14-ամյա աղջկա հղիությունն ընդհատված է. բռնաբարության մեջ մեղադրվող հայրը ազատության մեջ է
Գորիս քաղաքում բնակվող 14-ամյա աղջիկը, ում հայրը մեղադրվում է նրա հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու մեջ, որի հետևանքով աղջիկը հղիացել էր, նորմալ վիճակում է, նրա հղիությունն այս պահին ընդհատված է: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հաղորդել է Գորիսի լրագրողների «Շառավիղ» ակումբի PR մասնագետ Իրինա Յոլյանը:
Նշենք, որ աղջկա հայրը այս պահի դրությամբ գտնվում է ազատության մեջ:
Epress.am-ի հետ զրույցում Գորիսի քննչական բաժնի պետ Սարմիկ Հարությունյանը ասել է, որ այժմ համալիր փորձաքննություն է իրականացվում:
«Հարուցվել է քրեական գործ ՔՕ 141 հոդվածի հիմքերով` սեռական ոտնձգություն: Փորձաքննությունը կլինի, եթե հայրն ա մեղավոր, կձերբակալվի»,- ասել է Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 31-ին Սյունիքի ոստիկանության Գորիսի բաժին Վ.Գ-ն հաղորդում է տվել, որ իր ամուսինը՝ 45-ամյա Վ.Տ.-ն, սեռական հարաբերություն է ունեցել դստեր՝ 14-ամյա Ա.Տ.-ի հետ, որի պատճառով վերջինս հղիացել է:
Հունիսի 10-ին դեպքին անդրադարձել է Գորիսի լրագրողների «Շառավիղ» ակումբը:
«Բուժզննության արդյունքում, երբ պարզվել է, որ 14-ամյա դեռահաս աղջիկը հղի է, ջրի երես է դուրս եկել նաև փաստը, որ սեփական հայրը ամիսներ շարունակ նրան ենթարկել է ֆիզիկական ու սեռական բռնության: Այս մասին աղջիկը պատմել է մորը, երբ վերջինս հարցրել է` ով է երեխայի հայրը: Վերջին ամիսներին տեղի ունեցող ծեծի, բռնությունների արդյունքում աղջկա վարքագծում տարօրինակ փոփոխություններ են նկատվել, կապտուկների պատճառով հաճախ է դպրոցից բացակայել», – նշել էր ակումբի բլոգում տպագրված հոդվածի հեղինակ Իրինա Յոլյանը:
Այժմ աղջկան և մորը համապատասխան օգնություն է ցուցաբերում Երևանի «Կանանց Ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ն: Կենտրոնի փաստաբանն ու հոգեբանը աշխատում են աղջկա հետ: Երեխան առայժմ հիվանդանոցում է, կկատարվի դատագենետիկական փորձաքննություն, անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալուց հետո նա կտեղափոխվի Հայ օգնության ֆոնդ:

«Если виновен отец, его арестуют». Беременность 14-летней девочки прервана
Состояние 14-летней жительницы Гориса, отец которой обвиняется в сексуальной связи с дочерью, в результате которой она забеременела, нормальное, беременность прервана. Об этом Epress.am сообщил PR-специалист клуба журналистов «Радиус» Ирина Йолян.
Отметим, что в данный момент отец девочки находится на воле.
Начальник следственного отдела Гориса Сармик Арутюнян сообщил, что проходит комплексная экспертиза, возбуждено уголовное дело по статье 141 УК Армении – сексуальное посягательство. «Если виновен отец, его арестуют», - сказал Арутюнян.
Напомним, что 31 мая в полицию Сюникской области поступило сообщение от гражданина В.Г. о том, что ее муж, 45-летний В.Т. имел половую связь со своей 14-летней дочерью, в результате чего она забеременела.
Это событие вызвало широкий резонанс в городе Горис. Ирина Йолян в блоге клуба журналистов «Радиус» по этому поводу пишет: «В результате медобследования, когда выяснилось, что 14-летняя девочка беременна, всплыло и то, что отец на протяжении месяцев подвергал ее физическому и сексуальному насилию. Об этом девочка рассказала матери, отвечая на ее вопрос, кто является отцом ребенка. В результате избиений, насилия последних месяцев, из-за синяков она часто не ходила в школу».
Они получили соответствующую помощь от общественной ереванской организации «Женский ресурсный центр». С девочкой работают адвокат и психолог Центра. Ребенок находится в больнице, где пройдет судебно-генетическую экспертизу. Получив необходимую медицинскую помощь, ее переведут в Армянский фонд помощи.