Սեֆիլյանը գիտի` ինչի շուրջ են համաձայնության եկել Սարգսյանն ու Տեր-Պետրոսյանը
Ակնհայտ է, որ ընդդիմության և իշխանությունների միջև համաձայնություն կա, և դրա ետևում լուրջ աշխարհաքաղաքական խաղերի հետևանք պետք չէ փնտրել, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նրա խոսքով` Սերժ Սարգսյանը պատանդներին (քաղբանտարկյալներին – խմբ.) ազատ արձակելու դիմաց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ինչ-որ բան է պարտադրել:
«Գլխավոր բռնապետն ամեն ինչ անում է, որպեսզի մինչև 2012 թվականի նախագահական ընտրությունները, այսինքն՝ իր վերընտրվելը, Հայաստանում անցնցում մթնոլորտ ապահովվի», - ասել է Սեֆիլյանը:
Ըստ Սեֆիլյանի` Սերժ Սարգսյանի քաղաքականությունն ուղղված է ընդդիմության համակիրների թիվը նվազեցնելուն: «Մենք կտեսնենք, թե մինչև մայիսի վերջ ինչպես է քչանալու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժողովրդի բանակը»,- ասել է նա:
«Սերժ Սարգսյանին դա է հարկավոր՝ չեզոքացնել բողոքավոր զանգվածին, ում համար ընդդիմությունն աստիճանաբար աչքի փուշ է դառնում», - ամփոփել է Սեֆիլյանը:

Sefilian Knows What Sargsyan and Ter-Petrossian Agreed On
It's obvious that there's an agreement between the opposition and the Sargsyan administration and we shouldn't look for serious consequences of geopolitical games behind it, said member of the initiative group of the Sardarapat Movement Jirair Sefilian at a press conference in Yerevan today.
According to him, for Armenian President Serzh Sargsyan to release his "hostages" (referring to the imprisoned oppositionists), he has forced something on Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian.
"The chief tyrant does everything to ensure a shock-free environment in Armenia till the 2012 presidential elections; that is, till his re-election," he said.
In Sefilian's opinion, Sargsyan's policy is aimed at reducing the number of opposition supporters. "We'll see how Levon Ter-Petrossian's people's army will dwindle by the end of May."
"That's what Serzh Sargsyan needs, to neutralize the protesting masses for whom the opposition is gradually becoming an eyesore," Sefilian concluded.