Եղեգիս գետը վնասներ է հասցրել Վայոց Ձորում
Մայիսի 31-ին ժամը 09.05-ին ՀՀ արտարկարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայությունը տեղեկատվություն է ստացել, որ Եղեգիս գետի վարարման հետևանքով վնասվել է Վայոց ձորի Գետափ գյուղը սնուցող խմելու ջրի մոտ 3 մ. հատված ջրագիծը:
Եղեգիս գետի վարարման հետևանքով ողողվել են Գետափ գյուղին պատկանող մոտ 3 հա մշակովի հողատարածքներ: Նույն օրը ժամը 19.15-ին ստացված տեղեկատվության համաձայն` Եղեգիս գետի վարարման հետևանքով ողողվել են նաև Վայոց ձորի Հերմոն գյուղին պատկանող մշակովի հողատարածքներ և ջրածածկման վտանգ է սպառնում հետիոտնային երկու կամրջի:
Դեպքի վայր է մեկնել Վայոց ձորի Մարզային փրկարար վարչության օպերատիվ խումբը:
ՀՀ ԱԻ նախարարության հաղորդագրություն համաձայն, ողողված հողատարածքների չափը ճշտվում է, իսկ հետիոտնային երկու կամրջին ջրածածկման վտանգ չի սպառնում:
Նշենք, որ երեկոյան տեղեկատվություն է ստացվել, որ Եղեգիս գետի վարարման հետևանքով ողողվել են նաև Վայոց ձորի մարզի Շատին-Եղեգիս միջհամայնքային ավտոճանապարհի մոտ 30 մ ճամփեզրի հատվածը և 1000 քմ. պտղատու այգին:
Ավտոճանապարհի ողողման հետևանքով այն դարձել է միակողմանի երթևեկելի, ողողման շարունակվելու դեպքում կդառնա անանցանելի, հաղորդում է «Արտակարգ ալիք» լրատվական կենտրոնը:

Overflowing Yeghegis River Results in Damages in Vayots Dzor
The Armenian Rescue Service of the RA Ministry of Emergency Situations received a call at 9:05 am on May 31 that as a result of the Yeghegis River overflowing, the waterline that provides drinking water to the Getap village in the province of Vayots Dzor has been damaged.
According to information received on the same day at 7:15 pm, as a result of the overflowing river, the cultivated lands belonging to Hermon village in Vayots Dzor have been flooded and there is threat that two pedestrian bridges might also be submerged in water.
Rescue services have since informed the public that the extent of the damage to the cultivated lands is being measured, while there is no longer the threat of the pedestrian bridges being flooded.
However, it was reported in the evening that a fruit orchard of 1,000 square meters and 30-meter roadside segment of the road between Shatin and Yeghegis villages in Vayots Dzor has been flooded as a result of the Yeghegis River overflowing.
As a result, the road has become one way only. If the overflowing continues, the road might become impassable, reports the Emergency Channel information center.