Ադրբեջանի կառավարության 19%-ը հայեր են. ըննդիմադիր թերթեր
«Այսօր խորհրդարանում էթնիկները մոտ 50% են կազմում: Նրանք գրեթե ամբողջությամբ զրկել են մեզ մեր իրավունքներից: Բնակչության 80%-ը թուրք-ադրբեջանցիներ են, բայց էթնիկների 20%-ին հաջողվում է իրենց ազդեցության տակ պահել մնացած 80%-ին: Բաքուն պետք է մաքրել հայերից, որոնց թիվը կառավարությունում և խորհրդարանում կազմում է 19%: Կառավարության կամ խորհրդարանի ամեն 5-րդ անդամի կինը կամ մայրը հայ է: Ուր ենք հասնելու այս ձևով», - քաղաքագհետի խոսքերն է մեջբերում Regnum գործակալությունը` հղում կատարելով ադրբեջանական «Ազադլըղ» և «Ենի Մուսավաթ» երթերին:
Այս կապակցությամբ «Հալգ» թերթի նախկին խմբագիր Մահալ Իսմայիլօղլուն ասել է. «Այսօրվա կառավարության կազմը այնպիսինն է, որ նույնիսկ ժամանակավոր փոփոխություններ հնարավոր չէ իրականացնել:  Միգուցե հաջորդ խորհրդարանի կազմում էթնիկների թիվն ավելի քիչ լինի, բայց պաշտոնատար էթնիկ անձանց փոխելն` անհավանական է»:

Azerbaijani political analyst Jumshud Nuriyev, in an interview with Hurriyet Daily News & Economic Review, said that, in Azerbaijan's government, 21% are Kurds and 19% are Armenians.
"Ethnic minorities make up 50% of parliament today. They have almost completely deprived us of our rights. Residents are 80% Turk-Azerbaijani, but the 20% ethnic minorities succeed in keeping the remaining 80% under their influence. Baku must be cleansed of Armenians, whose numbers in government and in the parliament amount to 19%. The wife or mother of every 5th member of parliament or government is Armenian. Where will we get to, in this way?" said the analyst, as quoted by Regnum agency, who, in turn, named Azerbaijani stations Azadliq and Yeni Musavat as its source.
Further, former editor of paper Halg, Mahal Ismailoglu said, "Today's government structure is such that even making temporary amendments aren't possible. Perhaps in the next parliament, the number of ethnic minorities will be less, but replacing official ethnic individuals is unlikely."