Մայր Աթոռը մեղադրում է պատմաբանին «հանդուգն հայտարարության համար»
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի մամլո խոսնակ Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանն արձագանքել է պատմաբան Սամվել Կարապետյանի ArmInfo գործակալությանը տված հարցազրույցին` նշելով, որ վերջինս խեղաթյուրված է ներկայացրել Գարեգին Բ-ի խոսքերը:
«Պրն. Սամվել Կարապետյանն ամբողջությամբ խեղաթյուրված է ներկայացնում զրույցը Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ: Անամոթություն և լկտիություն է եկեղեցիների և սրբավայրերի պահպանության առնչությամբ ավելի ցավսիրտ ներկայանալ, քան Ամենայն հայոց կաթողիկոսը կամ որևէ թեմական առաջնորդ և եկեղեցական: Նորին Սրբության ուշադրության ներքո են բոլոր վանքերն ու եկեղեցիները, սակայն Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինն ի վիճակի չէ բոլոր վանքերի նորոգությունը միաժամանակ իրագործել և բազմիցս այդ մասին ասվել է, որ մեր հոգևոր ժառանգության պահպանությունն կարելի է իրականացնել միայն պետության հովանավորությամբ և աջակցությամբ: Այդուհանդերձ Մայր Աթոռն իր սուղ միջոցներով հանդերձ հետամուտ է նորոգության առավել կարիքի մեջ գտնվող վանքերի ու եկեղեցիների: Իսկ նորոգված և այսօր նորոգվող տաճարները, ինչպես օրինակ` Գեղարդավանքը, Հառիճավանքը, Սաղմոսավանքը, Նորավանքը, Խոր Վիրապը, Ապարանի Ս. Խաչը, Տաթևը և բազում այլք, խոսուն վկայությունն են հնչող մեղադրանքների անհեթեթության», -հայտարարել է խոսնակ Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյան:
Նշենք, որ հարցազրույցում Կարապետյանն ասել էր, որ ինքը Գարեգին Բ-ին ներկայացրել է Սանահին վանքային համալիրի խնդիրներն է և առաջարկել է կաթողիկոսին նոր եկեղեցիների կառուցման համար նախատեսված միջոցների թեկուզ մի մասն ուղղորդել Սանահինի խնդրի լուծմանը:
Կարապետյանի փոխանցմամբ, Գարեգին Բ-ն հայտարարել էր, որ որևէ գործ չունի լեռներում գտնվող վանքերի և եկեղեցիների հետ:

Fr. Vahram Melikyan, press spokesperson for the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II, responded to statements made by historian Samvel Karapetyan in an interview with ArmInfo news agency, noting that Karapetyan distorted the Catholicos' words.
"Mr. Samvel Karapetyan completely misrepresents the talk with the Catholicos of All Armenians. It's effrontery and insolent to present oneself as being more concerned than the Catholicos of All Armenians or any diocesan leader or clergy with respect to the preservation of churches and holy sites. All the monasteries and churches have the attention of His Holiness but the Mother See of Holy Etchmiadzin is not in a position to renovate all the monasteries simultaneously, and it has been repeatedly stated that our spiritual heritage can be preserved only through state sponsorship and support. Nevertheless, the Mother See, with its scarce resources, pursues those monasteries and churches most in need of repair. The temples that have been repaired and are being repaired today, as for example, Geghardavank, Harijavank, Saghmosavank, Noravank, Khor Virap, Holy Cross (Surb Khach) in Aparan and many others, are vivid proof of the absurdity of the accusations made ," said Father Melikyan.
Note, in the interview, Karapetyan had said that he had presented His Holiness Karekin II with the issues pertaining to Sanahin Monastery and suggested the Catholicos put aside at least a part of the funds allocated for building new churches to repairing Sanahin Monastery.
According to Karapetyan, the Catholicos of All Armenians said he had nothing to do with the monasteries and churches located in the mountains.