Թուրք լրագրողը շարունակում է ներկայացնել Դինքի սպանության մանրամասները
Թուրք լրագրող Նեդիմ Շեների նոր գրքում հերթական բացահայտումներն են ներկայացվում կապված Հրանտ Դինքի սպանության հետ: «Կարմիր ուրբաթ, Դինքի մատիտը ո՞վ կոտրեց» նոր գրքում Շեները ոստիկանական փաստաթուղթ է հրապարակում, որում նշված է, որ Թուրքիայի իրավապահ մարմինները տեղյակ են եղել` Դինքը մահվան սպառնալիք է ստացել 2004 թվականի մարտի 2-ին: Այս մասին հաղորդում է «Ագոս» օրաթերթը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ոստիկանության պնդմամբ, մինչ Դինքի սպանությունն իրենք տեղյակ չեն եղել հայազգի լրագրողի նկատմամբ տեղացող սպառնալիքների մասին, մինչդեռ Դինքի փաստաբանները պնդում են, որ ոստիկանությունը, տեղյակ լինելով վտանգի մասին, միտումնավոր քայլեր չի ձեռնարկել տեղի ունեցածը կանխելու համար:
Նշենք, որ նոր գիրքը Նեդիմ Շեների երկորդ հետազոտությունն է` կապված Դինքի սպանության հետ: Առաջին գիրքը` «Հրանտ Դինքի ոճիրը և հատուկ ծառայությունների ստերը», մեծ աղմուկ էր առաջացրել Թուրքիայում, որից հետո Շեների դեմ մեղադրանք էին առաջադրել պետության գաղտնիքները հրապարակելու, իրավապահ մարմիններին վարկաբեկելու համար: Մեղադրանքը հաստատելու դեպքում Շեներին սպասում էր մինչև 32 տարվա ազատազրկում: 2010 թվականի հունիսին մի շարք մեղադրանքներ հանվեցին, սակայն մինչ այժմ Շեներին դատապարտման վտանգ է սպառնում:

Турецкий публицист раскрывает новые подробности убийства армянского журналиста
В новой книге турецкого журналиста, публицист Недима Шенера представлены очередные факты убийства журналиста армянского происхождения Гранта Динка. В книге «Красная пятница, кто сломал карандаш Динка?» Шенер опубликовал полицейский документ, в котором отмечается, что правоохранительным органам Турции было известно о получении Динком 2 марта 2004 года угрозы физической расправы.
Напомним, что, по заверению полиции Турции, они не знали о получении журналистом угроз до убийства. Между тем, адвокаты Динка уверны, что полиция намеренно не предприняла действий для предотвращения случившегося.
Отметим, что это второе исследование Недима Шенера. Первая его книга – «Убийство Гранта Динка и ложь спецслужб» - подняла большую шумиху в Турции, после чего Шенера обвинили в публикации государственных тайн и дискриминации правоохранительных органов. В случае подтверждения обвинения Шенера осудили бы на 32 года лишения свободы. В июне 2010 года ряд обвинений был снят, однако Шенеру до сих пор угрожает опасность быть осужденным на длительное заключение.