Ուշագրավ փաստեր Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գերատեսչության նամակագրությունից Ամուլսարի ծրագրի մասին
2023 թ մարտի 1-ին Open Democracy կայքում հրապարակվեց հոդված՝ «Մեծ Բրիտանիան տարիներ ծախսեց հայաստանյան այս ոսկու հանքի օգտին լոբբինգ անելու համար այժմ այն ֆինանսավորում է Ռուսաստանը» վերտառությամբ։ Հոդվածագիրը, Մեծ Բրիտանիայի «Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի» վրա հիմնվելով, հարցումներ էր ուղարկել Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարություն և տեղեկություններ ստացել Ամուլսարի հարցում այս գերատեսչության ներգրավվածության մասին։
Ստացված փաստաթղթերի թվում է արտաքին գործերի գերատեսչության նամակագրությունը տարբեր անձանց հետ, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստանում 2021թ-ի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից անմիջապես առաջ և հետո։ Այս նամակագրությունից ուշագրավ փաստեր ենք իմանում Ամուլսարի ծրագրի համար արվող լոբբիստական աշխատանքների, տարբեր հանդիպումների, Լիդիանի քայլերի և Ամուլսարի ծրագրի հետ առնչվող քաղաքական ու տնտեսական վերլուծությունների, Փաշինյանի, Քոչարյանի և այլոց դերակատարությունների մասին։
Ստորև անգլերենից հայերեն թարգմանաբար ներկայացնում ենք այդ նամակագրությունից քաղված ընտրանի, որը կարծում ենք՝ շատ կարևոր և հետաքրքրական է հայաստանցի ընթերցողների համար։
Փաստաթղթերում հաճախակի հանդիպող և նշումները նշանակում են, որ տեղեկություններ տրամադրողը տվյալ մասում մեկ կամ մի քանի բառեր կամ անուններ հեռացրել է՝ անձնական տվյալների գաղտնիության պահպանման սկզբունքից ելնելով։ Իսկ նամակագրության առավել կարևոր հատվածներն ընդգծված են մեր կողմից։
Date: 09.06.21 @ 08:57
From: @fco.gov.uk
To: [email protected] Cc: @fco.gov.uk
Subject: Meeting with Lydian.
Lydian Canada Ventures Corporation-ի տնօրենների խորհրդի անդամ -ը և -ն երեկ մեզ զանգահարեցին ծրագրի մասին նորություններ հայտնելու համար։
_ -ը տեղեկացրեց, որ Osisko-ն, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Կանադայում և որի արժետոմսերը վաճառվում են Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում, գրասենյակ ունի Մեծ Բրիտանիայում և երեք խոշոր բրիտանացի ներդրողներ բաժնեմասեր ունեն Ամուլսարի ծրագրում։ Osisko-ի կառավարման համակարգը բրիտանական է, և հարկման ու միջազգային արբիտրաժային համակարգի համար այն օգտագործում է բրիտանական գրանցումը։ Բացի այդ -ը մասնակիորեն բնակվում է Մեծ Բրիտանիայում։
_ Անցյալ տարվա սեպտեմբերից ի վեր, երբ վարչապետ Փաշինյանը -ի հետ հանդիպման ժամանակ ազդարարել էր ՀՀ կառավարության հետ Շրջանակային համաձայնագիր կնքելու հարցում պատրաստակամության մասին, այդ հարցում առաջընթաց չի գրանցվել։ Համաձայնագրով կպաշտպանվեին Լիդիանի ներդրումները Հայաստանում, կերաշխավորվեն ծրագրի տարածքում նրա անխափան և անսահմանափակ ելումուտը, և ընկերությունը կպարտավորվեր կորպորատիվ շահութահարկից, հանքարդյունաբերական ռոյալթիներից ու հանքարդյունաբերական այլ հարկերից բացի շինարարության փուլում տարեկան , իսկ հանքի գործունեության ժամանակաշրջանում տարեկան ռոյալթիի վճարումներ կատարել տեղական համայնքային միավորներին։
_ Չնայած -ը գնահատում է կառավարության կտրուկ փոխված առաջնահերթությունները ռազմական կոնֆլիկտի ընթացքում, , քանի որ նրանք պետք է ապահովեին կառավարության շարունակականությունը։ Հաղորդակցության վերականգնումից հետո Լիդիանը համաձայնագրի 2 էջանոց պարզ նախագիծ էր ուղարկել, որին ի պատասխան կառավարությունը վճարման հանձնարարականի տիպային փաստաթուղթ էր ուղարկել՝ խնդրելով կանխավճար կատարել, որն, ինչպես ասաց, Լիդիանը նաև առաջարկել էր կառավարությանը ծրագրում բաժնեմաս ծրագրում, որը շատ ընդունված է այլ տեղերում, սակայն այդ առաջարկը նույնպես չէր ընդունվել։ Լիդիանն ասել էր կառավարությանը, որ իրենք որևէ հարկային վճարում չեն անի մինչև չվերականգնվի հանքի գործունեությունը (մինչև նախորդ տարվա սեպտեմբեր Լիդիանը շարունակում էր ամսական $2 միլիոն դոլարի ԱԱՀ վճարել Հայաստանին)։
_ Այժմ բանակցությունները փակուղի են մտել, և չնայած Լիդիանը որևէ խնդիր չի ունեցել հիմնական որոշում ընդունողների, այդ թվում վարչապետի հետ հանդիպելու առումով, , բայց նա նաև ընդունեց, որ անցյալում Լիդիանը սխալվել է՝ սոցիալական աջակցություն ստանալուն ուղղված բավարար աշխատանք չկատարելով, որը հանգեցրել է տեղական համայնքների կողմից ծրագրի աջակցության ցածր մակարդակին։ Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց Հայաստանում Լիդիանի ներդրումների աննախադեպ արժեքը (շուրջ $100 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարվել հետազոտման փուլում և ավելի քան $350 ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարվել շինարարության փուլում)՝ ավելացնելով, որ Հայաստանում խոշոր միջազգային ներդրումների և արևմտյալ բիզնես մշակույթի խիստ պակաս կա։ Նա ընդգծեց ծրագրի տնտեսական օգուտները, մանավանդ հիմա, երբ Ջերմուկ առողջարանային քաղաքը, որը ծրագրի տարածքից ոչ հեռու գտնվող հայտնի զբոսաշրջային  ուղղություն է, դատարկվել է Ադրբեջանի հետ սահմանային լարվածության էսկալացիայի պատճառով։
_ -ն ասաց, որ իրենց ժամանակն ու փողը վերջանում է, քանի որ Osisko-ն պետք է հրատապ վճարումներ կատարի իր ներդրողներին, որոնց թվում է նաև Կալիֆորնիայի համալսարանը, ։ Սակայն բարդություններ կան, հաշվի առնելով, որ որոշ բարձր պաշտոնյաներ արևմտյան սանկցիաների են ենթարկվում։ -ը շեշտեց, որ Ամուլսարը շատ լավ ծրագիր է և եկամտի բարձր մարժա ունի։
_ -ը հարցրեց արդյոք Osisko-ի՝ հանքը վաճառելու որոշումը փոփոխության ենթակա է հունիսի 20-ին տեղի ունենալիք արտահերթ ընտրությունների արդյունքներից կախված։ -ը շատ վստահ էր, որ այդ դեպքում, եթե հաղթի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որն առաջադրել է իր թեկնածությունը և համարվում է գործող վարչապետ Փաշինյանի հիմնական հակառակորդը, ապա նրա վարչակազմը վերջ կդնի անօրինական գործողություններին և կապահովի ծրագրի շարունակությունը։ -ը հղում կատարեց Քոչարյանի նախորդ հայտարարություններին, որտեղ վերջինս հաստատակամորեն աջակցություն էր հայտնում Լիդիանին։ Նա Քոչարյանին բնութագրեց որպես մի մարդու, ով լիովին հասկանում է Լիդիանի կողմից շուկան լքելու բացասական հետևանքները և արտասահմանյան բիզնեսներում աշխատելու փորձ ունեցող ուժեղ թիմ ունի։ -ն առանձնացրեց ներկայումս Հայաստանում գործող մի քանի խոշոր արևմտյան ընկերությունների, որոնք շուկա են մտել Քոչարյանի կառավարման շրջանում։
_ -ն ավելի շրջահայաց էր թվում և ավելացրեց, որ Քոչարյանի թիմի անցյալը և խիստ ռուսամետ ուղղվածությունը այդքան էլ լավ բանի մասին չի խոսում։ Նա ասաց, որ ռուսները (Highland Gold-ն ու Rostec-ը) վերջերս բարձր մակարդակի այցելություն են կատարել Հայաստան մասնավոր օդանավով և նրանց ուղեկցել են Քոչարյանի թիկնապահները։ Նա նշեց, որ հանքի վաճառքը ռուսներին խիստ անցանկալի արդյունք է Փաշինյանի համար, քանի որ նա վախենում է հանրային բողոքից, որովհետև սա կարող էր նշանակել, որ նա դիտավորությամբ է սնանկացրել Լիդիանին՝ ռուսներին գործի մեջ բերելու համար։ Այդ պատճառով Փաշինյանի վարչակազմը վերջերս Լիդիանի հետ բանակցությունները վերսկսելու նշան է տվել։ Թվում է -ը հանքը վաճառելու կողմնակից է, քանի որ, ինչպես նա վերահաստատեց, Լիդիանն ամբողջովին սպառված ու սնանկացած է։ Նա նաև վստահ է, որ ի տարբերություն Լիդիանի, ռուսները համայնքներում $7-10 միլիոն դոլարի տարեկան ներդրում չեն կատարի և հանքը կկառուցեն համեմատաբար ցածր ծախսերով։
Date: 17.06.2021 @ 13:51
From: John.Gallagher
To: , , , , .
Subject: RE: Meeting with Lydian.
Շնորհակալ եմ արձանագրության համար։ Խնդրեմ, կարդացեք անցյալ շաբաթ Լիդիանի հետ ունեցած հանդիպման արձանագրությունը։ Որպես հղում ուղարկում եմ նաև 2020 թ սեպտեմբերին Լիդիանի հետ հանդիպման արձանագրությունը այդ ժամանակ նրանք շատ ավելի լավատես էին։ Ահա իմ ընդգծումներն այդ հանդիպումից՝
_ Լիդիանի Ամուլսարի ծրագիրը սնանկ է և ընկերությունը վերակառուցվել է։ Այժմ այն չի կարող դիտվել որպես բրիտանական ընկերություն։ Նրանում որոշ բրիտանական ներդրումներ կան, սակայն այժմ այն հստակորեն կանադական ընկերություն է։
_ Բայց եթե Լիդիանը հաջողի (ինչը հնարավոր է թվում) վաճառել ծրագիրը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում գրանցված կոնսորցիումին, ապա այդ դեպքում այն կրկին կհամարվի մասամբ բրիտանական։
_ Եվ այս դեպքում մենք կառերեսվենք հեղինակության կառավարման մարտահրավերների, եթե նոր սեփականատերերն այս ծրագրի չափանիշների/էթիկայի/սոցիալական ազդեցության հետ կապված պնդումներ կատարեն։ Հեղինակության խնդիրներ կառաջանան նաև -ի և Քոչարյանի միջև բավականին մոտիկ թվացող հարաբերությունների պատճառով։
_ Ամուլսարի վաճառքը գերազանցապես ռուսական կոնսորցիումին նաև կասկածներ կհարուցի Հայաստանում ոչ-ռուսական խոշոր ներդրողների անխափան գործունեությունն ապահովելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության հանձնառության առումով։
Ջոն
Date: 17.09.2021 @ 12:39
From: John Gallagher.
To:
Cc: , , , .
Ողջույն ,
Քիչ առաջ հանդիպում ունեցա Օրիոնից (ԱՄՆ-ում գրանցված) -ի հետ և Օսիսկոյից (Կանադայում գրանցված) -ի հետ այս երկու ներդրումային խմբերը Լիդիանի թիկունքում են կանգնած։ Նրանք քաղաքում էին որոշ հանդիպումներ ունենալու նպատակով, հանդիպել էին փոխվարչապետ Պապիկյանի, Էկոնոմիկայի նախարարի և Շրջակա միջավայրի նախարարի հետ։ ։
Երկու բան կարող է քեզ համար հետաքրքիր լինել
_ Օրիոնը ցանկանում է հրաժարվել իր բաժնեմասից և նրանց առաջնային պլանն է՝ այն վաճառել -ին, որի մասին խոսք էին բացել մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ։ Երբ նրանք այս գաղափարը կիսել էին պետական պաշտոնյաների հետ, դրական պատասխան էին ստացել, և զրուցակիցները նշել էին, որ հետաքրքրված են երկրում բազմազան ներդրողներ ունենալով։ Թույլ կտա արդյոք Ռուսաստանը նման բան խաղարկել՝ դա ուրիշ հարց է։
_ -ն այժմ դուրս է հանվել Մեծ Բրիտանիայի ֆոնդային բորսայից։ Ուստի Մեծ Բրիտանիայի հետ կապեր այլևս չեն լինի, եթե -ը վերցնի այս ծրագիրը (հիմա սա պլանն Բ է, սակայն դեռևս հնարավոր է)։
Կարծում ենք սա ընդամենն այսբերգի վերին մասն է, և բազմակողմանի լրագրողական հետաքննություն անելու դեպքում բազմաթիվ անհայտ փաստեր և թաքուն գործարքներ դուրս կգան ջրի երես, որոնք տեղի են ունեցել այս ծրագրի շուրջ վերջին 17 տարիների ընթացքում։
Open Democracy կայքում կգտնեք այս թեմայով այլ հետաքննություններ ևս, օրինակ՝ այստեղ և այստեղ, ինչպես նաև հայերեն (այստեղ, այստեղ, այստեղ և այստեղ

Переписка британского МИД-а об Амулсарской программе
1 марта 2023г. на сайте Open Democracy появилась статья под заголовком "Великобритания потратила годы на лоббинг в пользу золотого рудника в Армении: теперь его спонсирует Россия". Автор, опираясь на "Закон о свободе информации", направил запросы в британский МИД и получил данные о вовлеченности ведомства в вопрос Амулсарского месторождения.
Среди полученных документов - переписка внешнеполитического ведомства с различными лицами, которая происходила непосредственно до и после внеочередных парламентских выборов, прошедших в Армении 20 июня 2021 года. Из переписки мы узнаем примечательные факты о лоббинге Амулсарской программы, различных встречах, политической и экономической аналитике действий "Лидиан Армения" и Амулсарской программы, о роли Пашиняна, Кочаряна и других.
Ниже представляем отрывки из переписки (переведенной с английского), которая, считаем, очень важна и интересна армянским читателям.
Отметки и , часто встречающиеся в документах, означают, что в этой части лицо, предоставившее данные, устранил одно или несколько имен, исходя из принципа тайны персональных данных. А наиболее важные отрывки переписки выделены нами.
Date: 09.06.21 @ 08:57
From: @fco.gov.uk
To: [email protected] Cc: @fco.gov.uk
Subject: Meeting with Lydian.
Член совета директоров Lydian Canada Ventures Corporation и позвонили нам вчера, чтобы сообщить новости о программе.
• сообщил, что у Osisko, головной офис которой расположен в Канаде и акции которой продаются на фондовой бирже Торонто, есть офис в Великобритании, а трое крупных британских инвесторов владеют долей в Амулсарской программе. Система управления Osisko британская, для налогообложения и международной арбитражной системы она использует британскую регистрацию. Кроме того, частично проживает в Великобритании.
• С сентября прошлого года, когда премьер-министр Пашинян в ходе встречи с заявил о готовности заключить рамочное соглашение, прогресс в этом вопросе зафиксирован не был. В рамках соглашения были бы защищены инвестиции "Лидиан" в Армении, гарантирован ее бесперебойный и неограниченный доступ на территорию программы, а компания обязалась бы на этапе строительства (помимо налога на прибыль, роялти для горнопромышленных компаний и иных налогов) ежегодно выплачивать роялти , а в период деятельности рудника ежегодные роялти местным общинам.
• ценит резко изменившиеся приоритеты правительства в ходе военного конфликта, , так как они должны были обеспечить долговечность правительства. После возобновления коммуникации "Лидиан" отправила 2 страницы проекта соглашения, в ответ на это правительство прислало типовой документ рекомендации по оплате с просьбой о задатке, что, как сказал , "Лидиан" предлагала правительству долю в программе , как принято в других местах, однако это предложение тоже не было принято. "Лидиан" сказала правительству, что они не совершат никаких налоговых выплат, пока не будет восстановлена деятельность рудника (до сентября прошлого года компания продолжала ежемесячно выплачивать Армении НДС на сумму $2 млн.
• Сейчас переговоры зашли в тупик, и хотя "Лидиан" не видела проблем в том, чтобы встречаться с принимающими решение, в том числе - с премьер-министром, , но также признала, что в прошлом "Лидиан" ошиблась, не проведя достаточных работ, направленных на получение социальной помощи, что привело к низкому уровню поддержки программы со стороны местных общин. Он еще раз подчеркнул беспрецедентный объем инвестиций "Лидиан" в Армении (более $100 млн. на этапе исследования и более $350 млн. на этапе строительства), указав на острую нехватку в стране международных инвестиций и культуры западного бизнеса. Он отметил экономическую пользу программы, особенно теперь, когда город-курорт Джермук - знаменитое туристическое направление близ территории программы - опустошился из-за эскалации ситуации на границе с Азербайджаном.
• сказал, что их время и деньги заканчиваются, так как Osisko должна срочно сделать выплаты своим инвесторам, в числе которых также Калифорнийский университет, . Однако есть сложности, учитывая, что некоторые высокопоставленные чиновники подвергаются западным санкциям. подчеркнул, что Амулсар очень хорошая программа с высокой маржинальностью.
• спросил, подлежит ли изменению - в зависимости от результатов внеочередных выборов - решение Osisko продать месторождение. был крайне уверен, что в случае победы второго президента Роберта Кочаряна, выдвинувшего свою кандидатуру и считавшегося основным противником действующего премьера Пашиняна, его администрация покончит с незаконными действиями и обеспечит долговечность программы. сослался на прежние заявления Кочаряна, в которых тот выражал твердую поддержку "Лидиан". Он охарактеризовал Кочаряна как человека, полностью осознающего негативные последствия ухода "Лидиан" с рынка и имеющего сильную команду с опытом работы в зарубежном бизнесе.   выделил несколько действующих в Армении крупных западных компаний, пришедших на местный рынок в период правления Кочаряна.
• казался более осмотрительным и добавил, что прошлое команды Кочаряна и крайне пророссийская направленность ни о чем хорошем не говорят. По его словам, недавно русские (Highland Gold-ն ու Rostec) совершили в Армению визит на высоком уровне на частном лайнере, их сопровождали телохранители Кочаряна. Он отметил, что для Пашиняна продажа рудника русским крайне нежелательный результат, он опасается общественного недовольства, так как это могло бы означать, что он намеренно обанкротил "Лидиан", чтобы привлечь в дело русских. Поэтому администрация Пашиняна намекнула на возобновление переговоров с "Лидиан". Похоже, выступает за продажу рудника, потому что, как он сам подтвердил, "Лидиан" полностью исчерпала себя и обанкротилась. Также он уверен, что, в отличие от "Лидиан", русские не станут инвестировать в общины $7-10 млн. в год, и построят месторождение со сравнительно низкими тратами.Date: 17.06.2021 @ 13:51
From: John.Gallagher
To: , , , , .
Subject: RE: Meeting with Lydian.
Благодарю за протоколирование. Прочтите, пожалуйста, протокол встречи с "Лидиан", прошедшей на прошлой неделе. В качестве ссылки присылаю также протокол встречи с "Лидиан" в сентябре 2020г.: тогда они были гораздо оптимистичнее. Вот, что я выделил:
• Амулсарская программа "Лидиан" обанкротилась, в связи с чем компания была реорганизована. Теперь она не может считаться британской компанией. Определенные британские инвестиции в ней имеются, но сейчас она полностью канадская.
• Но если "Лидиан" удастся (что кажется возможным) продать программу консорциуму, зарегистрированному на лондонской фондовой бирже, в таком случае она снова будет считаться частично британской. <․․․>  Также продажа Амулсара вызовет подозрения преимущественно у российского консорциума по части обязательства правительства Армении обеспечить в стране бесперебойную деятельность не российских крупных инвесторов.
Джон
Date: 17.09.2021 @ 12:39
From: John Gallagher.
To:  Cc: , , , .
Здравствуйте,
Только что я встретился с из Ориона (зарегистрирована в США) и Осиско (Канада): за "Лидиан" стоят две эти инвестиционные группы. Они прибыли для проведения встреч, встречались с вице-премьером Папикяном, министрами экономики и окружающей среды.
Тебе может быть интересно следующее:
• Орион хочет отказаться от своей доли, их первичный план заключается в ее продаже -у, о чем шла речь в ходе нашей предыдущей встречи. Поделившись этой идеей с госчиновниками, они получили положительный ответ, и собеседники отметили, что заинтересованы в наличии в стране разнородных инвесторов. Позволит ли Россия проиграть такой сценарий, уже другой вопрос.
• Сейчас покинул фондовую биржу Великобритании. Так что связей с Великобританией больше не будет, если эту программу возьмет (это сейчас план "Б", но это все еще возможно).
Мы считаем это лишь верхушкой айсберга, подробное журналистское расследование может обеспечить всплытие на поверхность множества неизвестных фактов и тайных сделок, проворачиваемых вокруг этой программы последние 17 лет.
На сайте Open Democracy можно найти множество расследований на эту тему, к примеру, здесь и здесь, а также здесь, здесь, здесь и здесь.