Բրիտանիան ու ԱՄՆ-ն «ճնշում են» Հայաստանին հանքային բանավեճում
Եվրամիության ներքին մի զեկույցի համաձայն, Միացյալ Թագավորության կառավարությունը ցուցարարների, օտարերկյա հանքային ընկերության և իշխանությունների միջև երկու տարի տևած փակուղային իրավիճակում ճնշել է Հայաստանի կառավարությանը։
- Հայաստանում 2018 թվականի «Թավշյա հեղափոխությունից» հետո տեղի բնակիչները և ակտիվիստները սկսեցին շրջափակել երկրում 400 միլիոն դոլար արժողությամբ ոսկու հանքավայրը, որի արդյունահանմամբ պետք է զբաղվեր Ջերսիում գրանցված հանքարդյունաբերական ընկերությունը:
- Մինչ օրս տևող ճգնաժամային այսպիսի պայմաններում Լիդիան Ինթերնեշնլ (Lydian International) հանքարդյունաբերական ընկերությունը, որին մեծապես աջակցում է Միացյալ Թագավորությունը, Հայաստանի կառավարությանը սպառնաց միջազգային արբիտրաժով։
- ОpenDemocracy-ի հրապարակած հոդվածների հետքերով բրիտանական խորհրդարանի պատգամավորը քննադատություն հղեց՝ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի գերատեսչությանը՝ հանքի բացմանն աջակցելու «քաղաքական ռիսկը ստանձնելու» համար։
Եվրամիության ներքին զեկույցում, որը ОpenDemocracy-ին հասանելի է դարձրել Փաստաթղթերի հասանելիության ԵՄ կարգավորումների շնորհիվ, նշվում էր, որ Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն ճնշումներ են գործադրում Հայաստանի նկատմամբ՝ ոսկու արդյունահանման վիճահարույց ծրագրի առնչությամբ։
Ամուլսարի ոսկու հանքարդյունահանումը հայաստանյան քաղաքական առաջնագծում հայտնվեց 2018-ին, երբ «Թավշյա հեղափոխության» արդյունքում իշխող Հանրապետական կուսակցությունը դուրս մղվեց երկրի կառավարումից: Տեղի բնակիչները և բնապահպան ակտիվիստները սկսեցին 400 միլիոն դոլար արժողությամբ անավարտ հանքարդյունաբերական նախագծի տարածքի շրջափակումը, ինչը բրիտանա-ամերիկյան Լիդիան Ինթերնեշնլ հանքարդյունաբերական ընկերության, ընկերության միջազգային աջակիցների և Հայաստանի կառավարության միջև բախումների պատճառ դարձավ։
«Մեզ համար նշանակություն չունի՝ ովքեր են ցանկանում շահագործել հանքը: Ջերմուկում հանքարդյունաբերություն չի լինելու։ Նրանք, ովքեր փորձում են այստեղ հանք բացել, վատնում են իրենց փողերը», - վերջերս «Հրապարակ» թերթի հետ զրույցում նշել է տեղի ակտիվիստ Շիրակ Բունիաթյանը:
Գրեթե երկամյա շրջափակման արդյունքում Լիդիանին այդպես էլ չհաջողվեց մուտք գործել Ամուլսարի տարածք և ավարտին հասցնել հանքարդյունաբերական նախագծի շինարարությունը, որին, ի դեպ, աջակցում են Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), պաշարների կորզմանն ուղղված ներդրումային հիմնադրամները, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ կառավարությունները:
Լիդիանը հանքի արգելափակումն ապօրինի է որակել և Հայաստանի կառավարությանը մեղադրել «անգործության» մեջ։ 2019 թվականի մարտին ընկերությունը Հայաստանին տեղեկացրել է բրիտանական և կանադական երկկողմ ներդրումային պայմանագրերի համաձայն միջազգային արբիտրաժի դիմելու հնարավորության մասին:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության 2019 թվականի հոկտեմբերի ներքին գրության մեջ նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ամուլսարի ոսկու նախագծի հետագա զարգացումների հետ կապված հսկայական ճնշումների է ենթարկվել», այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների կողմից:
«ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները հուսով են, որ Լիդիանը խտրականության չի ենթարկվի և նմանատիպ մոտեցում կկիրառվի Հայաստանում գործող այլ հանքարդյունաբերական ընկերությունների նկատմամբ ևս», - ասվում է ԵՄ ներքին զեկույցում։
Մասնակիորեն կրճատված զեկույցը ստացել ենք Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայությունից (EEAS)՝ ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչությունից, որը նշել էր, որ «փաստաթղթի լրիվ հանրայնացումը կբացահայտի Երևանում ԵՄ պատվիրակության գնահատականները՝ կապված այդ նախագծի որոշակի հանգամանքների հետ, որոնք նախատեսված են միայն ներքին օգտագործման համար»:
«Այս զեկույցը հաստատում է շատերի կասկածները, որ Մեծ Բրիտանիան գործում է մի ընկերության անունից, որը ցանկանում է ոսկու վտանգավոր հանքավայր բացել, ավելին՝ «կորպորատիվ դատարաններն» օգտագործում է, որպեսզի Հայաստանի կառավարությանը ստիպի չեզոքացնել բողոքի ակցիաները», - նշում է Global Justice Now-ի արշավների բաժնի ղեկավար Ջին Բլեյլոկը:
Lydian-ը, որը գրանցված է Ջերսիում և որի կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Կանադայում, նշում է, որ իրենք հետևել են շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի մեղմացման և բնության պաշտպանության բարձրագույն միջազգային ստանդարտներին, ինչպես պահանջել են ՎԶԵԲ-ը և Համաշխարհային բանկի միջազգային ֆինանսական կորպորացիան։ Վերջինս Ամուլսարի նախագծից դուրս է եկել 2017-ին:
Մեծ Բրիտանիայի նախկին դեսպանների կողմից «Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի ամենամեծ ներդրում» և «Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բիզնես համագործակցության հիանալի օրինակ» անվանված հանքավայրի հակառակորդները պնդում են, որ հնարավոր բնապահպանական վնասների վերաբերյալ իրենց մտահոգությունները հիմնավորված են:
Փաստաթուղթը չի բացահայտում պաշտոնական Մեծ Բրիտանիայի կամ ԱՄՆ-ի ճնշման բնույթը Հայաստանի վրա։
«Մենք չենք ընդունում Հայաստանի կառավարության հետ Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի հարցով մեր դեսպանատան ներգրավվածության այսպիսի որակումը», - ասել է Բրիտանիայի Արտաքին գերատեսչության խոսնակը: «Դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գործն է հյուրընկալող կառավարությունների հետ զրուցել հարցերի լայն շրջանակում, այդ թվում՝ տնտեսվարողների անունից: Այս դեպքում Երևանում Բրիտանիայի դեսպանատունը Հայաստանի կառավարության հետ քննարկել է հանքի հարցը՝ ավելի լավ հասկանալու իրավիճակի վերաբերյալ կառավարության մոտեցումը»:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակն էլ ասել է. «Հուսով ենք, Հայաստանի կառավարությունը և Լիդիան Ինթերնեշնլը կշարունակեն աշխատել միասին՝ քննարկելու Ամուլսարի հետ կապված փոխհամաձայնեցված, անկողմնակալ և արագ լուծման բոլոր հնարավոր տարբերակները: Ցանկանում ենք տեսնել այս հարցի պատշաճ, ըստ օրենքի լուծումը։ Օրենքի թափանցիկ և միատեսակ կիրառումը բոլոր ներդրողների նկատմամբ վստահություն կներշնչի գործող և հավանական ներդրողներին»:
Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունն իրավիճակը մեկնաբանելուհարցմանը չի արձագանքել։
Լիդիանն էլեկտրոնային փոստով հայտնել է, որ «ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հաշվի առնելով, զերծ ենք մնում մեկնաբանություներից»:
ԵՄ պատվիրակության զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը «պետք է կշռադատի Ամուլսարի հետ կապված ծրագրի շրջակա միջավայրի նկատառումները դրա տնտեսական օգուտների նկատմամբ, հաշվի առնելով ոլորտի «տխրահռչակորեն բացասական» բնապահպանական ցուցանիշները և այն, որ, ըստ Լիդիանի, հանքավայրի կառուցումն ավարտելուն պես նախատեսվում էր աշխատանքի ընդունել 750 մարդու, տեղական ընկերությունների միջոցով ստեղծել լրացուցիչ 3000 աշխատատեղ և տասը տարվա ընթացքում 488 միլիոն դոլար ներդրում ունենալ Հայաստանի պետական բյուջեում:
Զեկույցում նշվում է նաև այն լարված իրավիճակի մասին, որում հայտնվել են ընկերության արտասահմանյան աջակիցները Հայաստանում, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը: Փաստաթղթում ասվում է, որ Ամուլսարի կոնֆլիկտը «քաղաքականացված է, ընդ որում՝ հեղափոխական Հայաստանի իշխանությունների հակառակորդները (նաև որոշ աջակիցներ) այս խնդրի շուրջ միավորվել, չնայաց հետապնդում են տարբեր նպատակներ»:
«Ամուլսարի հարցը եղել է Փաշինյանի կառավարության հակառակորդների կողմից շահարկվող կարևորագույն կետերից։ ...Այս հակառակորդները պնդում են, որ վարչապետին չի հետաքրքրում շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը և հարցականի տակ են դնում, թե ինչու բրիտանացիները և ամերիկացիները պետք է շահագործեն Հայաստանի բնական ռեսուրսները»:
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական հայտարարությունները կարծես նվազ կշիռ են տալիս իր աջակցությանը Լիդիան Ինթերնեշնլին, որը նախատեսում էր դառնալ Հայաստանի խոշոր հարկատուներից մեկը՝ նախքան 2018-ի հանրային արշավի մեկնարկը:
Միացյալ թագավորության խորհրդարանի պատգամավորի հարցին՝ արդյո՞ք Արտաքին գերատեսչությունն այս տարվա սկզբին դիմել է Հայաստանի կառավարությանը՝ Ամուլսարի հանքավայրի առնչությամբ հանդիպելու համար, Արտաքին գործերի նախարարը պատասխանել է. «Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան երևանյան պաշտոնյաները պարբերաբար ամենատարբեր հարցերի վերաբերյալ ներկայացուցչություններով դիմում են Հայաստանի կառավարությանը»:
Շատերը, ներառյալ՝ բրիտանացի պատգամավորը, քննադատել են Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գերատեսչությանը՝ Հայաստանի կառավարության հետ քննարկումների շրջանակներում Լիդիան Ինթերնեշնլին սատարելու համար։
Արձագանքելով 2019-ի օգոստոսին Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական վերագնահատմանը, Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները կոչ են արել Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև Շվեդիայի դեսպանատներին հետ կանգնել Ամուլսարի հանքավայրին աջակցելու որոշումից։
«Թերևս, ավելի արդար կլիներ սա դիտարկել հենց ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Շվեդիայի համատեքստում: Արդյոք Ձեր հարևանությամբ բացահանք շահագործելու որևէ թույլտվություն կտրվե՞ր՝ հիմնվելով թերի, անճշտություններով լեցուն և կեղծված ՇՄԱԳ-ի վրա: Գիտենք, որ պատասխանը «ոչ» է, ուստի խնդրում ենք, որ նույն չափանիշը կիրառվի նաև ՀՀ քաղաքացիների և բնակիչների հանդեպ»,- ասվում է բաց նամակում:
Տեղեկատվության ազատության օրենսդրության շրջանակներում, OpenDemocracy-ի ձեռք բերածնամակագրությունը, որը վարել է Երևանում Բրիտանիայի դեսպանությունը, պարունակում է կրճատված էլեկտրոնային նամակներ, որոնք վերաբերում են ինչպես Լիդիան Ինթերնեշնլի, այնպես էլ Հայաստանի կառավարության հետ դեսպանության հանդիպումներին։ Կան նաև կրճատված նամակներ հանքի շրջափակմամբ պայմանավորված իրավիճակի շուրջ դեսպանության ներքին նամակագրությունից։ Դեսպանատան և Լիդիանի միջև շփումների ցուցակից պարզ է դառնում, որ երկու կողմերի միջև հինգ տարի շարունակ կանոնավոր շփում է եղել:
Դեսպանատան՝ Ամուլսարին վերաբերող փաստաթղթերի 2018 թվականի ցանկում կան այսպիսի վերնագրեր․ «Հնարավոր հանդիպում Հայաստանի վարչապետի հետ - պահանջվում է հրատապ խորհուրդ», «Հարցադրումներ դեսպանի համար», «Վարչապետի պաշտոնակատարի հետ հանդիպում․ առանցքային կետեր», «Լիդիանի հետ հանդիպման արդյունքը»: Դեսպանատան նամակագրությունը, որը վերաբերում է Ամուլսարի նախագծին, ներառում է նաև կրճատված նամակագրություն ԵՄ առաքելության ղեկավարների՝ 2018-ի նոյեմբերին վարչապետ Փաշինյանի հետ հանդիպման վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը 2018-ին՝ պաշտոնը ստանձնելուց հետո հանձնարարել էր ստուգումներ կատարել Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում, նշելով, որ դեմ կլիներ Ամուլսարի նախագծին, եթե հաստատման գործընթացների ժամանակ իշխանության լիներ։
2019-ի օգոստոսին կառավարության պատվերով կատարված ուսումնասիրության հրապարակումից հետո Փաշինյանը՝ նախկին ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, ով ղեկավարում էր զանգվածային բողոքի ցույցերը Հայաստանի նախկին ռեժիմի դեմ, սկսեց ցուցարարներին կոչ անել դադարեցնել հանքի շրջափակման գործընթացը: Նա հայտարարեց, որ Ամուլսարի ծրագրին դիմակայելու որևէ իրավական հիմք չկա, և որ հանքը պետք է վերաբացվի:
Լիդիան Ինթերնեշնլի դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ կառավարության կողմից պատվիրվող անկախ վերագնահատման համար հիմք չկա, իրենց հաջողվել է «բավարարել և անգամ գերազանցել շրջակա միջավայրի պահպանության և կայունության խիստ ստանդարտները»:
«Վարչապետը շատ բարդ վիճակում է, կարծում եմ», - ասում է «Թրենսփերենսի Ինթերնեշնլ Հայաստանի» գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը:
«Նա իր արժեքներն ունի․ ժողովրդավարությունը և շրջակա միջավայրի նկատմամբ հոգատարությունը, իր խոստումները, որ ՀՀ քաղաքացիների ձայները կարևոր են, որ իրենք են իրենց կյանքի տերը, որ նրա կառավարությունը տարբերվում է նախորդ կոռումպացված ռեժիմից և այլն: Փաշինյանը հասարակական ուժեղ ճնշման տակ է և բարձրացրել է 2018-ի հեղափոխությունը սատարող մարդկանց սպասելիքները, իսկ այս ընթացքում նրա գործողությունները չէին համապատասխանում նրա արժեքներին և խոստումներին: ․․․Ակնհայտորեն, նա միջազգային հանրության, և մասնավորապես Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ դեսպանատների կողմից ուժեղ ճնշման տակ էր և վախենում էր վտանգի տակ դնել հետագա օտաերկրյա ներդրումները։ Վարչապետի համար ակնհայտորեն բարդ էր որոշում կայացնել այդպիսի իրավիճակում»։
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակն ասել է. «Միացյալ Նահանգները աջակցում են լավ կարգավորվող արդյունահանող ոլորտի տնտեսական զարգացմանը: Մեր սեփական փորձը ցույց է տվել, որ պատասխանատու զարգացումը լավագույն միջոցն է աշխատատեղեր ստեղծելու և կայուն տնտեսական աճ ապահովելու համար, որը կարող է մարդկանց դուրս բերել աղքատությունից ու պաշտպանել բնական ռեսուրսները»:
2019-ի դեկտեմբերին Լիդիանը դատական պաշտպանության ներքո կազմակերպական վերակազմավորման գործընթացի էր դիմել։ Սույն տարվա հունվարին ընկերությունը հանվել էր Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայից։ Կանադական դատարանում առկա փաստաթղթերում ասվում է, որ ներկայումս «առաջ են տարվում քննարկումները հանքի հնարավոր գնորդի հետ» և շարունակում է երկխոսությունը Հայաստանի կառավարության հետ՝ պարզելու, թե արդյոք հնարավոր է համաձայնության գալ Ամուլսարի տարածք մուտք գործելու վերաբերյալ»:
«Միացյալ Թագավորության դիվանագետների համար կարծես ոչ մի հիմնավոր պատճառ չկա, որ իրենց կշիռով թիկունք են կանգնել Կոլորադոյում, Կանադայում և Հայաստանում գրասենյակներ ունեցող, Ջերսիում գրանցված, վերջերս Լոնդոնում գրասենյակ հիմնած հանքարդյունաբերական կազմակերպությանը։ Պարզվում է, որ Լիդիանը նույնիսկ բանկային հաշիվ չունի Մեծ Բրիտանիայում», - նշում է Ջին Բլեյլոքը Global Justice Now կազմակերպությունից։

Великобритания и США давят на Армению в вопросе Амулсарского рудника
Согласно международному докладу Евросоюза, в длившейся два года тупиковой ситуации, в которой оказались демонстранты, международная горнорудная компания и власти Соединенного Королевства Великобритании оказывало давление на правительство Армении.
- После Бархатной революции 2018 года население Армении и активисты заблокировали золотой рудник Амулсар стоимостью 400 миллионов долларов, добычей на этом прииске занималась зарегистрированная в Джерси горнопромышленная компания.
- В условиях текущего кризиса горнопромышленная компания Lydian International пригрозила армянскому правительству международным арбитражем, который крайне поддерживает Соединенное Королевство.
- За докладом OpenDemocracy последовала критика со стороны британского депутата в адрес МИД Великобритании в связи с «политическим риском», который взяло на себя ведомство с точки зрения содействия открытию рудика.
Во внутреннем докладе ЕС отмечается, что Великобритания и США оказывают давление на Армению в связи со спорной программой добычи золота в стране, сообщает OpenDemocracy.
На передовой армянской политики эксплуатация Амулсарского рудника появилась в 2018 году, когда правящая Республиканская партия лишилась власти. Местные жители и экоактивисты стали блокировать незавершенный проект стоимостью 400 миллионов долларов, что стало причиной столкновений между британо-американской Lydian International, международными партнерами компании и правительством Армении.
«Нам неважно, кто хочет эксплуатировать месторождение. Горной промышленности в Джермуке не будет. Те, кто пытается открыть здесь месторождение, выбрасывают свои деньги не ветер», – заявил недавно в интервью газете Грапарак местный активист Ширак Буниатян.
На протяжении почти двух лет блокады дорог к месторождению компания не могла проникнуть на территорию Амулсара и завершила строительство, проводимое при содействии Европейского банка реконструкции и развития, правительствами США и Великобритании.
Lydian сочла незаконным блокировку рудника и обвинила правительство Армении в бездействии. В марте 2019 года компания сообщила Армении о перспективе обращения в международный арбитраж в соответствии с двусторонними британо-канадскими инвестиционными договорами.
Во внутреннем письме делегации ЕС в Армении (октябрь 2019 года) говорится, что колоссальному давлению подвергся премьер-министр Никол Пашинян в связи с дальнейшей судьбой проекта Амулсарского рудника, в том числе - со стороны Великобритании и США.
«Правительства США и Великобритании надеются, что Лидиан не будет подвергаться дискриминации и схожий подход будет применяться в том числе в отношении других действующих в Армении горнопромышленных компаний», – говорится в докладе.
Частично пересмотренный доклад был получен Европейской службой внешних связей или дипслужбой ЕС. Отмечается, что «публикация документа в полном объеме выявит оценки ереванской делегации ЕС по поводу аспектов и влияния этого проекта, которые предусматриваются только для внутреннего пользования».
«Этот доклад подтверждает подозрения многих, что Великобритания действует от имени компании, желающей открыть опасный золотой рудник, более того, использует «корпоративные суды» для того, чтобы сковать правительство Армении и заставить сдержать акции протеста», – сказал руководитель отдела политики Global Justice Now Жан Блейлок.
Зарегистрированная в Джерси Lydian, штаб-квартира которой расположена в Канаде, отмечает, что они следили за смягчением наносимого окружающей среде вреда и придерживались высших международных стандартов охраны природы, как того требуют Европейский банк реконструкции и развития и Международная финансовая корпорация Всемирного банка, покинувшая Амулсарский проект в 2017 году.
Противники месторождения, названного бывшими послами Великобритании «самой крупной инвестицией Великобритании в Армении» и «прекрасным примером бизнес сотрудничества Великобритания-Армения», утверждают, что их опасения по поводу вероятного экологического вреда обоснованы.
Документ не выявляет характер давления на Армению на официальном уровне со стороны Великобритании или США.
«Мы не принимаем такую характеристику вовлеченности посольства в вопрос Амулсарского рудника», – сказал пресс-секретарь британского МИД. «Работа диппредставительств заключается в беседах с принимающими правительствами по широкому спектру вопросов, в том числе - от имени бизнеса. В этом случае посольство Британии в Ереване обсудило с армянским правительством вопрос месторождения, чтобы лучше понять их подход к ситуации».
Пресс-секретарь Госдепа США заявила: «Надеемся, правительство Армении и Lydian International продолжат работать совместно, обсуждая все возможные варианты согласованного, беспристрастного и целесообразного решения вопроса Амулсара. Мы хотим видеть надлежащее решение этого вопроса в рамках закона. Предсказуемое, прозрачное и единообразное применение закона ко всем инвесторам вселяет уверенность в действующих и вероятных инвесторов».
Министерство иностранных дел Армении не отреагировало на просьбу прокомментировать ситуацию.
Lydian ответила по электронной почте, сообщив, что они воздержатся от комментариев с учетом ситуации вокруг программы.
В докладе делегации ЕС отмечается, что премьер-министр Армении Пашинян «должен взвесить воззрения об окружающей среде в связи с Амулсаром в пользу экономических выгод в сфере горной промышленности, учитывая «пресловуто отрицательные» экологические показатели. Lydian отмечает, что по завершении строительства месторождения предусматривается устроить на работу 750 человек, создать с помощью местных компаний 3000 дополнительных рабочих мест и в течение 10 лет инвестировать в госбюджет Армении 488 миллионов долларов.
В докладе отмечается также напряженная ситуация, в которой оказались иностранные сторонники компании, в том числе - правительство Великобритании. Согласно документу, Амулсарский тупик «политизирован, причем, противники революционных властей Армении (а также некоторые сторонники) объединяются вокруг этой проблемы, преследуя различные цели».
«Вопрос Амулсара был одним из важнейших пунктов, которыми спекулировали оппоненты правительства Пашиняна… Эти оппоненты утверждают, что премьер-министр не интересуется защитой окружающей среды и вопросом о том, почему британцы и американцы должны эксплуатировать природные ресурсы Армении».
В официальных заявлениях британского МИД снижается уровень содействия Lydian International, которая, по прогнозам, должна была стать одним из крупных налогоплательщиков Армении - до начала общественных протестов 2018г.
На вопрос депутата британского парламента о том, обращалось ли внешнеполитическое ведомство в начале этого года к правительству Армении по вопросу Амулсарского рудника, министр иностранных дел ответил: «Чиновники посольства Великобритании в Ереване периодически обращались к правительству Армении по самым разным вопросам».
Многие, в том числе британский депутат, критиковали роль МИД Великобритании в вопросе поддержки Lydian в рамках обсуждений с армянским правительством.
В ответ на экологический аудит Амулсарской программы (2019г.) представители гражданского общества Армении призвали посольства Великобритании, США, а также Швеции отказаться от решения содействовать программе эксплуатации рудника.
«Пожалуй, было бы справедливо рассматривать это в контексте именно США, Великобритании и Швеции. Разве было бы выдано разрешение на открытую эксплуатацию рудника по соседству с Вами на основе неточной, полной недочетов и поддельной Оценке воздействия на окружающую среду? Мы знаем, что ответ отрицательный, поэтому просим применять те же критерии в отношении граждан и жителей Республики Армения», - говорится в открытом письме.
Полученная OpenDemocracy в условиях свободы информации внутренняя переписка посольства Великобритании в Ереване содержит исправленные (Edited) электронные письма, затрагивающие как Lydian International, так и встречи посольства с правительством Армении. Также есть исправленные письма из внутренней переписки посольства относительно ситуации вокруг блокировки подступов к руднику. Из списка контактов посольства и компании становится ясно, что на протяжении 5 лет стороны поддерживали регулярное общение.
В списке документов посольства за 2018г. касательно Амулсара есть следующие заголовки: «Возможна встреча с премьер-министром Армении: требуется срочный совет», «Вопросы для посла», «Встреча с исполняющим обязанности премьер-министра: основные пункты», «Результат встречи с Lydian». Переписка посольства, затрагивающая Амулсарский проект, включает в себя в том числе исправленные письма руководителям миссий Евросоюза о встрече с Пашиняном в ноябре 2018 года.
После вступления в должность в 2018 году Пашинян поручил провести проверки в сфере горной промышленности Армении, отметив, что он был бы против Амулсарского проекта, будь он у власти в процессе его утверждения.
После оглашения результатов проведенного по распоряжению правительства аудита в августе 2019 года Пашинян, бывший оппозиционер, возглавлявший массовые акции протеста против прежнего режима Армении, начал призывать демонстрантов прекратить блокировку рудника. Он заявил, что нет никаких оснований противодействовать Амулсару, и рудник снова должен быть задействован.
Lydian International отметила, что оснований для независимого аудита нет, а им удалось «удовлетворить и даже превзойти строгие стандарты охраны окружающей среды и стабильности».
«Думаю, премьер в очень тяжелом положении», - говорит исполнительный директор Transparency International-Армения Сона Айвазян.
«У него свои ценности: демократия и забота об окружающей среде, его обещания о том, что голоса граждан Армении важны, что они хозяева своей жизни, что его правительство отличается от прежнего коррумпированного режима и так далее. Пашинян находится под сильным общественным давлением, благодаря ему ожидания поддержавших революцию людей возросли, а его действия этого периода не соответствовали его ценностям и обещаниям. Очевидно, что он находился под сильным давлением международного сообщества, в частности, посольств Великобритании и США, и боялся ставить под угрозу дальнейшие инвестиции. Ему было непросто принимать решение в такой ситуации».
Пресс-секретарь Госдепа США заявила, что Соединенные Штаты поддерживают экономическое развитие хорошо регулируемой промышленности: «Наш собственный опыт показал, что ответственное развитие - лучший способ создания рабочих мест и обеспечения стабильного экономического роста, способного устранить бедность и защитить природные ресурсы».
В декабре 2019 года Lydian начала процесс реконструкции. В Канаде он защищается судом. В судебных документах, изъятых в январе этого года из фондовой биржи компании в Торонто, говорится, что в настоящее время ведутся обсуждения с вероятным покупателем рудника и продолжается диалог с правительством Армении с целью выяснить, можно ли прийти к консенсусу касательно Амулсарского проекта.
«Кажется, что для дипломатов Соединенного Королевства нет никаких оснований терять свой вес, который скрывается за горнопромышленной организацией, имеющей штаб-квартиры в Колорадо, Канаде и Армении, зарегистрированной в Джерси и открывшей недавно офис в Лондоне. В Великобритании у Lydian даже банковского счета нет», - отметил Жан Блейлок из Global Justice Now.