Սահմանին դիտարկման ժամանակ խախտումներ չեն գրանցվել
Դեկտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Ասկերանի ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող, փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնական Քրիստո Քրիստովը /Բուլղարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Անտալ Հերդիչը /Հունգարիա/ և Վիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/:
Դիտարկումն անցել է ըստ սահմանված գրաֆիկի: Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցում էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On Dec. 2, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR (Nagorno-Karabakh) authorities, the OSCE mission conducted а regular monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the Askeran direction, reads a press release by the NKR Ministry of Foreign Affairs office.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Coordinator of the OSCE Office Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria).
From Azerbaijan's position, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office Antal Herdich (Hungary) and William Pryor (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the planned schedule. No violation of the cease-fire regime was registered during the monitoring.
The monitoring mission from the Karabakh side was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs.