ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ «Հենց ստեղ էլ մեզ գնդակահարեք»․ սևազգեստ մայրերը՝ նախագահականի մոտ
Այսօր ժամը 11։00-ից ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված 4 զինծառայողների մայրերն իրենց հերթական ակցիան են անցկացրել։ Մայրերն ամիսներ շարունակ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպում են պահանջում։
Այս տարվա հունվարի 28-ին ՊՆ ներկայացուցիչ Վարդան Ավետիսյանը խոստացել էր զեկուցել նրանց ցանկության մասին նախագահական, սակայն մայրերը մինչ օրս պատասխան չեն ստացել և այսօր եկել էին նաև տեղեկանալու իրենց դիմումի ճակատագիրը։
Նախագահականի դարպասների մոտ հավաքված ոստիկանները պարբերաբար հորդորում էին մայրերին հեռանալ, ակցիան անցկացնել այլ վայրում կամ հանդիպել նամակների բաժնի ներկայացուցիչների հետ, ինչին ի պատասխան 2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհնաջանյանի մայրն ասել է․ «Չենք գնում, հենց ստեղ էլ չորսիս գնդակահարեք»։
Ոստիկանները թույլ չեն տվել մայրերին միանալ քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիին, ով ոստիկանների դիմաց կանգնել է «Սերժիկ, սրիկա, Սերժիկ, մարդասպան» պաստառով։ Քիչ անց ոստիկանները Գասպարիին ոտքերից և ձեռքերից վերցրած իջեցրել են Բաղրամյան պողոտայով և պառկած վիճակում թողել նախագահական նստավայրի դարպասներից մոտ 30 մետր ներքև։

Акция перед офисом Сержа Саргсяна: «Расстреляйте нас здесь»
Утром 10 апреля перед офисом президента Армении началась очередная акция матерей военнослужащих, погибших в армии в небоевых условиях. На протяжении месяцев они требуют встречи с Сержем Саргсяном.
28 января представитель Минобороны Вардан Аветисян обещал доложить об их желании в резиденцию президента, однако женщины до сих пор не получили ответа. На этот раз они пришли, чтобы также узнать о судьбе своего заявления.
Расположившиеся у ворот резиденции полицейские периодически призывали женщин покинуть территорию, проводить акцию в другом месте или встретиться с представителями отдела приема писем, на что мать погибшего в 2007 году военнослужащего Тиграна Оганджаняна ответила: «Мы не уйдем. Расстреляйте нас четверых здесь же».
Стражи правопорядка не дали присоединиться к акции матерей гражданскому активисту Вардгесу Гаспари, который встал перед полицейскими с плакатом «Сержик – подлец, Сержик - убийца». Через какое-то время полицейские, взяв Гаспари за правую руку и ноги, унесли его вниз по проспекту Баграмяна и положили поодаль от офиса главы государства. Активист продолжил свою акцию и остался лежать на земле.