Գյումրիի բնակիչ Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրվող Անդրեյ Ռազգիլդեևը կալանքը շարունակում է կրել ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում։ Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների՝ ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցի և ՀՔԱՎ փաստաբաններ Ա․ Զալյանի ու Հ․ Հակոբյանի միջնորդությունը՝ վերջինիս ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու վերաբերյալ, մերժվել էր վարույթն իրականացնող մարմնի, վերահսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից։
Որոշումն անփոփոխ էր թողնվել նաև դրա դատական կարգով վիճարկելու արդյունքում, որից հետո գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ռագիլդեևի՝ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում կալանքը կրելու հանգամանքով էլ պայմանավորված` գործն ըստ էության քննելու համար Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում ստացվելու օրվանից՝ 2019 թ. օգոստոսի 16-ից մինչ օրս, դատական նիստերը չեն կայանում, քանի որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարը տարբեր, ակնհայտ ոչ իրավաչափ պատճառաբանություններով հրաժարվում է դատարան ներկայացնել Ռազգիլդեևին:
Ստեղծված իրավիճակի ողջ պատկերը Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է այս հրապարակմամբ, անդրադառնում կալանքը ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում կրելու փաստին և դրա իրավական հիմնավորվածությանը, դատարանի և դատախազության վարքագծին։
Ամփոփելով սույն քրեական գործի նախաքննության՝ գործը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելուց հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ իրավապաշտպան կազմակերպությունն արձանագրում է.
1. ՀՀ քաղաքացի Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրվող Անդրեյ Ռազգիլդեևի՝ ՌԴ 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում կալանք կրելու փաստը կոպտորեն խախտում է ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև 29.08.1997 թ․-ին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ» համաձայնագրի իրավանորմերը և տուժողի իրավաջորդի իրավունքներն ու օրինական շահերը,
2. Ա. Ռազգիլդեևին ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելուն ուղղված միջոցառումներ չձեռնարկելով՝ ՀՀ բոլոր իրավասու մարմինները՝ դատարանը, դատախազությունը, բարձրագույն դատական խորհուրդը դրսևորում են անգործություն, ինչի պտուղները քաղում ենք առ այսօր՝ դատական նիստերը հենց այդ պատճառով չեն կայանում,
3. ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ծանր հանցագործություն թույլ տված անձին իր պաշտպանության և վերահսկողության տակ վերցնելով և Ա. Ռազգիլդեևին դատարան չներկայացնելով՝ ՌԴ 102-րդ ռազմաբազան, հանձինս իր հրամանատարի և ՌԴ պաշտպանության նախարարության, գործում է ՀՀ-ի որպես ինքնիշխան պետության և Սահմանադրության պահանջներից դուրս, կոպիտ կերպով խախում է հայ-ռուսական համաձայնագրերի նորմերի պահանջները և ՀՀ տարածքում խոչընդոտում է արդարադատության իրականացմանը՝ դիտավորությամբ չկատարելով դատարանի օրինական պահանջը՝ Ա. Ռազգիլդեևին դատարան ներկայացնելու վերաբերյալ,
4. դատարանում մեղադրանքը պաշտպանող կողմը՝ ՀՀ դատախազությունը, քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելուց զատ, առ այսօր որևէ քայլ չի ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ծանր հանցագործություն թույլ տված անձին դատարան ներկայացնելու ուղղությամբ և լուռ հետևում է, թե ինչպես են խախտվում ՀՀ քաղաքացու և վերջինիս իրավահաջորդի իրավունքներն ու օրինական շահերը,
5. քրեական գործը քննող դատարանը չի ապահովում տուժողի իրավահաջորդի իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ դատական պաշտպանությունը,
6. ՀՀ իրավասու պետական մարմինները դրսևորում են անգործություն՝ ՀՀ տարածքում և ՀՀ դատական ատյանում արդարադատության իրականացման խոչընդոտները վերացնելու համար:
Նշված բոլոր խնդիրների համար անմիջական պատասխանատվություն են կրում ոչ միայն ՌԴ իշխանությունները հանձինս ՌԴ պաշտպանության նախարարության, այլ ՀՀ Սահմանադրության երաշխավորները՝ հանձինս ՀՀ իշխանությունների:
Ելնելով ներկայացված վերլուծությունից՝ ՀՀ Կառավարությունից, ՀՀ Ազգային ժողովից և նրա բոլոր խմբակցություններից, ՀՀ նախագահից կազմակերպությունը պահանջում է գործադրել ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանված իրենց պարտավորությունները և լիազորությունները՝ վերացնելու համար ՀՀ-ում արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտող գործոնները, և ապահովել արդարադատության իրականացումը և ՀՀ քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը՝ ռուսական բազայի հրամանատարի ոտնձգություններից:

Обвиняемый в смерти уроженки второго по величине армянского города Гюмри Джульетты Гукасян российский военнослужащий Андрей Разгильдеев продолжает оставаться под арестом на территории 102-й российской военной базы. Орган, осуществляющий производство, и осуществляющий надзор прокурор отклонили ходатайство представителей правопреемников пострадавшей в лице руководителя Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца о переводе Разгильдеева в уголовно-исполнительное учреждение Республики Армения.
Решение не изменилось и в результате оспаривания в судебном порядке, после чего жалоба была подана в Европейский суд по правам человека.
Именно в связи с тем, что военнослужащий удерживается на территории военбазы, по сути, с момента, как дело было получено судом общей юрисдикции Ширакской области (16 августа 2019г.), судебные заседания не проводятся, так как командир российской военной базы на основании различных, явно неправомерных аргументаций, продолжает отказываться доставить Разгильдеева в суд.
Подводя итоги предварительному следствию, после которого дело с обвинительным заключением было отправлено в суд, правозащитная организация констатирует:
1. факт несения наказания обвиняемым в смерти гражданки Армении Андреем Разгильдеевым на 102-й российской военбазе грубо нарушает правовые нормы подписанного в 1997 году двумя странами договора о военной базе на территории Республики Армения, а также права и законные интересы правопреемника пострадавшей;
2. не принимая мер в направлении перевода Разгильдеева в уголовно-исполнительное учреждение Армении, суд, прокуратура и Высший судебный совет проявляют бездействие, плоды которого мы пожинаем по сей день: судебные заседания не проводятся именно по этой причине;
3. взяв под свою защиту и свой контроль лицо, совершившее тяжкое преступление в отношении гражданки Армении, и не обеспечивая присутствие Разгильдеева в суде, российская военбаза в лице ее командира и Минобороны РФ действует за пределами требований суверенной Республики Армения и ее Конституции, грубо нарушая требования норм армяно-российского договора и препятствуя осуществлению правосудия на территории РА, намеренно не исполняя законное требование суда о приводе Разгильдеева;
4. прокуратура, поддерживающая в суде обвинение, - за исключением того, что отправила дело вместе с обвинительным заключением в суд, - по сей день не предприняла никаких мер для обеспечения присутствия в суде человека, совершившего преступление в отношении гражданки Республики Армения: структура молча наблюдает за тем, как нарушаются права и законные интересы гражданки Армении и ее правопреемника;
5. суд не обеспечивает эффективную судебную защиту прав и свобод правопреемника пострадавшей;
6. компетентные госорганы Армении проявляют бездействие в вопросе устранения препятствий осуществления правосудия на территории Республики Армения и в судебной инстанции.
Непосредственную ответственность за все упомянутые проблемы несет не только российская власть в лице Минобороны РФ, но и гаранты Конституции Армении в лице властей страны.
Правозащитная организация, исходя из представленного анализа, требует от правительства, Национального собрания и всех его фракций, а также от президента Армении воспользоваться своими предусматриваемыми Конституцией обязанностями и полномочиями для устранения факторов, препятствующих осуществлению в стране правосудия, и обеспечения защиты прав гражданки Армении от посягательств со стороны командира российской военбазы.