80 000 դոլարանոց բնակարանի համար վճարվում է տարեկան 9 000 դրամ գույքահարկ
Հայաստանում կա մոտ 432 հազար բնակարան, որոնց 64%-ի (275 հազար բնակարանի) կադաստրային արժեքը 3 միլիոն դրամից ցածր է։ Այսինքն՝ այդ բնակարանների համար գործող օրենսդրությամբ գույքահարկ առհասարակ չի վճարվում։
Ֆեյսբուքի իր էջում այս մասին գրել է Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը։ Թունյանը 10 փաստ է ներկայացրել՝ բնակարանների կադաստրային արժեքների և գույքահարկի ներկայիս «աղավաղված պատկերի» մասին։ Պատգամավորի ներկայացրած փաստերը վերահրատարակում ենք առանց կրճատումների․
― 1) Հայաստանում կա մոտ 432 հազար բնակարան, որոնց 64%-ի (275 հազար բնակարանների) կադաստրային արժեքը 3 միլիոն դրամից ցածր է։ Այսինքն՝ այդ բնակարանների համար գույքահարկ չի վճարվում։
2) Միայն Երևանում կա 3 միլիոնից ցածր կադաստրային արժեք ունեցող և գույքահարկ չվճարող 107 հազար բնակարան։Ի դեպ, եթե ձեզ հայտնի է բնակարան մայրաքաղաքում, որ 3 միլիոն դրամից պակաս արժի, կխնդրեմ նշել քոմենթներում։
3) Հայաստանում կա 135 հազար բնակարան, որոնց համար միջինում վճարվում է տարեկան ընդամենը 1800 դրամ գույքահարկ (ամսական 150 դրամ):
4) Հայաստանի 432 հազար բնակարաններից փաստացի գույքահարկ է վճարվում 257 հազարի համար։ Ընդհանուր տարեկան գումարը՝ ընդամենը 1 միլիարդ դրամ։
5) Գույքահարկով հարկվող բնակարանների միջին տարեկան հարկը կազմում է ԸՆԴԱՄԵՆԸ 3900 դրամ։
6) Հայաստանում կա ընդամենը 6 հազար բնակարան, որոնց կադաստրային արժեքը 20 միլիոն դրամից (42 հազար դոլարից) բարձր է։
7) Հայաստանում կա ընդամենը մոտ 900 բնակարան, որոնց կադաստրային արժեքը 40 մլն դրամից ավելի է։
8) Երևանի կենտրոնում՝ Հերացի փողոցում գտնվող 80 հազար դոլար շուկայական արժեքով 120 քմ բնակարանի համար տարեկան վճարվում է 9 հազար դրամ գույքահարկ, այսինքն՝ 8 անգամ ավելի քիչ, քան 5-6 հազար դոլար արժեցող 15 տարվա Մերսեդեսի գույքահարկը։
9) Երևանի Շենգավիթ համայնքում 74 քմ մակերեսով բնակարանի գույքահարկը տարեկան 730 դրամ է (ամսական՝ 61 դրամ):
10) «Բոնուս». մի քանի տիպային օրինակներ՝ մարզային քաղաքներից
Գավառ, Բոշնաղյան փողոց։ 144 քմ։ Շուկայական արժեքը՝ 10.5-11 մլն դրամ։
Կադաստրային արժեքը՝ 3.3 մլն դրամ։
Տարեկան գույքահարկ՝ 440 դրամ։
Կապան, Դավիթ Բեկ թաղամաս։ 130 քմ։ Շուկայական արժեքը՝ 14-15մլն դրամ։
Կադաստրային արժեքը՝ 2.5 մլն դրամ։
Տարեկան գույքահարկ՝ 0 (զրո) դրամ։
Գյումրի, Հաղթանակի պող.։ 150 քմ։ Շուկայական արժեքը՝ 28-30 մլն դրամ։
Կադաստրային արժեքը՝ 6.3 մլն դրամ։
Տարեկան գույքահարկ՝ 3400 դրամ։
Սպիտակ, Ս. Ավետիսյան փող.: 154 քմ։
Շուկայական արժեքը՝ 14-15 մլն դրամ։
Կադաստրային արժեքը՝ 2.6 մլն դրամ։
Աբովյան, Բարեկամության հրապարակ։ 116 քմ։
Շուկայական արժեք՝ 15-16 մլն դրամ։
Կադաստրային արժեքը՝ 4 մլն դրամ։
Տարեկան գույքահարկ՝ հազար դրամ։
Այսքանը՝ դեռ միայն բնակարանների մասով։ Շարունակելի։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ» կատարելու մասին նախագծին, որով առաջարկվում է վերանայել և բարձրացնել գույքահարկի դրույքաչափերը, սահմանվում է գույքի հարկման պրոգրեսիվ համակարգ։
Գործադիրն, ըստ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, այս փոփոխությունը դիտարկում է հարկային համակարգի բարեփոխումների շարքի և եկամտի համահարթ հարկմանն անցնելու հետ ուղիղ կապի մեջ՝ եկամտահարկի համահարթեցմամբ խորացված սոցիալական բևեռվածությունը պրոգրեսիվ գույքահարկով մեղմելու մտադրությամբ (ավելի մանրամասն՝ այստեղ)։
«Ոչ համահարթ հարկմանը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը վարչապետի այս մեկնաբանությանն ի պատասխան ևս մեկ անգամ հիշեցրել է՝ պրոգրեսիվ գույքահարկը եկամտհարկին համազոր համարվել չի կարող․
«Քանի մանրամասն չենք սերտել գույքահարկի մասին նոր օրինագիծը, զերծ կմնանք այդ մասին կարծիք կամ դիրքորոշում հայտնելուց։ Այնուամենայնիվ, կարճ արձագանքենք կառավարող ուժի որոշ ներկայացուցիչների այն հայտարարություններին, ըստ որոնց այդ օրինագիծը լուծում է եկամտահարկերի համահարթեցմամբ առաջացած խնդիրները։
Պրոգրեսիվ գույքահարկն ամենևին էլ համազոր չէ պրոգրեսիվ եկամտահարկին, ո՛չ սոցիալական արդարության, ո՛չ էլ սոցիալական բևեռվածության խնդրի տեսանկյունից։ Համահարթ եկամտահարկը մեծացնում է եկամուտների անհավասարությունը, թույլ տալով, որ համեմատաբար բարձր կամ չափազանց բարձր եկամուտ ունեցողները կուտակեն համեմատաբար կամ չափազանց ավելի դրամական միջոցներ, քան ցածր ստացող մեծամասնությունը։ Գույքահարկի հարկումը ազդում է այդ կուտակածի միայն մեկ ձևի պահումի վրա, մինչդեռ կուտակողն իր միջոցները կարող է պահել/ներդնել այլ ձևերով՝ ավանդներ, բիզնես բաժնեմասերի ձեռքբերում, գույք՝ արտերկրում, պարզապես խնայողություն, և այլն... Նույնիսկ անթերի լինելու դեպքում, այս օրինագիծը լավագույն դեպքում կարող է միայն մասնակիորեն մեղմել եկամտահարկերի համահարթեցման բացասական ազդեցությունը։

В Армении порядка 432 000 квартир, кадастровая цена 275 000 из которых (64%) ниже 3 миллионов драмов, то есть, в соответствии с действующим законодательством, налог на имущество их владельцы не платят. Об этом в Фейсбуке пишет депутат от правящего блока «Мой шаг», председатель парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
Депутат представил 10 фактов о кадастровых ценах на квартиры и «искаженной картине» нынешнего налога на имущество:
1. В Армении порядка 432 000 квартир, кадастровая цена 275 000 из них (64%) ниже 3 миллионов драмов, то есть, в соответствии с действующим законодательством, налог на имущество за них не платят.
2. Только в Ереване есть 107 000 квартир с кадастровой ценой ниже 3 миллионов, за которые не платят налог на имущество.
Кстати, если вам известно о квартире в столице, которая стоит дешевле 3 миллионов драмов, прошу написать об этом в комментариях.
3. В Армении 135 000 квартир, за которые в среднем ежегодно платят всего 1800 драмов (150 драмов в месяц).
4. Из 432 000 квартир в Армении налог на имущество выплачивается фактически за 257 000. Общая сумма в год составляет всего миллиард драмов.
5. Средний ежегодный налог на облагаемые налогом квартиры составляет ВСЕГО 3900 драмов (8 долларов).
6. В Армении всего 6 000 квартир, кадастровая цена на которые превышает 20 миллионов драмов (42 000 долларов).
7. В Армении всего 900 квартир, кадастровая цена на которые выше 40 млн. драмов.
8. В год налог на имущество за квартиру площадью 120 квадратных метров в центре Еревана с рыночной ценой 80 000 долларов составляет 9000 драмов, то есть в 8 раз меньше, чем налог на имущество в случае с моделью Мерседеса 15-летней давности, которая стоит 5-6 тысяч долларов.
9. Налог на имущество за квартиру в ереванском районе Шенгавит (74 кв.м.) составляет 730 драмов в год (61 драм в месяц).
10. «Бонус»: несколько типовых примеров из городов в областях
Гавар, улица Бошнагян. 144 кв.м. Рыночная цена - 10.5-11 млн. драмов.
Кадастровая цена - 3.3. млн. драмов.
Годовой налог на имущество - 440 драмов.
Капан, квартал Давида Бека. 130 кв.м. Рыночная цена - 14-15млн. драмов.
Кадастровая цена - 2.5 млн. драмов.
Годовой налог на имущество - 0 драмов.
Гюмри, проспект Победы. 150 кв.м. Рыночная цена- 28-30 млн. драмов.
Кадастровая цена - 6.3 млн. др.
Годовой налог на имущество - 3400 драмов…
Несколько дней назад, напомним, правительство Армении одобрило проект о поправках в Налоговый кодекс, в котором предлагается пересмотреть и повысить ставки налога на имущество, устанавливается прогрессивная система налогообложения имущества.
Данные изменения правительство, по словам его главы Никола Пашиняна, рассматривает в прямой связи между реформами налоговой системы и переходом на уравненный подоходный налог с целью смягчить социальную поляризацию, усугубленную уравнением подоходного налога при помощи прогрессивного налога на имущество (подробнее здесь).
В ответ на это заявление премьера гражданская инициатива «Нет уравненному налогообложению» снова напомнила, что прогрессивный налог на имущество не может считаться равнозначным налогу на прибыль:
«Пока мы не изучили подробно новый законопроект о налоге на имущество, воздержимся от высказываний об этом мнений или позиций. Тем не менее, коротко выскажемся о заявлениях некоторых представителей правящей силы о том, что данный законопроект решает проблемы, возникшие вследствие уравнения налога на прибыль.
Прогрессивный налог на имущество вовсе не равнозначен прогрессивному налогу на прибыль ни с точки зрения социальной справедливости, ни с точки зрения социальной поляризации. Уравненный налог на прибыль увеличивает неравенство в доходах, позволяя имеющим сравнительно высокую или крайне высокую прибыль накопить сравнительно или крайне большие денежные средства по сравнению с людьми с низким доходом. Налогообложение имущества влияет только на один вид удержания с этих накоплений, между тем, накопитель может хранить/инвестировать свои средства и другими способами: вклады, приобретение акций, имущество за границей, просто сбережения и так далее. Даже если он будет безупречен, данный законопроект в лучшем случае может лишь частично смягчить негативное воздействие уравнения налога на прибыль.