Երկխոսության ընթացքում խոստումներ չեն տրվում. պատվիրակության անդամ
Հայ Ազգային Կոնգրեսի և իշխանական կոալիցիայի միջև երկխոսությունը շարունակվում է: Այս փաստն այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում արձանագրել է ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, կոալիցիոն պատվիրակության անդամ Գագիկ Մինասյանը` պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է երկխոսության ընդհատումը:
«Երկխոսության ընթացքում խոստումներ չեն տրվում, այդտեղ քննարկվում են իրավիճակներ, փորձում են գտնել լուծումներ առ այն, որ մեր երկրում կան բազում խնդիրներ, և այդ խնդիրների լուծման ամենալավ տարբերակը ուժերի համադրումն է», - ասել է Մինասյանը:
Գագիկի Մինասյանին լրագրողները հարց են ուղղել, թե արդյոք մինչև ուրբաթ հնարավոր է օգստոսի 10-ին ձերբակալված Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստների ազատ արձակումը, ինչին պատգամավորը խուսափողական պատասխան է տվել:
«Դա կախված է միայն իրավաբանական ընթացակարգերից: Ես հեռու եմ այդ ոլորտից և որևէ հստակ բան չեմ կարող ասել: Երեկ մենք անդրադարձել ենք այդ խնդիրներին, բայց էն խնդիրներին, որոնք գտնվում են հատուկ դրա համար ստեղծված պետական կառույցների գործառույթում, բնականաբար, չեն կարող անդրադառնալ», - ասել է ՀՀԿ-ական գործիչը:
Մինասյանը նշել է նաև, որ բանակցությունները ծանր ընթացք ունեն, սակայն կողմերի մոտ «կառուցողական ոգին է գերակայում», ինչը թույլ է տալիս բավական բարդ իրավիճակներում լուծումներ գտնել:
Նա ասել է, որ եթե իշխող կոալիցիայի պատվիրակությունը համաձայն լիներ ՀԱԿ-ի 87 էջանոց փաստաթղթի հետ, ապա պատասխան չէր պատրաստի: Նշենք, որ ՀՀԿ-ի պատասխանն ամփոփվել է 130 էջանոց փաստաթղթում, որը առաջիկա հանդիպումներին կներկայացվի ընդդիմության պատվիրակությանը:

The dialogue between the Armenian National Congress (HAK) and the ruling coalition continues, said member of the ruling coalition delegation, Republican Party of Armenia (HHK) MP Gagik Minasyan, responding to a question at a press conference in Yerevan on Wednesday on whether it's possible that the dialogue will be halted.
"During the dialogue, promises aren't made — situations are discussed; they try to find solutions in that there are many problems in our country and the best version of resolving these problems is the coming together of forces," he said.
Asked by reporters whether it's possible that HAK activists arrested on Aug. 10 will be released by this Friday, the ruling party MP responded rather evasively:
"It depends solely on legal procedures. I am far from this sector, and I can't say anything for sure. Yesterday we addressed these issues, but those issues which are the function specially created for state institutions, naturally, they cannot address."
Minasyan also stated that these negotiations are a difficult process; however, a "constructive spirit prevails" among the parties, which allows them to find solutions in very difficult situations.
Furthermore, the deputy stated that if the ruling coalition delegation agreed with HAK's 87-page document, then it wouldn't prepare a response. Note, HHK's response was summarized in a 130-page document, which will be presented to the opposition delegation at their next meeting.