«Հայկական հետք» Ադրբեջանի նախագահի թեկնածուների բանավեճում
Ադրբեջանի հանրային հեռուստատեսության եթերում նախագահի թեկնածուների եզրափակիչ 9-րդ բանավեճը կրկին անցել է առանց գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցության:
Իշխանության ներկայացուցիչների կողմից հարձակումների գլխավոր օբյեկտ, Ադրբեջանի Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին Ալիևի բացակայության մասին ասել է, որ «ընտրողները մեծ բան չեն կորցրել, քանի որ ինտելեկտի առումով Ալիևը շատ չի տարբերվում իրեն ներկայացնող վստահված անձանցից»:
Ինչպես հայտնում է Contact.az-ը, Հասանլիի այս հայտարարությունը վրդովեցրել է «Ժամանակակից Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Հաֆիզ Հաջիևին, ով Հասանլիին հերթական անգամ անվանել է «հայի աներ»:
Ընդդիմադիր գործիչը, սակայն, հիշեցրել է, որ 1996 թվականին Հաջիևին ձեռրբակալել էին այն բանից հետո, երբ նա հայտարարել էր, որ Ալիևի մայրը հայ է: Դրանից հետո, ըստ Contact.az-ի, Հաջիևը կարմրել ու նյարդայնացել էր, իրեն հատկացված ժամանակահատվածում խոսել կարճ նախադասություններով՝ ամբողջ ընթացքում նույն բանը կրկնելով՝ «Հասանլին, Ալի Քերիմլին, Իսա Համբարը դավաճաններ են, ժողովուրդը նրանց չի աջակցում», և այլն: Եզրափակելով՝ նա Հասանլիին անվանել է «խուլիգան»:
Իլհամ Ալիևի ներկայացուցիչ Ալի Ահմեդովը Հասանլիի՝ գործող նախագահի հասցեին արած հայտարարություները զրպարտություն է անվանել ու քաղաքացիներին կրկին կոչ արել քվեարկել Ալիևի օգտին՝ «հանուն հզոր Ադրբեջանի»:
Ինչպես միշտ, Հասանլին ու Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը հարձակումների են ենթարկվել նաև թեկնածուներ Զահիդ Օրուջի, Հուդրատ Հասանգուլիևի, Արազ Ալիզադեի կողմից:
Հասանլին մնացած ժամանակահատվածում ներկայացրել է իր նախընտրական ծրագիրը՝ խոստանալով հաղթանակի դեպքում ոսկե համաներում հայտարարել: Բացի այդ, նա խոստացել է երկու անգամ իջեցնել էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի սակագները, չեղյալ հայտարարել ազգությամբ ադրբեջանցի Վրաստանի քաղաքացիների՝ Ադրբեջանում գտնվելու վերաբերյալ սահմանափակումները, երկու անգամ բարձրացնել ուսուցիչների, քաղծառայողների աշխատավարձերն ու թոշակները, 20 անգամ մեծացնել վարկերի ֆոնդը, իջեցնել վարկային տոկոսադրույքները երիտասարդների համար:

«Армянский след» на дебатах потенциальных президентов Азербайджана
Заключительные 9-е дебаты кандидатов в президенты Азербайджана в эфире общественного телевидения вновь прошли без непосредственного участия действующего главы государства Ильхама Алиева.
Главный объект нападок со стороны представителей власти, кандидат от оппозиционного Национального совета демократических сил (НСДС) Джамиль Гасанли в связи с отсутствием Алиева заметил, что «избиратели не много потеряли от этого, потому что по интеллекту он не сильно отличается от представляющих его доверенных лиц».
Как передает Contact.az, это возмутило главу партии «Современный Мусават» Хафиза Гаджиева, в очередной раз назвавшего Джамиля Гасанли «тестем армянина».
На это оппозиционер напомнил, что Гаджиева в 1996 году повторно арестовали именно после того как он заявил, что у Гейдара Алиева мать была армянкой. После этого, как пишет Contact.az, Гаджиев покраснел, занервничал, и в отпущенное ему время говорил короткими фразами об одном и том же: «Гасанли, Али Керимли, Иса Гамбар предатели, народ их не поддерживает» и т.п. В заключение он назвал профессора Гасанли «хулиганом».
Представитель Ильхама Алиева Али Ахмедов назвал выступления Гасанли в адрес президента клеветой и призвал граждан вновь голосовать за переизбрание «во имя сильного Азербайджана».
Как обычно, Гасанли и Национальный совет подверглись нападкам также со стороны кандидатов Захида Оруджа, Гудрата Гасангулиева и Араза Ализаде.
Гасанли же оставшееся время посвятил изложению своей программы короткими тезисами, обещав в случае победы, объявить золотую амнистию. Кроме того, понизить в 2 раза плату за свет, газ, воду, отменить ограничения на пребывания в Азербайджане граждан Грузии, являющихся этническими азербайджанцами, повысить в 2-3 раза зарплаты учителей, врачей, госслужащих, пособия пенсионерам, в 20 раз увеличить фонд ипотеки, снизить проценты ипотечных кредитов для молодежи.