Ամուլսարում հողերը Լիդիանին կոռուպցիոն ճանապարհով վաճառելու քրգործը դատարանում է․ մեղադրյալներն են Գնդեվազի նախկին գյուղապետն ու իր որդին
Վաղը՝ մայիսի 5ին, ժամը 16:00 Եղեգնաձոր քաղաքի դատարանում տեղի է ունենալու Գնդեվազի գյուղապետ Հայրապետ Մկրտչյանի և նրա որդու գործով դատական երկրորդ նիստը։
Մեղադրական եզրակացության համառոտագիրը, որի շուրջ տեղի է ունենալու դատաքննությունը, կներկայացնենք մեր հաղորդագրության վերջում։ Իսկ սկզբում կարևոր ենք համարում շեշտել հետևյալ կարևորագույն բացթողումները, որոնք ճակատագրական նշանակություն ունեն՝ պարզելու, թե նաև ինչ շահադիտական նպատակներով է ի վերջո Հայաստանի ժողովրդի վզին փաթաթվել Ամուլսարում հանքի շահագործման ծրագիրը (Հայկական բնապահպանական ճակատն այս քրեական գործի հետ կապված իր մի շարք մտահոգությունները ներկայացրել էր նաև դեռ 2019թ-ի օգոստոսի 14-ին հրապարակված հոդվածում)։
Բացթողումներ
1) Նախաքննությունն ընթացել է թերի, այն մարզային քննչական մարմնից 2019թ-ի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին տեղափոխվել է Քննչական կոմիտեի հատուկ կարևոր գործերով վարչություն, գտնվել է նույն քննիչների աշխատանքի տիրույթում, ովքեր հայտնի Յու․ Իվանյանի գլխավորությամբ Ամուլսարի գործով քննչական խմբի մեջ էին։ Այս նույն ամիսներին այս քննչական խումբը Յու․ Իվանյանի գլխավորությամբ խեղաթյուրեց Ամուլսարի գործով միջազգային փորձագիտական խմբի ներկայացրած զեկույցի արդյունքներն ու ըստ էության տապալեց Լիդիան ընկերության ներկայացրած թերի փաստաթղթերի ու դրանց հիման վրա տրված թույլտվությունների օրինականությունը վիճարկելու հետագա գործընթացը․
Ա) Գնդեվազի գյուղապետի գործով նախաքննական թերություններից է փաստը, որ համայնքային ու պետական նշանակության փաստաթղթերի մի մասը (գրանցամատյաններ, գյուղապետի և ավագանու բոլոր որոշումները) թաքցված են եղել, հասանելի չեն եղել ո՛չ պետական արխիվներում, ո՛չ էլ համայնքի (արդեն խոշորացվաց Ջերմուկ համայնքի) արխիվներում, սակայն դրանք չհրապարակված եղանակներով ի հայտ են եկել նախաքննության ժամանակ, ենթադրաբար այժմ գտնվում են դատարանում։ Նախաքննական մարմինը ոչ մի գործողություն չի արել պետական փաստաթղթերը թաքցնելու պատասխանատվությունը քննելու, հանցակազմն ուսումնասիրելու ուղղությամբ։
Բ) Նախաքննական թերություններից է նաև գյուղապետ Հայրապետ Մկրտչյանի ու նաև այլ պաշտոնատար անձանց կողմից համայնքային հողերի օտարման այլ գործողությունները չուսումնասիրելը, նույնիսկ եթե, ինչպես նշում է քննչական մարմինը, այդ գործարքները կատարվել են շուկայական գներով՝ ի տարբերություն սույն գործով ներկայացված անհեթեթ ցածր գների։ Նույն ժամանակաշրջանում հողեր են օտարվել նրա այլ ազգականների։ Թե ինչ գործարքների մասին է խոսքը, հանրությունը չի կարող իմանալ և չի էլ իմացել, քանի որ, ինչպես նշվեց վերը, դրանց ապացույց հանդիսացող պետական փաստաթղթերը՝ համայնքի ղեկավարի ու ավագանու որոշումների գրանցամատյանները թաքցված են եղել։
Գ) Մեղադրական եզրակացության մեջ նշված գործարքը կնքելու պահին, համայնքային հողերը սեփական որդուն օտարելու ժամանակ, Հայրապետ Մկրտչյանի որդի Լայերտ Մկրտչյանը եղել է անչափահաս։ Սա ավելացնում է Հայրապետ Մկրտչյանի պատասխանատվության չափը։
Դ) Քննությամբ չի պարզվել, թե արդյո՞ք պետական այլ ատյաններ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ որքանով են տեղյակ եղել այս գործարքներից։ Չի պարզվել, թե հետագայում Հայրապետ Մկրտչյանը Լիդիան Արմենիայի 360-ապատիկ բարձր գնով վճարած գումարը ինչպես է տնօրինել, հնարավոր է՝ նա այդ գումարը փոխանցել է նաև այլ պաշտոնյաների։ Այս հանգամանքը չպարզելը, նշանակում է ընդհանրապես չփորձել պարզել գործարքի ողջ շղթան և հնարավոր կոռուպցիոն շղթաները։ Թույլ տվեք հիշեցնել, որ վերջերս ԱԱԾ նախաքննությամբ մեղադրանքներ են առաջադրվել Մուլտի Գրուպ կոնցեռնի տնօրենին և Գագիկ Խաչատրյանին՝ փոխառության առերևույթ պայմանագրի միջոցով կաշառք տալու և այլ չարաշահումների համար։ Այսինքն՝ փաստաթղթային մակարդակից վեր քննություն է ընթացել, որը պարզել է կոռուպցիա։ Նույն տեսակի քննություն այս գործով տեղի չի ունեցել։
Ե) Քննության առարկա չի հանդիսացել Հայրապետ Մկրտչյանի դերակատարումը Ամուլսարում հանքարդյունաբերական ծրագրի հարցում, այսինքն, թե ինչ որոշումներ է նա ընդունել կամ իր ազդեցությունն օգտագործել, որ նման որոշումներ ընդունի ավագանին՝ ի շահ Լիդիան ընկերության, սկսած ծրագրին նախնական համաձայնություններ տալուց, մինչև հանրային լսումների կազմակերպումն ու դրանց ժամանակ նրա
։2) Մեղադրանքն ինքնին անհեթեթ է, ցածրացնում է Հայրապետ Մկրտչյանի պատասխանատվությունը՝ իբր Գնդեվազ համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած էական վնաս։ Այստեղ խնդիրը միայն հողի վաճառքով համայնքին ֆինանսական վնաս պատճառելը չէ, այլ նաև այն, որ շահադիտական նպատակներից ելենելով գյուղապետն ու հնարավոր է նաև այլ պաշտոնյաներ առաջ են մղել հանքի ծրագիրն ու ամեն ինչ արել, որ այն իրականանա՝ առանց հաշվի առնելու տեղի բնակիչների բողոքներն ու դիմադրությունը։
3) Նաև անընդունելի է այն փաստը, որ նախաքննության ընթացքում Գնդեվազ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի մի մասի վերականգնում ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել ընդհանուր 70 միլիոն ՀՀ դրամ գումար: Հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ և ի՞նչ իրավական նորմերով է քննչական կոմիտեն որոշել, որ գումարը փոխանցելու տարբերակով կարելի է այս հանցագործության հարցը լուծել՝ այն դեպքում, երբ համայնքին պատկանող 10 հեկտար արոտավայրն անօրինական ճանապարհով օտարվել է ու հետո 360 անգամ թանկ գնով վաճառվել Լիդիան Արմենիա ընկերությանը։ Այս հարցի ճիշտ իրավական լուծումը լրիվ այլ պետք է լինի մեր կարծիքով․ ապօրինի վաճառված հողը պետք է հետ վերադարձվի համայնքին, իսկ հանցագործություն կատարած անձինք և կոռուպցիան շղթայի բոլոր մասնակիցները պետք է բացահայտվեն, փոխհատուցեն վնասներն ու կրեն լիարժեք քրեական պատասխանատվություն։
Մեղադրական եզրակացության համառոտագիրը
DataLex դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ սույն թվականի փետրվարի 21-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Արարատի և Վայոց ձորի մարզի դատարան է փոխանցվել համար 35100219 նախաքննական գործը։
«Հայրապետ Էդիկի Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, որդու՝ Լայերտ Մկրտչյանի օժանդակությամբ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով օգտագործել է իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ, որի հետևանքով Գնդեվազ համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած էական վնաս:
Այսպես.
Հայրապետ Էդիկի Մկրտչյանը 2012 թվականի սեպտեմբերի 28-ից մինչև 2016 թվականի հոկտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է ներկայումս Ջերմուկ համայնքին միավորված Վայոց ձորի մարզի Գնդեվազ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը և հանդիսանալով տեղական ինքնակառավարման մարմնում համայնքային ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձ՝ օժտված է եղել կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներով: Վերջինս ի պաշտոնե մասնակից լինելով Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ «Գեոթիմ» ՓԲ ընկերության կողմից համայնքում հրավիրված հանդիպումներին, դեռևս 2013 թվականից տեղյակ է եղել, որ ՀՀ կառավարությունը որոշել է հանքավայրի կույտային տարալվացման հարթակը Սյունիքի մարզի Սարավան համայնքից տեղափոխել Գնդեվազ համայնք: Գիտակցելով, որ նշված հանգամանքով պայմանավորված՝ «Գեոթիմ» ՓԲ ընկերության համար անխուսափելիորեն առաջանալու է այդ հարթակի կառուցման վայրում գտնվող հողատարածքները ձեռք բերելու անհրաժեշտություն և տեղյակ լինելով, որ ընկերությունը դրա դիմաց պատրաստ է լինելու բարձր գին վճարել, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ նպատակադրվել է ձևական աճուրդի միջոցով որդու՝ Լայերտ Մկրտչյանի անվամբ այդ վայրում գտնվող համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածք ձեռք բերել, այնուհետև այն ընկերությանն անհամեմատ բարձր գնով վաճառել:
Մտադրությունն իրագործելու նպատակով, Հայրապետ Մկրտչյանն օժտված լինելով համայնքի սեփականություն հանդիսացող գույքն օտարելու վերաբերյալ համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու և ավագանու որոշմամբ օտարելու, ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով, հողային օրենսգրքով, այլ օրենքներով ու նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված կարգով համայնքի ավագանու հետ համայնքային սեփականության ներքո գտնվող հողերը կառավարելու և տնօրինելու, համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերն օտարելու լիազորություններով, 2014 թվականի մարտի 27-ին հրավիրել է Գնդեվազ համայնքի ավագանու նիստ և ստանալով 10-036-0214-0090 կադաստրային ծածկագրով հողատարածքն օտարելու վերաբերյալ ավագանու համաձայնությունը՝ որոշում է կայացրել աճուրդի միջոցով այն օտարելու մասին՝ աճուրդի մեկնարկային գին սահմանելով դրա կադաստրային արժեքի 60 տոկոսի չափով՝ 372.000 ՀՀ դրամ:
Այնուհետև, Հայրապետ Մկրտչյանը, անտեսելով «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով սահմանված արգելքն այն մասին, որ սակարկություններին չեն կարող մասնակցել աճուրդավարի երեխաները, ինչպես նաև այն անձինք, ովքեր սակարկություններով վաճառվող լոտի նկատմամբ չեն կարող ունենալ սեփականության իրավունք, աճուրդի մասնակից է գրանցել 18 տարին չլրացած՝ քաղաքացիական գործունակությամբ չօժտված իր որդուն՝ Լայերտ Հայրապետի Մկրտչյանին: 2014 թվականի մայիսի 6-ին Լայերտ Մկրտչյանը մասնակցել է Գնդեվազի համայնքապետարանում Հայրապետ Մկրտչյանի կազմակերպած և անձամբ վարած աճուրդին, որի ընթացքում օժանդակել է նրան՝ սակարկության սկսման համար մեկից ավելի սակարկողների առկայության անհրաժեշտության վերաբերյալ ՀՀ հողային օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 7-րդ կետով նախատեսված՝ խոչընդոտը հաղթահարելու, սակարկության ընթացքում 10-036-0214-0090 կադաստրային ծածկագրով հողատարածքի դիմաց առավել բարձր քայլ կատարելով հաղթող ճանաչվելու և 410.130 ՀՀ դրամով այն ձեռք բերելու իրավունք ստանալու եղանակով:
Դրանից հետո՝ 2014 թվականի մայիսի 29-ին, Լայերտ Մկրտչյանը շարունակել է օժանդակել Հայրապետ Մկրտչյանի հանցավոր գործողություններին և քաղաքացիական գործունակությամբ օժտված չլինելով ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմի Ջերմուկ սպասարկման գրասենյակում Գնդեվազ համայնքի՝ ի դեմս Հայրապետ Մկրտչյանի, հետ կնքել է 10-036-0214-0090 կադաստրային ծածկագրով հողատարածքի առուվաճառքի պայմանագիր և 410.130 ՀՀ դրամով գնել է այն, իսկ 2015 թվականի մայիսի 26-ին. Հայրապետ Մկրտչյանի նախնական մտադրության համաձայն, նույն հողատարածքը անհամեմատ բարձր գնով՝ 147.300.838 ՀՀ դրամով վաճառել է «Լիդիան Արմենիան» ՓԲ ընկերության վերանվանված «Գեոթիմ» ՓԲ ընկերությանը:
Արդյունքում Հայրապետ և Լայերտ Մկրտչյանների վերոգրյալ գործողություններով Գնդեվազ համայնքին պատճառվել է 146.890.708 ՀՀ դրամի գույքային վնաս, համայնքի բյուջեն զրկվել է դրամական մուտքերից, ինչպես նաև համայնքային միջոցներն անձնական շահերին ծառայեցնելով՝ հեղինակազրկվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնի բարի համբավը, արժեզրկվել են համայնքային ծառայության սկզբունքներն ու նպատակները»:

Corrupt Land Sales to Lydian in Amulsar: Gndevaz Mayor and his Son are under Court Trial
Armenian Environmental Front (AEF) informs of the court hearing of Gndevaz Mayor (former Mayor and current Administrative Officer) Hayrapet Mkrtchyan's and his son Layert Mkrtchyan's criminal trial held at Yeghegnadzor court on May 5 2020. Hayrapet Mkrtchyan is charged for abusing his power as a state official (Mayor of Gndevaz), contrary to his service to the community, for negligibly inflicting significant damages to the interests of the community in his own self-interest. In 2014, Mayor Mkrtchyan fabricated community land auctions won by his own underage son, Layert Mkrtchyan at a price significantly lower than cadaster prices, by selling around 10 ha of communal grasslands at around 410.000 AMD (roughly 850 USD). His son then resold the same plot in 2015 to Lydian Armenia (formerly "Geoteam") at an incomparably 360-fold higher price of around 147 mln AMD (roughly 310․000 USD).
AEF presents the following concerns regarding the pretrial investigation and follows with official indictment conclusion tried at court.
"While we will present the official indictment conclusion around which court trial is expected to unfold at the end of this statement, we want to start off pointing out to a number of significant shortcomings in the pretrial investigation fatally important for finding out the motives behind which the Amulsar Gold Mine project was forced upon the shoulders of the Armenian people (already in August 2019, we presented some of our concerns regarding the investigation of this case).
Shortcomings
1) The pretrial investigation was carried out with flaws and is incomplete. It was transferred in August-September of 2019 from the regional investigative body to the Investigative Committee's Department for Specifically Important Cases and was under the supervision of the same group of investigators conducting the ill-fated Amulsar case investigation headed by Yuri Ivanyan. It was during these exact months that the investigative team, headed by Ivanyan, misinterpreted and distorted the findings of the international independent review of the Amulsar EIA and in effect brought the potential process of disputing the legality of permits provided to Lydian based on its own flawed data to failure.
1. a) One of the shortcomings of Gndevaz Mayor's pretrial investigation was the fact that part of the documents of communal and state importance (log books, decisions by the Mayor and municipal council) were concealed and not available neither at the state archives, nor at the community administration (already enlarged with Jermuk town). These documents, however, popped up and were made available to the investigators in an undisclosed manner. The investigating body did nothing to investigate responsibility for concealing state documents and to make a criminal characterization to it.
2. b) Another of the pretrial shortcomings is failing to investigate other instances of expropriating communal land by Hayrapet Mkrtchyan and other officials, even under the circumstances that, as the investigative body claims, these transactions were made at market prices unlike the one currently under trial and made at ridiculously low prices. During that same period, lands were sold to Mkrtchyan's other relatives, however it is impossible for the public to know or to have earlier known what kind of transactions these were, as municipal documentation and important logbooks were hidden.
3. c) At the moment of land transaction subject to criminal charge, Mayor Mkrtchyan's son Layert was underage. This adds the amount of responsibility on part of Hayrapet Mkrtchyan.
4. d) Investigation was not carried out to find out whether and to what extent were other state institutions and high officials aware of these transactions. Investigators also failed to find out what Hayrapet Mkrtchyan did with the 360-fold high amount paid to his son by Lydian. It is possible he transferred it to some other officials. Failing to find this out means not attempting to investigate the whole chain of the transaction and the possible corruption chain at all. Let us remind that recently charges were brought against CEO of Multi Group and Gagik Khachatryan for an alleged bribe made in the form of a credit contract never redeemed. It appears, investigation was held beyond the level of documentation and revealed corruption. A similar investigation has not been carried out in the case of Hayrapet Mkrtchyan.
5. e) Hayrapet Mkrtchyan's role in the issue of Amulsar mine project has not been investigated, in other words, the Lydian-favoring decisions he made or used his power to be made by the municipal council, all the way starting from granting an initial consent to the project, to his organization of public hearings and his aggressive behavior during them, has not been investigated.
2) The indictment is ridiculous in the way it downplays Hayrapet Mkrtcyan's responsibility as if only negligibly was a significant damage inflicted upon Gndevaz community's lawful interests. The problem is not just a financial damage to the community, but also the fact that Mayor Mkrtchyan and possibly other officials may have pursued self-interest in advancing the Amulsar mine project ignoring local complaints and resistance.
3) It is also unacceptable that while pretrial investigation was ongoing, former Mayor Hayrapet Mkrtchyan "redeemed" part of the criminally inflicted damage by transferring 70 mln AMD to the Investigative Committee's deposit bank account. Questions arise of how, based on what kind of legal norms can the investigative committee decide that the issue of this crime can be resolved by transferring money, while the community's 10ha of grasslands were illegally expropriated and then resold to Lydian 360 times higher the price.
We believe that the legal resolution of this issue should have been reclamation of the sold lands to the community and all the participants and details of this corruption chain should have been identified and brought to liability, they should have compensated for the damages and should have carried full criminal liability.
Excerpt from the indictment conclusion
Pretrial case N 35100219 was transferred to Ararat and Vayots Dzor Court on February 21, 2020 and is accessible on online portal DataLex
"Hayrapet Edik Mkrtchyan is indicted for using his powers, with the support of his son Layert Mkrtchyan, for self-serving interest contrary to his service to the community, while in tenure of his position. As a result, Gndevaz community's lawful interests were significantly damaged that negligibly brought about severe consequences.
It follows:
Hayrapet Edik Mkrtchyan held the position of Gndevaz community (now joined to Jermuk community) Mayor between September 28 2012 and October 2 2016, and in his tenure of a community servant in a self-governing body, was empowered with various organizational, administrative, managerial and logistic functions. By virtue of holding this position, he participated in meetings convened by "Geoteam" company at the community in relation to Amulsar gold mine exploitation, and starting from 2013, he was aware that the government of Armenia had decided to move the cyanide heap-leach facility from Saravan community of Syunik Marz to Gndevaz community. Realizing that this circumstance would inevitably lead to the necessity for Geoteam company to buy the lands in the location where the facility was going to be constructed, and that the company was ready to pay a high price for that, he pursued a self-interest and planned to fabricate an auction in order to obtain the communal lands located in that area under his son's name, and later on, to sell them to the company at incomparably higher price.
In order to carry out his intention, empowered by powers to present a suggestion to the municipal council to alienate community property, to actually alienate it by the council decision, to manage and put into use the communal property (lands) together with the municipal council as is entitled by the Civil Code, Land Code and other laws, on March 27 2014 he convened a municipal council meeting and received an agreement from the council to alienate a land plot under Cadasre Code 10-036-0214-0090. He decided to sell the land through an auction setting a starting price of 372.000 AMD, 60% lower the Cadastre price.
Later, Haryapet Mkrtchyan, in neglect of restrictions set by Article 3, Part 2 and Part 3 of the "Public Auction Law" for children, as well as other persons who are not entitled to property rights for lots under auctions, registered his son, Layert Mkrtchyan, under 18 years as a participant of the auction. On May 6, 2014, Layert Mkrtchyan participated in the auction personally organized and held by Hayrapet Mkrtchyan at the municipal administrative building, and supported him in overcoming the obstacle of the Land Code, Article 68, Part 7 by which the highest price bidder would win the auction and therefore he bid 410.130 AMD for the land plot under 10-036-0214-0090 cadastre code and obtained it.
After this, on May 29 2014, Layert Mkrtchyan continued supporting Hayrapet Mkrtchyans criminal acts, and not being entitled to civil entitlements, signed a land purchase contract with the community of Gndevaz as represented by Hayrapet Mkrtchyan at Jermuk office of State Cadasre Committee for the plot  coded 10-036-0214-0090 at the price of 410.130 AMD. Later, on May 26 2015, as was the initial intention of Hayrapet Mkrtchyan, he sold the same plot at the incomparably higher price of 147.300.838 AMD to Geoteam CJSC company later renamed Lydian Armenia.
As  a result, with their actions, Hayrapet and Layert Mkrtchyans inflicted an asset damage to Gndevaz community in the amount of 146.890.708 AMD, the community budget was deprived of cash revenues, and by using the communal assets for personal self-interest, they  discredited the good reputation of the self-governing body, degraded the principles and purposes of communal service.""