Թոշակառուի ավտոտնակում Պիկասոյի մոտ 300 նկար են գտել
Ոստիկանությունը մեղադրանք է առաջադրել թոշակի անցած էլեկտրանության տեխնիկի և նրա կնոջ նկատմամբ իսպանացի գեղանկարիչ Պաբլո Պիկասոյի 271 նկարներն իրենց ավտոտնակում թաքցնելու համար:
71-ամյա Պյեր Լե Գենեկը բերման է ենթարկվել իր կնոջ հետ, երբ նա դիմել էր փորձագետներին` խնդրելով հաստատել իսպանացի նկարչի գործերի իսկությունը:
Լե Գենեկը նկարներն իր ավտոտնակում էր պահել շուրջ 40 տարի, հայտնում է Le Monde պարբերականը:
Տեղի դատախազի գրասենյակը հրաժարվել է այս տեղեկությունների վերաբերյալ որևէ պարզաբանում անել, իսկ Լե Գենեկը կամ նրա փաստաբանը անհասանելի են եղել ֆրանսիացի լրատվամիջոցների համար:
Le Monde-ի տեղեկությունների համաձայն, Լե Գենեկը պնդում է, որ Պիկասոն և նրա կինն ու մուսան` Ժակլինը, անձամբ են իրեն նվիրել այդ աշխատանքները, երբ ինքն աշխատում էր ֆրանսիական Մուժենում գտնվող նրանց ագարակում:
Փորձագետները այդուհանդերձ պարզել են, որ հայտնաբերված նկարների մեջ կան այնպիսի գործեր, որոնք ժամանակին անհետացել են  այլ վայրերից: Ոստիկանությունը առգրավել է նկարները և մեղադրել զույգին գողացված արվեստի գործերը թաքցնելու մեջ:

Police have charged a retired electrician and his wife with stashing 271 stolen Picasso artworks in their garage, a newspaper reported Sunday.
Pierre Le Guennec, 71, was caught and sued along with his wife when he contacted the late Spanish painter's estate seeking to authenticate the works, which he had kept in his garage for nearly 40 years, Le Monde newspaper said, according to France 24, citing AFP.
The local public prosecutors's office declined to confirm the report to AFP and Le Guennec and his lawyer could not be reached for comment.
The report said Le Guennec claimed Picasso and his wife and muse Jacqueline had personally given him the works when he was working at their farmhouse in Mougins, not far from his own home in Mouans-Sartoux, southeastern France.
Investigators found however that some of the works — which include collages, sketches and prints — disappeared from another location, Le Monde said. They seized the works and charged the couple with handling stolen goods.