«Մայդանում ենք նաև մենք». ակցիա Ուկրաինայի դեսպանատան մոտ (ՖՈՏՈ)
Երեկ Կիևում տեղի ունեցած բախումներից հետո այսօր Երևանում կազմակերպվել է «Մայդանում ենք նաև մենք» քաղաքացիական ակցիան, որի մասնակիցները սատարում էին Ուկրանայի մայրաքաղաքում հավաքված ցուցարարներին։
Երևանյան ակցիայի մասնակիցները հավաքվել են խորհրդանշական անուն ունեցող Հաղթանակի զգոսայգում, շարժվել դեպի Ուկրաինայի դեսպանատուն: Երթի մասնակիցներն իրենց հետ բերել էին պաստառներ՝ «Պուտին, գնա տուն», «Մոտենում է մարտի 1-ը, իսկ Կիևում նույն իրավիճակն է», «Յանուկովիչի ռեժիմի անկումը Սերժիկի ռեժիմի տապալման սկիզբն է» և այլ գրառումներով:
«Մենք անցել ենք գրեթե նույն ճանապարհը, ինչը տեղի է ունենում այժմ Ուկրաինայում: Վեց տարի առաջ հանուն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքի և հիմանարար ազատությունների համար կանգնած Հայաստանի քաղաքացիները գնդակահարվեցին Երևանի փողոցներում: Մենք չկարողացանք բավարար դիմակայել իշխանությունը բռնազավթած ռեժիմին: Արդյունքում վտանգված է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը: Կոչ ենք անում Միջազգային ժողովրդավարական և քաղաքացիական ուժերին, կառավարություններին հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարել և աջակցել Ուկրաինայի քաղաքացիներին՝ պահանջելով Ուկրաինայի իշխանություններից դադարեցնել բռնությունները սեփական քաղաքացիների նկատմամբ, որի հետևանքով 2014թ-ի հունվարի 22-ին սպանվեցին Ուկրաինայի երեք քաղաքացներ, որոնցից մեկն ազգությամբ հայ Սամվել Նիգոյանն է: Լսեք ժողովուրդների ձայնը, դա է խաղաղության, ազատության և բարեկեցության երաշխիքը։ Մոտենում է Մարտի 1-ը, իսկ Կիևում նույն իրավիճակն է»,- ասված էր միջոցառման ֆեյսբուքյան էջում:
Երթին մասնակցում էին քաղաքացիական ակտիվիստներ, իրավապաշտպաններ, ներկա էին նաև «Կոնկորդ» կենտրոնի տնօրեն, ՀՀ ազգային անվտնագության նախկին նախարար Դավիթ Շահնազարյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Ստյոպա Սաֆարյանը, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը, ակտիվիստ, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը, լրագրող Գայանե Առուստամյանը։

'We Are Also in Maidan': Yerevan Activists Show Their Support for Ukrainian Demonstrators
After the clashes in Kiev yesterday, a rally "We are also in Maidan" was organized today in Yerevan, Armenia, to express support for demonstrators in Ukraine's capital.
Yerevan supporters of Ukraine's Euromaidan today gathered at Victory Park and walked toward the Ukrainian Embassy. They carried posters that read "Putin, Go Home", "March 1 is approaching and It's the same situation in Kiev", and "The fall of Yanukovych's regime is the start of overthrowing Serzhik's regime".
"We have gone through almost the same journey, which is unfolding now in the Ukraine. Six years ago citizens of Armenia who were standing up for democracy, human rights and fundamental freedoms were gunned down in the streets of Yerevan. We were not able to sufficiently resist the power of the occupying regime. As a result, Armenia's autonomy and independence is in danger.
"We are calling on international democratic and civic powers and governments to employ all possible means necessary and support Ukrainian citizens. Furthermore, we are calling on international powers to demand that the Ukrainian government stop the violence it is employing against its own citizens, as a result of which three citizens of the Ukraine were killed on January 22, 2014, one of whom was the Armenian national, Samvel Nigoyan.
"Listen to the voice of the people. This is the only guarantee for peace, freedom and prosperity. March 1st is fast approaching, and in Kiev the same situation is taking place as in Yerevan six years ago," reads the description on the Facebook event page
1maydan
Participating in the march were civil society activists, human rights defenders, director of the Concord Center, former Minister of National Security Davit Shahnazaryan, Heritage Party representative Styopa Safaryan, human rights activist Artur Sakunts, activist and publicist Zara Hovhannisyan, and journalist Gayane Arustamyan.