«Հայկական հետք» Ադրբեջանի նախագահի թեկնածուների բանավեճում
Ադրբեջանի հանրային հեռուստատեսության եթերում նախագահի թեկնածուների եզրափակիչ 9-րդ բանավեճը կրկին անցել է առանց գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցության:
Իշխանության ներկայացուցիչների կողմից հարձակումների գլխավոր օբյեկտ, Ադրբեջանի Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին Ալիևի բացակայության մասին ասել է, որ «ընտրողները մեծ բան չեն կորցրել, քանի որ ինտելեկտի առումով Ալիևը շատ չի տարբերվում իրեն ներկայացնող վստահված անձանցից»:
Ինչպես հայտնում է Contact.az-ը, Հասանլիի այս հայտարարությունը վրդովեցրել է «Ժամանակակից Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Հաֆիզ Հաջիևին, ով Հասանլիին հերթական անգամ անվանել է «հայի աներ»:
Ընդդիմադիր գործիչը, սակայն, հիշեցրել է, որ 1996 թվականին Հաջիևին ձեռրբակալել էին այն բանից հետո, երբ նա հայտարարել էր, որ Ալիևի մայրը հայ է: Դրանից հետո, ըստ Contact.az-ի, Հաջիևը կարմրել ու նյարդայնացել էր, իրեն հատկացված ժամանակահատվածում խոսել կարճ նախադասություններով՝ ամբողջ ընթացքում նույն բանը կրկնելով՝ «Հասանլին, Ալի Քերիմլին, Իսա Համբարը դավաճաններ են, ժողովուրդը նրանց չի աջակցում», և այլն: Եզրափակելով՝ նա Հասանլիին անվանել է «խուլիգան»:
Իլհամ Ալիևի ներկայացուցիչ Ալի Ահմեդովը Հասանլիի՝ գործող նախագահի հասցեին արած հայտարարություները զրպարտություն է անվանել ու քաղաքացիներին կրկին կոչ արել քվեարկել Ալիևի օգտին՝ «հանուն հզոր Ադրբեջանի»:
Ինչպես միշտ, Հասանլին ու Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը հարձակումների են ենթարկվել նաև թեկնածուներ Զահիդ Օրուջի, Հուդրատ Հասանգուլիևի, Արազ Ալիզադեի կողմից:
Հասանլին մնացած ժամանակահատվածում ներկայացրել է իր նախընտրական ծրագիրը՝ խոստանալով հաղթանակի դեպքում ոսկե համաներում հայտարարել: Բացի այդ, նա խոստացել է երկու անգամ իջեցնել էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի սակագները, չեղյալ հայտարարել ազգությամբ ադրբեջանցի Վրաստանի քաղաքացիների՝ Ադրբեջանում գտնվելու վերաբերյալ սահմանափակումները, երկու անգամ բարձրացնել ուսուցիչների, քաղծառայողների աշխատավարձերն ու թոշակները, 20 անգամ մեծացնել վարկերի ֆոնդը, իջեցնել վարկային տոկոսադրույքները երիտասարդների համար:

Home / Armenia / An ‘Armenian Trace’ in Azerbaijan Presidential Candidates’ Debate
The 9th and final debate on Azerbaijani public television among presidential hopefuls occurred again without the participation of the incumbent, Ilham Aliyev.
"Voters haven't lost anything great, because in terms of intelligence, Aliyev doesn't differ much from those representing him," said the main subject of the ruling authorities' attacks, the newly created National Council of Democratic Forces' candidate Jamil Hasanli, commenting on Aliyev's absence.
As reported by Contact.az, Hasanli's statement angered Modern Equality (Müasir Müsavat) party leader Hafiz Hajiyev (also transliterated as Haciyev), who once again called Hasanli a "father-in-law of an Armenian".
Hasanli, however, recalled that Hajiyev was arrested in 1996 after he announced that Aliyev's mother was Armenian. Afterwards, according to Contact.az, Hajiyev was flushed and nervous, speaking in short sentences during his allotted time, repeating the same thing the whole time: "Hasanli, Ali Karimli, and Isa Gambar are traitors; the people don't support them," and so on. Concluding, he called Hasanli a "hooligan".
Ilham Aliyev's representative, Ali Ahmedov, called Hasanli's statement about the president slander and again urged citizens to vote for Aliyev, "in the name of a strong Azerbaijan."
As usual, Hasanli and that National Council of Democratic Forces were subject to attack also by candidates Zahid Orudj, Gudrat Hasanguliyev, and Araz Alizade.
In the remaining time, Hasanli presented his election campaign, promising to declare a gold amnesty if elected. Furthermore, he promised to lower price two-fold for electricity, water, and gas; and to lift restrictions on citizens of Georgia of Azerbaijani descent in Azerbaijan; to double the salaries and pensions of teachers, doctors and civil servants; and to increase 20-fold mortgage funds; and to lower interest rates of mortgage loans for young people.