Կոնգրեսը որոշել է` ով է մասնակցելու իշխանությունների հետ երկխոսությանը
Նիստում քննարկվել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի` իշխանությունների հետ երկխոսության պատվիրակության կազմը: Քաղխորհուրդը հաստատել է պատվիրակության հետևյալ կազմը.
Լևոն Զուրաբյան – Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի համակարգող (պատվիրակության ղեկավար)
Դավիթ Շահնազարյան – Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ
Վահագն Խաչատրյան – Հայ Ազգային Կոնգրեսի տնտեսական հանձնախմբի անդամ, Մալաթիայի տարածքային կառույցի ղեկավար
Ֆելիքս Խաչատրյան – Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության վարչության քարտուղար
Սամվել Աբրահամյան – ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ
Հիշեցնենք, որ մայիսի 31-ի հանրահավաքին Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ ՀԱԿ-ն առաջիկա օրերին կորոշի իրենց պատվիրակության կազմը, որը բաղկացած կլինի 3–5 հոգուց, և իշխանությանը կներկայացնի երկխոսության օրակարգը։
«Բնականաբար, նույնը պետք է անի նաև իշխանությունը՝ թե՛ պատվիրակություն կազմավորելու, թե՛ սեփական օրակարգը ներկայացնելու առումով։ Կոնգրեսի օրակարգը հայտնի է՝ արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում։ Բայց դա չի նշանակում, թե մենք չպետք է հաշվի առնենք նաև իշխանության ներկայացրած օրակարգն ու հակաառաջարկները, այլապես կխախտվի կողմերի իրավահավասարությունը», – ասել էր Տեր-Պետրոսյանը:
Երեկ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ իրենք առաջիկայում քննարկելու են Կոնգրեսի հանրահավաքին հնչած պատվիրակությունների մակարդակով երկխոսության հարցը և կայացվելու են համապատասխան որոշում:
«Պատվիրակների մասնակցության ֆորմատը որոշողը երկրի նախագահն է, ՀՀԿ ղեկավարը», - ասել էր Սահակյանը:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր պատվիրակության կազմին, ապա, ըստ Սահակյանի, երկխոսողների թիվը պետք է սահմանափակ լինի, քանի որ բանագնացների մեծ թիվը լավագույն տարբերակը չէ:

Armenian National Congress Makes Public List of Who will Dialogue with Authorities
Decided during a meeting of the Armenian National Congress (HAK) Political Council Thursday was those who will be part of the opposition bloc's "delegation" in its dialogue with the authorities. They are as follows: Levon Zurabyan, David Shahnazaryan, Vahagn Khachatryan, Felix Khachatryan, and Samvel Abrahamyan.
Recall, at the May 31 rally, HAK leader Levon Ter-Petrossian announced that, in the coming days, his opposition bloc will decide their delegation team, comprised of 3–5 people, and they will present their dialogue agenda to the ruling authorities.
“Naturally, the authorities have to do the same — both in terms of forming a delegation and in presenting their own agenda. The Congress’ agenda is clear: the holding of pre-term presidential and parliamentary elections. But that doesn’t mean that we shouldn’t take into consideration the agenda and counter-proposals also presented by the authorities; otherwise the parties’ equality will be broken,” he said.
Ruling Republican Party of Armenia (HHK) MP Hovhannes Sahakyan on Wednesday, however, said they have not yet discussed the issue raised at the Armenian National Congress May 31 rally of dialogue at the level of delegations, but will do so in the near future.
“The one deciding the format of the delegations’ participation is the country’s president, the leader of the HHK,” Sahakyan said.
As for the composition of the delegations, well, according to the HHK deputy, the number of those engaged in the dialogue has to be limited, since too many negotiators is not ideal.