Հայաստանում հայտարարվել է հաշմանդամների միամսյակ
Նոյեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 15-ը Հայաստանում հայտարարվել է հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության միամսյակ, որի նպատակն է այդ հարցի շուրջ Հայաստանում բարձրացնել իրազեկությունը և նպաստել հավասար հնարավորությունների ստեղծմանը: Այս շրջանակներում կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ:
Հայտարարված միամսյակի վերջին միջոցառումն է` «Միանա'նք հանուն հավասար հնարավորությունների» ֆլեշմոբը, որը տեղի կունենա Հյուսիսային պողոտայում դեկտեմբերի 15-ին, ժամը 14:00-ին:
Ֆլեշմոբի միջոցառմանը կմասնակցեն տաբեր բուհերի ուսանողներ, հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս մասին հայտնում է «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը:

Disability Month Marked in Armenia
The National Committee of Disability Issues of the Republic of Armenia recently marked Disability Month from Nov. 15 to Dec. 15 by organizing a campaign which included the distribution of posters, round table discussions, debates at schools, film shows, lectures and meetings at universities, radio and TV programs, and many other events held in Yerevan and in the regions.
According to a press release issued by Bridge of Hope NGO, the aim of Disability Month is to raise the awareness on disability issues in Armenia and to promote creation of equal opportunities for people with disabilities for social inclusion and participation.
The last event will be a flashmob organized by Bridge of Hope NGO and Flashmob division with support of Mission East on Dec. 15 at 2 pm on Northern Avenue of Yerevan under the slogan "Unite for Equal Opportunities."