ՀԱԿ-ի անդամներին խնդրում են մարտի 1-ի գործով հավելյալ տեղեկատվություն տրամադրել
Երկու օր առաջ Աբովյան քաղաքում սկսվել է 2008 թվականի մարտի մեկի դեպքերի առնչությամբ վկայություն տված Հայ Ազգային Կոնգրեսի Աբովյան ակտիվիստների` ոստիկանական բաժանմունքներ հրավիրելու գործընթացը:
Epress.am-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրել է Հայոց Համազգային Շարժում կուսակցության վարչության փոխնախագահ Սամվել Աբրահամյանը:
«Մեր տղաներին, որոնք ժամանակին «Մարտի 1-ի» գործով որպես վկա են անցել, հրավիրում են ոստիկանություն, և նրանց խնդրում են հավելյալ տեղեկատվություն հաղորդել մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ կապված, եթե նրանք ունեն այդպիսիք»,- ասել է Աբրահամյանը:
Նա նշել է, որ տեղի ունեցածը Սերժ Սարգսյանի` մարտի 1-ի գործերի բացահայտմանն ուղղված հավաստիացման գործողություններն  են:
«Դեռևս 5 հոգի են հրավիրել բաժանմունք, բայց ենթադրում եմ, որ դեռ մի 10 հոգու էլ կկանչեն: Բայց ասեմ, որ ամեն ինչ շատ կոռեկտ է արվում. մարդկանց նորմալ հրավիրում և խնդրում են ինֆորմացիա տրամադրել, եթե նրանք ունեն հավելյալ ասելիք», - նշել է Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցության էր հրավիրել դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչներին: Իր խոսքում Սարգսյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Բազմիցս ասել եմ և հիմա էլ կրկնում եմ, որ սպասելիքները  շատ են և, առաջին հերթին, խոսքս վերաբերում է մարտի 1-ի դեպքերին: Ակնկալում եմ նոր թափ և ընդգծված ակտիվացում` նշված դեպքերի բացահայտման հարցում: Ես գիտեմ բոլոր խնդիր­ներն ու օբյեկտիվ պրոբլեմները, որ ունեցել ենք մենք բոլորս, նկատի ունեմ՝ իրավապահ մարմինները: Երևի ինձնից լավ որևէ մեկը տեղյակ չէ այդ պրոբլեմներից: Բայց պետք է մեկ անգամ ևս շեշտեմ, որ հարցի նշանակությունը չափազանց մեծ է և´ մեր պետության, և´ մեր հասարակության, և´ նաև տարբեր շահար­կումներից խուսափելու համար: Սա էլ է էական հանգամանք: Անձնապես ինձ համար սա շատ կարևոր հարց է, և ձեզ ուղղված իմ պահանջն է` կրկին և առավել մանրակրկիտ անդրադառնալ նույնիսկ այն հանգամանքներին, որտեղ ըստ ձեզ որևէ նոր բան չի կարող լինել: Փորձեք այդ դեպքերի բացահայտման նոր ուղիներ գտնել: Արդեն տևական ժամանակ է անցել, միգուցե, մարդիկ կան, ովքեր ականատես են եղել և այն ժամանակ չէին ուզում համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ, իսկ հիմա այլ մոտեցումներ ունեն: Սա էլ է շատ հնարավոր»:

Исполнение воли Сержа Саргсяна начали с допроса оппозиционеров
Два дня назад в городе Абовян активистов Армянского национального конгресса, дававших в свое время показания в связи с событиями 1 марта 2008 года, стали приглашать в отделения полиции.
Об этом Epress.am сообщил зампред правления Армянского общенационального движения Самвел Абрамян. «Наших ребят, которые в свое время проходили по делу «1 марта» в качестве свидетелей, приглашают в полицию, просят предоставить дополнительную информацию, если таковая имеется».
Наш собеседник связывает происходящее с заверением Сержа Саргсяна в намерении раскрыть мартовские события.
«В отделение были приглашены только 5 человек, но предполагаю, что пригласят еще 10. Но все делается очень корректно: людей нормально приглашают и просят предоставить информацию», - отметил Абрамян.
20 апреля президент Серж Саргсян созвал совещание с участием представителепй судебно-правовой системы, где глава государства, в частности, сказал: «Я неоднократно заявлял и повторяю, что ожиданий много и, в первую очередь, я имею в виду события 1 марта. Я надеюсь на подчеркнутую активизированность в вопросе раскрытия отмеченных событий. Я знаю о всех задачах и объективных проблемах, которые были у нас, правоохранительных органов. Наверное, мне известно об этих проблемах лучше, чем кому бы то ни было (Саргсян с 93-го поочередно возглавлял все силовые ведомства страны – ред.).
Вопрос крайне важен как для нашего государства, так и для общества, а также во избежание всяческих спекуляций. Это тоже существенно. Лично для меня это очень важный вопрос, и я требую от вас снова и более подробно коснуться даже тех обстоятельств, в которых, по-вашему, не может быть ничего нового. Постарайтесь найти новые пути раскрытия этих событий.
Прошло уже немало времени. Возможно, есть оцевидцы, которые в то время не хотели сотрудничать с правоохранительными органами, а теперь их подходы изменились. Это тоже возможно».
Спонтанный митинг начал собираться перед мэрией между посольствами Франции и России. Ночью людей окружили сотрудники правоохранительных органов, позже в город вошли подразделения армии. Граждан под покровом ночи разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. 6 из них до сих пор в тюрьмах. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.