Զուրաբյան. Ընդդիմությունը կորոշի իր անելիքները Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից հետո
Ռուսաստանի արտգործնախարարության հայտարարություններից կարելի է եզրակացնել, որ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման հարցը դրված է շատ հստակ: Անդրադառնալով հունիսի 25-ին Կազանում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև-Մեդվեդև հանդիպմանը` այսօր Դավթաշենում Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Ակնհայտ է, որ, թեև Սերժ Սարգսյանն էդ համաձայնագրի ստորգրմամբ կստանա լրջագույն արտաքին աջակցություն, նա, այնուամենայնիվ, ամենաարմատական կերպով կթուլացնի իր դիրքերը երկրում: Եվ այդ վիճակում նա հաշվարկում է` արդյոք ո՞րն է այն զիջումների չափը, որին ես պատրաստ պիտի լինեմ ընտրություններին ընդառաջ: Այ սա է, որ հիմնականում առաջացրել է իշխանության մոտ շփոթ, սա է, որ առաջացրել է Սերժ Սարգսյանի մոտ այս լռությունը», - ասել է Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` Սերժ Սրագսյանը դեռ չի կոմնորոշվել, թե ինչ է պատրաստ տալ հայ ժողովրդին որպես զիջում:
«Եթե նա լիներ ավելի պատասխանատու, պետականորեն մտածող գործիչ, որն ունի ստրատեգիական տեսողություն, նա չէր կապի այս հանգամանքներն իրար հետ, նա չէր մտածի, որ եկեք էս ժողովրդին և ընդդիմությանը զիջեմ այն պատճառով, քանի որ ես Կազանում ստորագրում եմ ինչ-որ փաստաթուղթ: Նա կանջատեր ներքաղաքականը արտաքին քաղաքականությունից»,- ասել է Զուրաբյանը և հավելել, որ հիմա իրենք պիտի հաշվի առնեն, որ այսպիսի իշխանության հետ գործ ունեն և թե որքան բարդ իրավիճակում են գտնվում:
«Մի վիճակ, երբ ամեն րոպե կարող է պատերազմ սկսվել, երբ շատ բարդագույն աշխարհաքաղաքական միջավայր է ստեղծվել, և մի վիճակ, որում մենք ունենք այս բուռն զարգացումները ներքին քաղաքական զարգացումների թատերաբեմում: Այս վիճակում մենք իրավունք չունենք ափալ-թափալ եզրակացությունների գալու կամ ափալ-թափալ քայլեր անելու: Մենք պետք է պահպանենք մեր հավասարակշռությունը և մինչև հունիսի 30-ը, ըստ էության, ժամանակ կդնենք: Հունիսի 30-ին արդեն պարզ կլինի, թե մոտավորապես ինչ ուղղությամբ է ձևավորվում իշխանությունների մոտեցումները, և հունիսի 30-ին արդեն կունենանք բավականին լուրջ ասելիք ժողովրդին»,- ասել է Զուրաբյանը:

Руководство Армении «понимает лишь язык силы». Аналитики «впервые ошиблись»
Власти Армении надеялись, что у них не возникнет никаких проблем, и оппозиция потихоньку сотрется, аналитики прогнозировали, что в преддверии выборов оппозиция объединится и попытается разрушить крепость власти, и если сделать этого не удастся, сломается сама. Об этом во время открытия офиса Армянского национального конгресса в административном округе Давидашен заявил координатор АНК Левон Зурабян. «Впервые все эти аналитики ошиблись».
По его словам, с февраля по май текущего года оппозиция провела цикл митингов, и власти поняли, что из-за сложившейся политической напряженности ситуация была на грани сценария арабских стран. Поэтому, подчеркнул Зурабян, власти решили принять «предложение или требования» оппозиции.
Что касается диалога власть-оппозиция, то, по словам Зурабяна, «ответ мы должны получить от Сержа Саргсяна».
«Мы не преследуем цели рассматривать уже прозвучавшие ответы в качестве повода для обострения ситуации. Нам нужна четкость, и мы даем разумные сроки. Мы должны знать, принимают власти это предложение или отклоняют. И здесь должна быть ясность. Нас не удовлетворяют полуответы, расплывчатые ответы. Власти обязаны внести четкость. Если они говорят «да», значит они готовы разрешить этот глубокий политический кризис путем переговров. Если говорят «нет», это значит одно: они, по сути, снова бросают вызов народу, говорят «соберитесь, покажите свою силу, потому что никакого другого языка мы не понимаем»», - сказал Зурабян.