Հեղափոխական ալիքի` Հայաստան հասնելը ժամանակի հարց է. ԱԳՆ նախկին ղեկավար
ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը ողջունում է այսօր Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպանատան առջև կայանալիք ակցիան` ի պաշտպանություն Եգիպտոսի ժողովրդի:
Պատասխանելով ակցիայի անցկացման վերաբերյալ Epress.am-ի հարցին` Արզումանյանը որպես օրինակ է բերել 2008 թվականին Ազատության հրապարակում անցկացվող փետրվարյան ցույցերը.
«Բնական է, որ ընդդիմադիր դաշտի երիտասարդները պետք է նման նախաձեռնությամբ հանդես գային: Երևի հիշում եք, թե ինչ ոգևորությամբ, հռճվանքով էինք կարդում աշխարհի տարբեր երկրներից մեզ սատարող նամակները: Դա հոգեբանական աջակցություն է, որը շատ կարևոր է», - ասել է ՀՀ նախկին արտգործնախարարը:
Նա նաև նշել, որ հեղափոխական ալիքի Հայաստան հասնելը ժամանակի հարց է, բայց «եթե 30 տարի ղեկավարած Մուբարաքի նման բռնակալներին են տապալում, այստեղի մանր բռնապետիկներին դժվար չի լինի տապալել»:
Արզումանյանի խոսքով` այսօր Եգիպտոսի համար շատ վճռորոշ օր է, քանի որ մահմեդական աղոթքի օր է, հոգևորականների խոսքից էլ շատ բան է կախված լինելու:
«Ինձ դուր չի գալիս հայկական որոշ լրտավամիջոցների և գործիչների` Եգիպտոսի մասին խոսելիս քաոս բառն օգտագործելը, քանի որ սա Մուբարաքի սադրանքն է: Նա ցանկանում է աշխարհին ներկայացնել, որ եթե ինքը չլինի, ապա Եգիպտոսում քաոս կլինի: Իրականում Մուբարաքն է Եգիպտոսի քաոսի պատճառը», - ասել է նա:

Революционная волна в Армении – вопрос времени, уверен экс-глава МИД
Экс-глава внешнеполитического ведомства Армении Александер Арзуманян одобрил решение провести акцию протеста в поддержку египетского народа перед зданием посольства Египта в Ереване. В ходе акции планируется передать представителю посольства письмо, адресованное «народу Египта, борющемуся за свои права и свободу на площади Свободы (площадь Тахрир) в Каире».
«Естесственно, что молодые представители оппозиции выступают с подобной инициативой. Вы помните, с каким воодушевлением и восторгом мы читали приходящие из разных концов мира письма поддержки. Это очень важная психологическая поддержка», - напомнил Арзуманян февральские демонстрации 2008 года площади Свободы в Ереване.
Он также отметил, что революционная волна рано или поздно дойдет до Армении – это вопрос времени, но «если смогли свергнуть более 30 лет тиранизирующего народ президента Мубарака, то местных мелких тиранчиков свергнут в два счета».
По словам Арзуманяна, сегодня для Египта настал решающий день, так сегодня день пятничной молитвы мусульман, и многое зависит от слов духовенства.
«Мне не нравится, что некоторые представители СМИ и деятели, говоря о событиях в Египте, употреляют слово хаос, так как это провокация Мубарака. Тем самым он хочет показать миру, что если он уйдет, Египет погрузится в хаос. Н самом деле сам Мубарак и есть причина хаоса в стране», - подчеркнул экс-глава МИД.