Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին կարող է գործի դրվել 2015թ․ սկզբին
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի համար․ երկաթուղին կարող է գործի դրվել 2014 թվականի ավարտին կամ 2015-ի սկզբին։ Այս մասին, Georgia Online-ի փոխանցմամբ, հայտարարել են Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի արտգործնախարարները:
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուի խոսքով՝ բոլոր երեք երկրները ջանքեր են գործադրում, որպեսզի Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծը, որը Ադրբեջանն ու Վրաստանը կկապի Եվրապային, իրականացվի մոտ ժամանակներում։
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս տրանսպորտային միջանցքի նախագծի շրջանակներում կառուցվում է Կարս-Ախալքալաք երկաթուղին, որի 68 կմ-ը գտնվում է Թուրքիայի, իսկ 30 կմ-ը՝ Վրաստանի տարածքում։
Վրաստանում կվերականգնվի Ախալքալաք-Մարաբդա-Թբիլիսի երկաթուղու 183 կմ-անոց հատվածը, ինչը թույլ կտա տարեկան 15 միլիոն տոննա բեռ տեղափոխել։

Baku-Tbilisi-Kars Railway to be Completed by Early 2015
Baku-Tbilisi-Kars railway is important for the entire region. It might be launched at the end of 2014 or early 2015, said the foreign ministers of Azerbaijan, Georgia, and Turkey at a joint press conference in Ganja, reports Georgia Online .
According to Turkish Minister of Foreign Affairs Ahmet Davutoglu, all three countries have made efforts so that the Baku-Tbilisi-Kars project, which will connect Azerbaijan and Georgia to Europe, be implemented in the near future.
This project also includes the construction of the Kars-Akhalkalaki railway, 68 km of which will be in Turkey and 30 km in the territory of Georgia.
In Georgia, the 183-km stretch of the Akhalkalaki-Marabda-Tbilisi railway will be restored, which will allow the transport of15 tons of cargo per year.