Հարավային Կովկասի «մայրաքաղաքում» դատվում էին ժողովրդավարության համար. բլուրների հետևում Հայաստանն ու Ադրբեջանն են
Հարավային Կովկասի աշխարհագրական կենտրոնը՝ ադրբեջանական Թեքալի գյուղը, այս անգամ իրավապաշտպաններին, լրագրողներին և քաղաքական գործիչներին ներկայացավ կանաչ գույներով, փոշոտ և մասամբ ասֆալտապատված:
Հուլիսի 18-ին Թեքալի ժամանած առաջին միկրոավտոբուսից իջան Նոյեմբերյանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները և երևանցի լրագրողները: Թբիլիսիից, Մարնեուլիից և Բաքվից ժամանող տրանսպորտն ուշանում էր. մարդիկ ցանկություն էին հայտնել տեսնել Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի սահմանների ականապատված հատման կետը:
Վերջին անգամ նման կարգի միջոցառման համար մարդիկ Թեքալի էին ժամանել այս տարվա մարտին:
Գյուղի «Բորչալի» կոչվող հանդիսությունների սրահում հյուրերին դեռևս ցերեկվանից էին սպասում: Շենքի ներսում հնդկական ֆիլմերի հերոսների պաստառներն են, Սահակաշվիլիի նկարը, ադրբեջանական երգչուհիներ և սազով տարեց մի տղամարդու պաստառ:
Գառան մսի ուժեղ հոտ է գալիս. խորովածը պատրաստում են հյուրերին միջոցառումից հետո հյուրասիրելու համար:
Սրահի տիրոջն օգնում են մի քանի երիտասարդ, ովքեր ժամանել են հին «օպելով» և «ֆոլկսվագենով»: Ռուսերեն հասկանում են, բայց նախընտրում են չխոսել, իսկ ահա սեփականատերը հաճույքով զրուցում է հյուրերի հետ:
Նա պատմում է, որ Ստեփանավանի մոտ ԽՍՀՄ տարիներին հողատարածք ուներ: Նա նաև Բորչալի (այժմ վրացական Քվեմո-Քարթլի շրջանն է, որը բնակեցված է ադրբեջանցիներով) անվան իր վարկածն է առաջարկում՝ Բորչալի է կոչվել պատմական տարածքը, որը ձգվում էր Ստեփանավանից մինչև Ղազախ: 50-ամյա գյուղացու պատմա-աշխարհագրական մտորումները ընդհատեցին լոլիկներն ու բադրջանները, որոնց թշշոցը հիշեցրեց խորովածի հեղինակին, որ ժամանակն է դրանք կրակի վրա շրջելու:
Թեքալիում հերթական անգամ մեկնարկելու է հանրային դատական նիստը: Այս անգամ որոշեցին սեղաններն ու «դահլիճի» աթոռները տեղադրել դրսում՝ ծառերի տակ: Դատական նիստին միմյանց դեմ էին հանդես գալու հայաստանյան քաղաքական գործիչ, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը և ադրբեջանցի սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Զարդուշտ Ալիզադեն:
Հայրիկյանը հանդես էր գալիս գործող ժողովրդավարական ինստիտուտների դեմ, իսկ նրա ընդդիմախոսը՝ հակառակը:
Միջոցառման գլխավոր գործող անձինք ժամանեցին մեկ ու կես ժամ ուշացումով: Պարզվեց, որ Հայրիկյանն ու Ալիզադեն շատ ընդհանրություններ ունեն: Դեմքի մազածածկույթը. Հայրիկյանը՝ փոքր մորուքով, Ալիզադեն՝ բեղերով: Երկուսն էլ ժամանակին նույն անունով թերթ էին տպագրում. Հայրիկյանը՝ «Անկախություն», Ալիզադեի՝ «Իստիկլալ»: Բացի դա, երկուսն էլ ճաղատ են:
Դատական նիստին առաջինը խոսք վերցրեց Հայրիկյանը.
«Քչերն են համարում, որ ժողովրդավարությունը հանրային կյանքի կառավարման լավագույն միջոցն է, բայց ոչինչ ավելի լավ դեռևս չի առաջարկվել: Ժողովրդավարությունը ճգնաժամի մեջ է: Դա մարտահրավերներից, անհանգստություններից մեկն է, որը տարածվել է ամբողջ աշխարհում: Լայն շերտերի հիասթափության պատճառն այն է, որ ժողովրդավարական համակարգերը իրականում ժողովրդավարական չեն: Քաղաքացիները միմյանց հավասար են միայն ընտրությունների օրը: Դա գործող ժողովրդավարական համակարգերի հիմնական բացթողումն է: Ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից և խորհրդարանի ձևավորման մեկնարկից անմիջապես հետո սկսում է դիսկրիմինացիան, որը տևում է ընդուպ մինչև հաջորդ ընտրություններ»:
Ապա հայաստանցի քաղաքական գործիչը բանաձևեր նկարելով բացատրում էր ընտրական համակարգերի խնդրահարույց բնույթն անգամ այն երկրներում, որոնք համարվում են ժողովրդավարության ամրոցներ:
Նա մի համակարգ էր առաջարկում, համաձայն որի ընտրողի ոչ մի ձայն, որը տրվել է այս կամ այն թեկնածուի օգտին չի կորելու: Պարտված, բայց ձայներ ստացած թեկնածուները որոշում են, թե ում են փոխանցելու իրենց ձայները: Նման հայտարարություն նրանք կարող են անել անգամ նախընտրական արշավի ժամանակ:
Այսպիսով, քվեաթերթիկը, փաստորեն, դառնում է մի վկայական, որը քաղաքացին ինչ-որ ժամանակով տրամադրում է որևէ քաղաքական միավորին կամ անձին, որպեսզի վերջինս որոշումներ կայացնի իր փոխարեն:
Եթե պատգամավորը չի արդարացնում իրեն, հաջորդ ընտրություններին կորցնում է հիասթափված ընտրողից այդ վկայականը ստանալու հնարավորությունը:
Պատասխանող Զարդուշտ Ալիզադե.
«Ժողովրդավարության ճգնաժամը գլոբալ բնույթ է կրում և ներառում է լայն հատված՝ բարոյականությունից մինչև տնտեսություն:
Սակայն ին՞չ դեղատոմս է առաջարկում պարոն Հայրիկյանը: Նրա առաջակության իմաստն է՝ ապահովել քաղաքացիների իրավահավասարությունը ոչ միայն ընտրությունների օրը, այլ նաև ընտրական մարմնի լիազորությունների գործողության ողջ ընթացքում»:
Ալիզադեի կարծիքով՝ ներկայումս գործող ժողովրդավարական համակարգերը բարելավելու համար պետք է բարելավել այն շինանյութը, որի օգնությամբ կառուցում են ժողովրդավարության շինությունը:
Եթե ընտրողն անգրագետ է, չունի ունեցվածք, աղքատ է և կախյալ, ունակ չէ տրամաբանել, կանխատեսել իր կողմից կայացած որոշումների հետևանքները, ապա ոչ մի իդեալական քվեարկության համակարգ չի կարող գեթ մեկ քայլով առաջ մղել ժողովրդավարությունը:
«Քվերակության կամ ընտրական համակարգերն ինքնին չեն կարող փոփոխել իմպերիալիստական երկների քաղաքական մշակույթը: Այդ երկների համար միջազգային իրավունքը լոկ սեփական բռնարարքները քողարկելու միջոց է: Այդ բռնարարքներն ուղղված են անդրազգային կորպորացիաների շահույթն ապահովելու համար: Ոչ մի ընտրական համակարգ, անգամ իդեալական համակարգ չի կարող փոփոխել ժողովրդավարական պետությունների պետական այրերի տրամաբանությունը, որոնք արդարացնում են ռազմական գործողությունների ընթացքում խաղաղ քաղաքացիների մահվան դեպքերը:
Ալիզադեն, մասնավորապես, ասել է, որ կարող է խոսել հայկական ընտրությունների և հայկական ընտրողների մասին՝ վկայակոչելով իր համար հեղինակավոր Վարդան Հարությունյանի կարծիքը:
«Բայց ես կխոսեմ սեփական փորձի մասին: Ես մասնակցել եմ Ադրբեջանում կայացած բոլոր նախընտրական արշավներին՝ սկսած 1989 թվականից: Իմ երկրում բոլոր, առանց բացառության բոլոր ընտրությունները մեկ ընդհանուր բան ունեն՝ նրանց արդյունքները կեղծվել են գործադիր իշխանության կամքով: Բոլոր ընտրությունները՝ նախագահական, խորհրդարանական, դատական՝ բոլորը կեղծվում են: Ինչպես կարելի է նման իրավիճակում ցանկանալ օգտագործել պարտվողների ձայները, եթե հաշվի չեն առնվում անգամ հաղթողներինը», - ասել է Ալիզադեն:
Նրա խոսքով՝ գոյություն ունեցող ընտրական համակարգերի անկատարելիությունը վերաբերում է ժողովրդավարության որպես կառավարման ձևի համակարգային բացթողումներին:
«Իդեալն անհասանելի է, որովհետև այն գոյություն չունի: Չկա մարդու մեջ, հանրության մեջ: Մնում է փաստել, որ իդեալականն Աստծո մեջ է, որի կատարելագործամնն ամբողջ կյանքում պետք է ձգտի մարդը: Բայց, ավաղ...», - նշել է ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը:
Իր հոռետեսությունն Ալիզադեն անմիջապես փարատել է՝ հայտարարելով, որ քվեարկելու է Հայրիկյանի օգտին: Դա ազդեց քվեարկության ընթացքի վրա. Հայրիկյանի օգտին քվեարկեցին 26, իսկ Ալիզադեի օգտին 17 մարդ: Մնացածը ձեռնպահ մնացին:
Արդյո՞ք խաղաղությունն ավելացավ Հարավային Կովկասում հերթական խաղարարար նախաձեռնության իրականացումից հետո, որի կազմակերպիչներն են Կովկասյան խաղարարար նախաձեռնությունների կենտրոնը Հայաստանից, «Թեքալի» ասոցիացիան Վրաստանից և Հանուն քաղաքացիական հասարակության կանանց ալյանսը Ադրբեջանից: Այդ հարցին դժվար է պատասխանել:
Սակայն յուրաքանչյուր նման միջոցառման ժամանակ, որն անցկացվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանների մոտ գտնվող վրաստանյան փոքր գյուղում, ազատությունն ու թափանցիկությունն ավելի շատ են, քան թբիլիսյան մարիոթներում, երևանյան պլազաներում և բաքվի շեռատոններում:
Հարավային Կովկասում ծառացած խնդիրները դժվար է լուծել մեկ օրում, հավանաբար, դրանք իրենց լուծումը չեն ստանա այսօր կամ վաղը, սահմանները չեն բացվի, բայց նման դատական նիստերի ժամանակ ակնհայտ դրական մի բան կա՝ իրավապաշտպանը պաշտպանում է իրավունքը, իսկ լրագրողը չի սպասարկում իշխանություններին...

Democracy was Tried in 'Capital' of South Caucasus with Armenia, Azerbaijan Behind the Hills
The geographical center of the South Caucasus, the Azeri village Tekali in Georgia, on this occasion presented itself to human rights defenders, journalists and politicians awash in greenery, dust and partially paved roads.
On Jul. 18, getting off the first minibus to Tekali were civil society representatives from the Armenian town of Noyemberyan and journalists from Yerevan. The buses from Tbilisi, Marneuli and Baku were late: people wanted to see the mined intersection of the borders of Armenia, Georgia and Azerbaijan. The last time such an event took place in this village was in March this year.
People were waiting for the guests in the gathering hall of a building named Borchali. Inside was the sharp smell of mutton, being barbecued to be served to the guests after the event.
Helping the owner of the venue were a few young men who had come in their Opels and Volswagens. They understood Russian but preferred not to speak, while the owner happily conversed with the guests. He said that during the Soviet years his family had land in the Armenian town of Stepanavan. He also offered his version of Borchali (also spelled Borçalı, the present-day Kvemo-Kartli region in Georgia mainly populated by Azeris) — a historic area, he said, which extended from Kazakhstan to Stepanavan. The 50-year-old villager's historical and geographical speculations were interrupted by the tomatoes and eggplants, their hiss indicating that it was time to turn them over on the grill.
For the second time this year, a mock trial took place in Tekali — this time participants decided to move the tables and chairs outside, under the trees. Union of National Self-Determination (Armenia) party leader Paruyr Hayrikyan and Social Democratic Party (Azerbaijan) leader Zardusht Alizadeh participated in the trial — the former arguing against existing democratic systems and the latter (i.e. the defendant) arguing for.
The key players in the trial arrived an hour and half late. It turns out that Hayrikyan and Alizadeh have many similarities: both have facial hair (Hayrikyan sports a goatee, while Alizadeh sports a mustache); both at one time published a newspaper with the same name, "Independence" (Hayrikyan's was called "Ankakhutyun" while Alizadeh's was called "Istiqlal"); and both are bald.
The first to present his argument was Hayrikyan (i.e. the "plaintiff," pictured below).
Photo by Onnik Krikorian.
Paruyr Hayrikyan, arguing against democratic systems:
"Few consider democracy an ideal means for managing public life, but nothing better has been proposed yet. Democracy is in crisis. It is one of the challenges, one of the anxieties that has swept the civilized world... The disappointment of the masses is because current democratic systems are not really democratic. Citizens are all equal only on election day — this is the main omission of existing democratic systems. Discrimination begins immediately after tallying up the election results and forming parliament, which lasts until next election day."
The Armenian politician, drawing formulas, then explained the flawed nature of electoral systems, even in those countries that are considered to be the bulwark of democracy.
Hayrikyan was proposing a system in which no vote will remain outside the process of governance. Losing candidates cannot become MPs, but they can decide to which of the elected deputies they can transfer the votes they received. They can declare this even during the election campaign.
Thus, the ballot becomes a power of attorney which a citizen temporarily entrusts to any political entity or individual so that the latter makes decisions on his or her behalf. If the MP doesn't justify himself then in the next election he will lose the ability to obtain this "power of attorney" from disappointed voters.
Zardusht Alizadeh (pictured, above), arguing for democratic systems:
"The crisis of democracy is global and includes a wide spectrum from morality to economics. But what prescription is Mr. Hayrikyan offering? The meaning of his proposal is to provide real equality of all citizens not only on election day, but during the entire operation of the elected body."
According to Alizadeh, to improve the existing systems of democracy, the construction material with which the establishment of democracy is built needs to be improved. It is impossible to build a democratic state without a democratic citizen. If a voter is ignorant, has no assets, is poor and dependent, has no sense of responsibility, the ability to think logically or foresee the consequences of his decisions, then not even the most ideal voting system will be able to strengthen democracy.
"The voting or electoral system itself is not able to change the political culture of imperialist states, for which international law is just a cover for their violent actions aimed at ensuring the benefits and profits of multinational companies. No, even the most perfect system of voting cannot change the logic of state officials of democratic governments, who justify the deaths of civilians during military operations."
Alizadeh noted that he could speak of Armenian elections and Armenian voters, citing the opinion of Vardan Harutyunyan, "a highly respected man for me," but he will speak of his own experience instead:
"I have participated in all election campaigns in Azerbaijan since 1989. In my country, all elections without exception have one thing in common: their results were rigged by the executive branch . All elections — presidential, parliamentary, municipal, judicial — are rigged. In such a situation, how can one hope to account for the votes of the losers when even the votes of the winners are discarded?"
According to the defendant, the inadequacy of the existing electoral system refers to the systemic and structural defects of democracy itself, which can only be eliminated by eliminating democracy as a system of government. "The ideal is unattainable because it doesn't exist. It is not in people nor in a community of men. It remains to ascertain that the ideal is in God, the perfection of which people must seek for a lifetime. But, alas..."
Alizadeh immediately dispelled his persuasive pessimism, saying he would vote for Hayrikyan. This was perhaps the decisive factor in the subsequent voting: 26 people voted in favor of the plaintiff (Hayrikyan) and 17 voted against, while the rest abstained.
Was there more democracy and freedom in the South Caucasus after this next peace initiative, a symbolic trial, a meeting of journalists and experts from conflicting (and not so) countries? It's hard to say. But there was more freedom and transparency in a village in southern Georgia, just north of Armenia and slightly west of Azerbaijan, than in the Marriott Hotels and Sheraton Plazas of Tbilisi, Baku and Yerevan, at an event organized by the Caucasus Center of Peace-Making Initiatives (Armenia), the Tekali Association (Georgia) and the Women's Alliance for Civil Society (Azerbaijan).
It's difficult to resolve issues in the South Caucasus overnight to say the least, and the borders won't open tomorrow, but there is something positive that happens at such gatherings — human rights defenders defend human rights and journalists do not serve the authorities...