ՀՀԿ-ական երիտասարդները կնախաձեռնե՞ն Քոչարյանի հարցով Հաագայի դատարան դիմելու ստորագրահավաք
Երևանի նախկին քաղաքապետ, «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Աբրահամյանը «Առավաոտ» օրաթերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է իշխող կոալիցիայում տիրող իրավիճակին:
-Տպավորություն չունե՞ք, որ խորհրդարանական ընտրությունների ընդառաջ` հիմնականում բանավեճերը կարծես ընթանում են ոչ այնքան իշխանության և ընդդիմության միջև, այլ հենց իշխանության մեջ` հանձինս ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի , և ընդդիմության մեջ` հանձինս ՀԱԿ-ի, «Ժառանգության» և ՀՅԴ-ի:
- Իշխանական այս վիճաբանությունը` ՀՀԿ և Ռոբերտ Քոչարյանի, ԲՀԿ-ի միջև, բացառիկ էր, երկու կողմն էլ փաստերը ներկայացնելու առումով բացարձակ ճիշտ էին: Բոլորի համար էլ հասկանալի, որ ԲՀԿ-ն նախագահականում ստեղծված «պրոյեկտ» է, և դա այնքան բացահայտ էր արվում , որ ԲՀԿ-ի շուրջ ինտելեկտուալ զանգված ապահովելու համար ներգրավվող մտավորականների և գլխավոր բժիշկների կոհորտայից շատերը հետո գնում ` իրենց դարդը պատմում էին պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանին և խորհուրդ հարցնում, թե ինչպես վարվեն: Ու ո՞նց կարող էր առանց Ռոբերտ Քոչարյանի մեկը ներառվել ՀՀԿ-ի ցուցակում: Այնպես որ` զուտ փաստերի առումով երկուստեք ճիշտ են, բայց փաստերը մեկնաբանելու առումով գզվռտոցն անհասկանալի է: Եվ համոզված եմ, եթե Սերժ Սարգսյանը չսանձի` ՀՀԿ-ական ակտիվ ու ագրեսիվ երիտասարդները շատ կարճ ժամանակ անց կնախաձեռնեն Ռոբերտ Քոչարյանի հարցով Հաագայի դատարան դիմելու ստորագրահավաք:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմությանը` այս կամ այն քաղաքական ուժին, որը իրեն ընդդիմադիր է համարում(իրենց խղճին եմ թողնում չեմ ուզում դա մեկնաբանել) իհարկե, ցավ եմ ապրում, որ երբեմն անտեղի, հանիրավի գզվռտոցներ լինում են ընդդիմության շարքերում էլ: Ասենք, մեկնաբանությունները, որոնք արվում են ՀԱԿ-ի հասցեին, թե մեզնից բացի` իբր ուրիշին չենք տեսնում , թյուրըմբռնման հետևանք են կամ էլ ՀԱԿ-ի այս կամ այն անդամի արտահայտած կարծիքի մեկնաբանություն:

Will Republican Party Youth Launch Kocharian Petition to Take to Hague Court?
Former Yerevan mayor, Republic party council member Suren Abrahamyan, in an interview with local daily Aravot ("Morning"), spoke about the situation in Armenia's ruling coalition.
Don't you have the impression that, prior to the parliamentary elections, the main debates, it seems, are taking place not so much between the ruling authorities and the opposition, but rather, within the ruling parties, represented by HHK and PHK , and within the opposition, represented by HAK , Heritage and ARF-D ?
This governing dispute, between HHK and Robert Kocharian, and PHK, was exceptional; the two sides, in terms of presenting their facts, were absolutely right. Understandable for everyone, that PHK is a 'project' developed in the president's office, and that is done so overtly that many intellectuals and general physicians from the cohort, involved in ensuring an intellectual mass in PHK, went to complain about their situation to defense minister Serzh Sargsyan, asking for advice as to how to behave. And how could someone be included in the HHK list without Robert Kocharian? So, purely in terms of facts, both are correct, but the bickering in terms of commenting on the facts is incomprehensible. And I'm convinced, if Serzh Sargsyan doesn't restrain them, the active and aggressive HHK youth in a very short period of time will launch a petition to appeal to the Hague court on the issue of Robert Kocharian.
As for the opposition, this or that political force which considers itself to be an opposition (I leave it up to their conscience, I don't want to comment on that), of course, it pains me, that sometimes uncalled-for quarreling happens among the opposition too. Let's say, that which is being said about HAK, that we don't see anyone else apart from ourselves, is the result of misunderstanding or the comment of this or that HAK member's expressed opinion.