բաներ, որ, ասենք, կարող է ինքը չհիշի կամ իրեն զեկուցած չլինեն։ Հիմա մեզ հետաքրքիր է՝ չեն զեկուցե՞լ, թե՞ չի հիշում»։
Հանձնաժողովը լիահույս է, որ Սերժ Սարգսյանի օրինակին կհետևի նաև 2016 թվականին Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ով ավելի վաղ մերժել էր քննիչ հանձնաժողովի հրավերը և հրաժարվել մասնակցել նիստին։ Քոչարյանի խոսքերով, գեներալը լավ կանի, եթե վերանայի իր որոշումը և, այնուամենայնիվ, ներկայանա խորհրդարան․ «Մենք Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկման ընթացքում էլ ասացինք, որ Յուրի Խաչատուրովի չգալը սխալ էր, ինքն էլ ընդունեց և ասաց, որ խոսել է Խաչատուրովի հետ այստեղ գալուց առաջ և հորդորել, որ ճիշտ կլիներ, որ նա էլ գար։ Ես նորից եմ կրկնում, որ Սերժ Սարգսյանի մեզ մոտ գալուց հետո Խաչատուրովը ճիշտ կանի գա և պատասխանի իրեն վերաբերող հարցերին, որպեսզի ամբողջական դառնա ։ Ի վերջո, նա եղել է համար մեկ զինվորականն այդ ժամանակ՝ Գլխավոր շտաբի պետը»։
Տարածքային կորուստների շուրջ նախկին նախագահի իրարամերժ հայտարարությունների մասին հարցին (Սերժ Սարգսյանը «հայտնի» ֆիլմում նշել էր, թե խոսքը ոչ թե 800 կորցրած հեկտարի մասին է, այլ՝ 400-ի) հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց. «Պարոն Սարգսյանը ֆիքսեց, որ դա ընդամենը ֆիլմ էր» և նշեց, որ նիստի ընթացքում Սերժ Սարգսյանին հեկտարներից շատ ավելի լուրջ հարցեր են տրվել․ «Մենք կարողացել ենք ճշտել, թե պարոն Սարգսյանը ի՞նչ է կարծում՝ հակառակորդն իր առջև դրված ռազմական խնդիրը լուծե՞լ է, թե՞ չէ, և դրա մեջ կա՞ քաղաքական բաղադրիչ, թե՞ չկա, մենք ինչքանո՞վ ենք պատրաստ եղել, հետախուզության տվյալները ամբողջությամբ արտացոլո՞ւմ են այն տեղեկատվությունը, որը գտնվում է շրջանառության մեջ, և այլն»։
Լրագրողների հարցին՝ 2016 բացթողումներ եղե՞լ են, Քոչարյանը պատասխանեց՝ իհարկե։ Հարցին՝ թերացողների անուններ Սերժ Սարգսյանը տվե՞լ է, հանձնաժողովի նախագահը արձագանքեց՝ թերացողների անունները տրվել են նաև Պաշտպանության նախարարության կողմից կազմված վերլուծության մեջ․ «Բայց վերլուծության մեջ ներառված չեն մի շարք պաշտոնյաներ, որոնք իրենք իրենց չեն տեսել այդ թերացումներում», - ասաց Քոչարյանը՝ նշելով, որ հանձնաժողովը թերացողների շարքում նրանց, այնուամենայնիվ, տեսնում է, և իր ամփոփիչ եզրակացության մեջ այդ ամբողջը կարտացոլի։
Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներն, ըստ Քոչարյանի, արդեն վերջնական փուլում են և կավարտվեն հունիսի 4-ին։ Այս մեկ տարվա ընթացքում հավաքագրված տեղեկությունները և դրանց հիման վրա արված եզրակացությունները հանձնաժողովի ավարատական զեկույցում ամփոփ տեսքով կներկայացվեն հանրությանը։
Մինչ այդ հանձնաժողովը կհանդիպի մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ (այդ թվում՝ Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանի), ինչից հետո կանցնի տվյալների ամփոփմանը։ Անպատասխան հարցեր, ասում է Քոչարյանը, պետք է որ չմնան՝ ոչ իրենց, ոչ էլ հանրության համար։
Քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է 2019 թվականի հունիսին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով։ Հիմնական նպատակն է՝ հասկանալ, ի՞նչ է տեղի ունեցել 2016 թվականի ապրիլին, արդյո՞ք կորուստները համաչա՞փ են եղել, թե՞ ոչ, հնարավո՞ր էր արդյոք նվազեցնել դրանք, որո՞նք են մարդկային, տարածքային կորուստների հիմնական պատճառները, ո՞ր ստորաբաժանման ղեկավարներն են հիմնական թերացողներն, ինչպե՞ս շտկել իրավիճակը զինված ուժերում եւ այլն։ Հանձնաժողովը ստեղծվել էր վեց ամիս ժամկետով՝ ևս վեց ամիս ժամկետ ավելացնելու հնարավորությամբ։ Այն աշխատում է դռնփակ նիստերի ձևաչափով: Նշված ժամկետի վերջում քննիչ հանձնաժողովը հանդես է գալու զեկույցով, որով ամփոփ կներկայացնի վերջին մեկ տարվա ընթացքում հավաքագրած փաստաթղթերի, տասնյակ նախկին կամ ներկա պաշտոնյաների հետ հանդիպումների (հարցաքննությունների) արդյունքում արված եզրակացությունները։

Сержу Саргсяну задавали вопросы поважнее гектаров территории
16 апреля экс-президент Армении Серж Саргсян принял участие в закрытом заседании парламентской комиссии, изучающей обстоятельства военных действий в Карабахе в апреле 2016г. Встреча длилась 5 часов. После заседания он отказался отвечать на вопросы журналистов, но снова пообещал по завершении режима чрезвычайной ситуации созвать пресс-конференцию и ответить на все «логичные, нелогичные, уместные и неуместные вопросы».
Председатель комиссии, депутат от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян заявил после встречи, что если прежде комиссия владела видеоматериалами почти на 100 часов и фактическими данными, то теперь к этим 100 часам прибавилось еще 5, которые, по его словам, очень ценны с точки зрения понимания произошедшего в апреле 2016 года: «После апреля 2016 года такой работы никогда не проводилось. Власти того времени не делали этого. Хорошо бы, если эту работу выполнили они, а не стали бы считать ее завершенной после составления всего одного документа».
По словам депутата, Саргсян ответил на все вопросы Комиссии, это, однако, не значит, что орган получил ответы на все вопросы. Экс-президент отвечал в той мере, в какой владеет ответами, заметил Кочарян: «Но какие-то моменты он может не помнить, или ему могли не докладывать о них. Нам интересно: ему не докладывали или он не помнит?».
Комиссия надеется, что примеру Сержа Саргсяна последует занимавший в 2016 году должность начальника Генштаба ВС, генерал-полковник Юрий Хачатуров, ранее отклонивший приглашение органа и отказавшийся от участия в заседании.
По словам Андраника Кочаряна, неплохо бы генералу пересмотреть свое решение и, тем не менее, явиться в парламент: «В ходе обсуждения с Сержем Саргсяном мы сказали, что неявка Юрия Хачатурова - ошибка. Он согласился, сказал, что говорил с Хачатуровым до своего прихода и сказал, что правильнее прийти. Я снова повторяю, что после визита Сержа Саргсяна хорошо бы явиться и Хачатурову, ответить на касающиеся его вопросы, чтобы восстановить полную картину. В конце концов, тогда он был военным номер один - начальником Генштаба».
На вопрос о противоречивых заявлениях Сержа Саргсяна по поводу территориальных потерь (в снятом ранее фильме Саргсян говорил, что речь не о 800, а о 400 га территории) председатель комиссии ответил так: «Господин Саргсян сказал, что это всего лишь фильм». На заседании Сержу Саргсяну задавали более серьезные вопросы касательно территорий: «Мы сумели выяснить, по мнению господина Саргсяна, выполнил ли противник поставленную перед ним боевую задачу, есть ли в этом политическая составляющая, в какой мере мы были подготовлены, полностью ли разведданные отражают циркулирующую сейчас информацию и так далее».
На вопрос о том, были ли в 2016-ом упущения, Кочарян дал однозначный ответ - конечно. Тогда журналисты поинтересовались, назвал ли Саргсян имена допустивших упущения, на что Андраник Кочарян сказал: их имена были названы и в анализе, составленном Минобороны еще в 2016 году.
«Но сюда не вошли чиновники, которые не видели себя в этих упущениях». По словам Андраника Кочаряна, Комиссия, тем не менее, считает их таковыми, и все это будет отражено в заключении органа.
Работы Комиссии, сказал он, подходят к концу и будут завершены 4 июня. Собранные в течение года данные и заключения, сделанные на основании этих данных, будут представлены в заключительном докладе.
К тому времени орган встретится с рядом высокопоставленных чиновников, в том числе с президентом Карабаха Бако Саакяном, после чего примется за подытоживание данных. Неотвеченных вопросов, сказал Кочарян, не должно быть: ни для них, ни для общества.
Комиссия была создана в июне 2019 года по распоряжению премьер-министра Никола Пашиняна. Основная ее цель — понять, что произошло в апреле 2016 года, можно ли было избежать таких потерь, каковы основные причины человеческих и территориальных потерь, как улучшить ситуацию в ВС и т.д. Она создана на 6 месяцев с возможностью продления срока еще на полгода. Работает орган за закрытыми дверями. По окончании срока комиссия представит заключение. Ряд бывших и нынешних чиновников, в том числе экс-министр обороны Сейран Оганян уже принимали участие в заседании и ответили на вопросы членов Комиссии.