Առողջապահության նախարարը շատ է կարևորում «ատկատների» մասին պատգամավորի հայտարարությունը
ՀՀ Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը Լյուդմիլա Սարգսյանին դատի չի տվել, այլ դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Սարգսյանի ներկայացրած փաստերը ստուգելու և արդյունքում մեղավորներին պատժելու նպատակով։ Այս մասին նախարարն ասել է լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Սարգսյանն aravot.am-ում հրապարկած «Պետական պատվե՞ր, թե՞ համակարգված ատկատ» հոդվածում նշել էր, թե բուժհաստատություններում «ատկատների» չափը 5-10 տոկոս է կազմում։
«Ես շնորհակալ եմ տիկին պատգամավորին, որ ինքը բարձրացրեց այս հարցը, որովհետև ես վստահ եմ, որ նրա բարձրացրած հարցն այժմ գոյություն չունի։ Իր հայտարարությունը նա տարածել էր բուժհիմնարկներում պետպատվեր տեղադրելու ժամանակ՝ 5-ից 10 տոկոս ատկատների վերաբերյալ։ Ես գրավոր դիմեցի պատգամավորին և խնդրեցի մեզ տվյալներ ներկայացնել, և ինքը մեզ պատասխանեց, որ ինքը պարտավոր չէ դա անել։ Այդ իսկ պատճառով ես խնդրեցի գլխավոր դատախազին հետամուտ լինել հայտարարությանը», - ասել է Դումանյանը։
Նա նշել է, թե նախարարությունը որևէ բուժհիմնարկի չի ֆինանսավորում՝ «ֆինանսավորվում են բժշկական ծրագրերը, որոնք հաստատվում են ԱԺ-ում»։
«Մենք հաստատում ենք կողմնորոշիչ պատվերները, ֆինանսավորում ենք բուժված դեպքը և ոչ թե հիվանդանոցը», - նշել է բանախոսը։
Դումանյանն ընդգծել է, որ շատ է կարևորում Սարգսյանի հայտարարությունը, ինչպես նաև հետամուտ է լինելու, որպեսզի դեպքերը բացահայտվեն։

Healthcare Minister Promises to Look Into Allegations of 'Kickbacks' in Medical Institutions
RA Minister of Healthcare Derenik Dumanyan did not take Lyudmila Sargsyan to court; instead, he asked the RA General Prosecutor to verify her allegations and to punish the guilty, the minister himself informed members of the press today.
In an article published on Aravot.am , Sargsyan, a parliamentary deputy in the Armenian National Congress faction and member of the parliamentary Standing Committee on Healthcare, Maternity, and Childhood, wrote that the "kickbacks" in medical establishments are 5–10%.
"I am grateful to Mrs. Deputy for raising this issue because I'm sure that the issue she raised currently does not exist. She had disseminated her statement when state orders were being carried out in medical institutions regarding the 5 to 10% kickbacks. I wrote to the MP and asked her to present us with data, and she replied that she is not obliged to do so. For this reason I asked the general prosecutor to look into the statement," said Dumanyan.
The ministry, Dumanyan said, does not finance any medical institution. "Financed are medical programs that are approved by the National Assembly," he said.
Dumanyan stressed that he places great importance on Sargsyan's statement, as well as pursuing the matter so that such incidents do not go undetected.