Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին կարող է գործի դրվել 2015թ․ սկզբին
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի համար․ երկաթուղին կարող է գործի դրվել 2014 թվականի ավարտին կամ 2015-ի սկզբին։ Այս մասին, Georgia Online-ի փոխանցմամբ, հայտարարել են Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի արտգործնախարարները:
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի խոսքով՝ բոլոր երեք երկրները ջանքեր են գործադրում, որպեսզի Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը, որը Ադրբեջանն ու Վրաստանը կկապի Եվրապային, իրականացվի մոտ ժամանակներում։
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս տրանսպորտային միջանցքի նախագծի շրջանակներում կառուցվում է Կարս-Ախալքալաք երկաթուղին, որի 68 կմ-ը գտնվում է Թուրքիայի, իսկ 30 կմ-ը՝ Վրաստանի տարածքում։
Վրաստանում կվերականգնվի Ախալքալաք-Մարաբդա-Թբիլիսի երկաթուղու 183 կմ-անոց հատվածը, ինչը թույլ կտա տարեկան 15 միլիոն տոննա բեռ տեղափոխել։

Ж/д Баку-Тбилиси-Карс могут запустить в начале 2015 года
Проект Баку-Тбилиси-Карс (БТК) имеет важное значение для всего региона, железная дорога может быть запущена уже в конце 2014 или начале 2015 года. Об этом сказали министры иностранных дел Азербайджана, Грузии и Турции на совместной пресс-конференции в Гяндже по итогам трехсторонней встречи. Об этом пишет «Грузия Online».
По словам главы МИД Турции Ахмета Давутоглу, все три страны стараются, чтобы проект Баку-Тбилиси-Карс, который соединит Азербайджан и Грузию с Европой, был реализован в ближайшее время.
Проект создания железнодорожного транспортного коридора БТК включает строительство железнодорожной ветки Карс-Ахалкалаки протяженностью 98 км, из которых 68 км приходится на долю турецкой, 30 км - грузинской территории.
В Грузии будет реконструирован 183-километровый участок железной дороги Ахалкалаки-Марабда-Тбилиси для повышения пропускной способности до 15 млн тонн грузов в год. Также в Ахалкалаки планируется построить станцию по переходу поездов с существующей в Грузии колеи на европейскую.