Մոսկվան մեծացնելու է ռազմական ներկայությունը Հայաստանում. աղբյուր
Մոսկվան մտադիր է մեծացնել Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթի թղթակցին հայտնի է դարձել, որ առաջիկայում Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանում սպասվում են լուրջ համալրումներ։
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը երեկ «ՀԺ»-ի հարցին ի պատասխան ոչ հերքել, ոչ էլ հաստատել է տեղեկությունը, սակայն, ըստ թերթի աղբյուրների, 102-րդ ռազմակայանում ծառայության անցնելու համար ՀՀ ժամանող ռուսաստանցի զինվորականները և նրանց ընտանիքի անդամները, ովքեր կհաստատվեն Գյումրիում, մոտավորապես կլինեն ընդհանուր առմամբ 2500-3000 հոգի։
Գյումրիում գտնվող 8-րդ թաղամասում (Վոսմոյ գորոդոկ), որտեղ մեծ մասամբ բնակվում են ռուսաստանցի զինվորականները, արդեն իսկ սկսել են «տեղ բացել» նոր եկողների համար և մի քանի տասնյակ հայ ընտանիքներ շուտով բնակվելու այլ վայրեր կտեղափոխվեն։
«Վերջիններիս, ըստ որոշ տեղեկությունների, կտրվեն համապատասխան վկայականներ, որոնց միջոցով կկարողանան բնակություն հաստատել այլ վայրում։ Ռուսաստանն այսպիսով՝ մի կողմից զենք է վաճառում Ադրբեջանին, մյուս կողմից մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունը ՀՀ-ում, նաև այդ զենքից պաշտպանելու համար», - նշում է թերթը։

Russia to Increase its Military Presence in Armenia: Source
The newspaper's correspondent discovered that the 102nd military base near Gyumri is expecting to undergo some serious reform.
Responding to a question by Haykakan Zhamanak yesterday, RA Ministry of Defense spokesperson Artsrun Hovhannisyan neither denied nor confirmed the news, but, according to the paper's sources, the military personnel and their families who come to serve at the 102nd military base and live in Gyumri will increase to about 2,500 to 3,000 in number.
In Gyumri's 8th district, where the Russian soldiers and their families mainly live, they have begun to "make room" for the new arrivals, and a few dozen Armenian families will soon be relocated to another site.
"According to some reports, they will be given corresponding certificates with which they'll be able to establish residence somewhere else. Thus, on one hand, Russia is selling weapons to Azerbaijan, while, on the other hand, increasing its military presence in the Republic of Armenia — as defense from those weapons," reports the paper.