«Մայդանում ենք նաև մենք». ակցիա Ուկրաինայի դեսպանատան մոտ (ՖՈՏՈ)
Երեկ Կիևում տեղի ունեցած բախումներից հետո այսօր Երևանում կազմակերպվել է «Մայդանում ենք նաև մենք» քաղաքացիական ակցիան, որի մասնակիցները սատարում էին Ուկրանայի մայրաքաղաքում հավաքված ցուցարարներին։
Երևանյան ակցիայի մասնակիցները հավաքվել են խորհրդանշական անուն ունեցող Հաղթանակի զգոսայգում, շարժվել դեպի Ուկրաինայի դեսպանատուն: Երթի մասնակիցներն իրենց հետ բերել էին պաստառներ՝ «Պուտին, գնա տուն», «Մոտենում է մարտի 1-ը, իսկ Կիևում նույն իրավիճակն է», «Յանուկովիչի ռեժիմի անկումը Սերժիկի ռեժիմի տապալման սկիզբն է» և այլ գրառումներով:
«Մենք անցել ենք գրեթե նույն ճանապարհը, ինչը տեղի է ունենում այժմ Ուկրաինայում: Վեց տարի առաջ հանուն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքի և հիմանարար ազատությունների համար կանգնած Հայաստանի քաղաքացիները գնդակահարվեցին Երևանի փողոցներում: Մենք չկարողացանք բավարար դիմակայել իշխանությունը բռնազավթած ռեժիմին: Արդյունքում վտանգված է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը: Կոչ ենք անում Միջազգային ժողովրդավարական և քաղաքացիական ուժերին, կառավարություններին հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարել և աջակցել Ուկրաինայի քաղաքացիներին՝ պահանջելով Ուկրաինայի իշխանություններից դադարեցնել բռնությունները սեփական քաղաքացիների նկատմամբ, որի հետևանքով 2014թ-ի հունվարի 22-ին սպանվեցին Ուկրաինայի երեք քաղաքացներ, որոնցից մեկն ազգությամբ հայ Սամվել Նիգոյանն է: Լսեք ժողովուրդների ձայնը, դա է խաղաղության, ազատության և բարեկեցության երաշխիքը։ Մոտենում է Մարտի 1-ը, իսկ Կիևում նույն իրավիճակն է»,- ասված էր միջոցառման ֆեյսբուքյան էջում:
Երթին մասնակցում էին քաղաքացիական ակտիվիստներ, իրավապաշտպաններ, ներկա էին նաև «Կոնկորդ» կենտրոնի տնօրեն, ՀՀ ազգային անվտնագության նախկին նախարար Դավիթ Շահնազարյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Ստյոպա Սաֆարյանը, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը, ակտիվիստ, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը, լրագրող Գայանե Առուստամյանը։

«Мы тоже на Майдане». В Ереване поддержали украинских демонстрантов
После вчерашних столкновений в Киеве 19 февраля в Ереване организовали гражданскую акцию «Мы тоже на Майдане», участники которой выразили поддержку украинским демонстрантам.
Учасники акции собрались в парке с символичным названием «Победа», затем двинулись к посольству Украины. В руках они держали плакаты с надписями «Путин, уходи из Киева», «Приближается 1 марта, а в Киеве та же ситуация», «Падение режима Януковича – начало свержения режима Сержика».
«Мы прошли почти через то же, что сейчас происходит в Украине. 6 лет назад на улицах Еревана были расстреляны граждане Армении, вставшие на защиту демократии, прав и основополагающих свобод человека. Мы не смогли должным образом противостоять узурпировавшему власть режиму. В результате суверенитет и независимость Армении находятся под угрозой. Призываем Международные демократические и гражданские силы, правительства всеми возможными способами оказать содействие гражданам Украины, потребовав от властей Украины прекратить насилие в отношении собственных граждан, в результате которого 22 января 2014 года были убиты 3 гражданина Украины, один из них – Самвел Нигоян. Прислушайтесь к гласу народа. Именно это является гарантией мира, свободы и процветания. Приближается 1 марта, а в Киеве та же ситуация», - говорится на странице мероприятия в соцсети «Фейсбук».
В шествии участвовали гражданские активисты, правозащитники, директор центра «Конкорд», бывший министр нацбезопасности Армении Давид Шахназарян, представитель партии «Наследие» Степан Сафарян, правозащитник Артур Сакунц, активистка, публицист Зара Ованисян, журналистка Гаяне Арустамян.