100 տեղեկատվական հերոսների շարքում՝ թուրք, ռուսաստանցի և ադրբեջանցի լրագրողներ
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն առաջին անգամ հրապարակել է «100 տեղեկատվական հերոսներ» անունը կրող ցուցակը՝ նվիրված Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվան (մայիսի 3)։ Ցուցակում ընդգրկված են հասարակության իրազեկման գործում ամենամեծ ներդրումն ունեցած 100 լրագրողներ, բլոգերներ ու քաղաքացիական ակտիվիստներ աշխարհի 65 երկրներից։
«Իրենց խիզախ աշխատանքի ու գործունեության շնորհիվ այս «100 հերոսները» խթանում են տեղեկատվություն ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և տարածելու ազատությունը՝ անկախ պետական սահմաններից։
Այս տեղեկատվական հերոսները ոգեշնչման աղբյուր են ազատության ձգտող բոլոր մարդկանց համար։ Առանց նրանց վճռականության՝ պարզապես անհնար կլիներ ընդլայնել ազատության տիրույթը»,- նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
Ցուցակում տեղ են գտել երեք ադրբեջանցի լրագրողներ՝ «Թուրան» գործակալության թղթակից Մալահաթ Նասիբովան, «Ազադլիգ» («Ազատություն») թերթի խմբագիր և «Ադրբեջանական ժամ» հեռուստաալիքի հիմնադիր Հանիմաթ Զահիդը, «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության թղթակից Հադիջա Իսմայլովան։
Ցուցակում ընդգրկվել է նաև թուրք լրագրող, «1915․ Հայոց ցեղասպանություն» գրքի հեղինակ Հասան Քեմալը, ով մշտապես հետապնդումների ու ատելության խոսքի է արժանանում Թուրքիայի իշխանությունների կողմից՝ հայ-թուրքական խաղաղարար գործընթացներին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու համար։
Հերոսների շարքում են նաև երեք ռուսաստանցի լրագրողներ, այդ թվում՝ Սվետլանա Ռեյտերը, ով 2013 թվականին արժանացել է «ՊոլիտՊրոսվետ» քաղաքական լրագրության մրցանակին «Բոլոտնայա»-ի գործի լուսաբանման համար։ Ռեյտերը նաև հոդված էր գրել ռուս ազգայնականների կողմից հարձակման ենթարկված հայ երիտասարդի ու նրան օգնության հասած ոստիկանների մասին՝ նշելով, որ «մամուլում պատկերված արյունահեղությունից և ատելությունից բացի, կան նաև պատմություններ «արժանապատվության, հույսի և բարեկամության» մասին»։

For the first time ever, Reporters Without Borders (RWB) published a list of profiles of “100 information heroes” for World Press Freedom Day (May 3), reports RWB. Included in the list of "100 information heroes" are the journalists, bloggers, and civil society activists from 65 countries who made the biggest contribution to promote freedom.
"Through their courageous work or activism, these '100 heroes' helped to promote the freedom 'to seek, receive and impart information and ideas through any media and regardless of frontiers.'
"These ‘information heroes’ are a source of inspiration to all men and men who aspire to freedom. Without their determination and the determination of all those like them, it would be simply impossible to extend the domain of freedom.
Among the list of heroes are three Azerbaijani journalists: Malahat Nasibova, correspondent with independent news agency Turan; Ganimat Zahid, editor of the newspaper Azadliq ("Freedom"); and Khadija Ismayilova, correspondent with RFE/RL's Azerbaijan service.
Also in the list is Turkish journalist, author of the book 1915: Armenian Genocide Hasan Cemal, who is a "regular target of hate campaigns and smears by the far right" is often also persecuted by the Turkish authorities for actively participating in Armenian-Turkish peace processes.
Also among the heroes are Russian journalists, including Svetlana Reiter, who received the Politprosvet political journalism award in 2013. She also wrote an article about the Armenian youth who was attacked by Russian nationalists and the police officers who rescued him, "suggesting that behind the stories of bloodshed and hate reported in the media, there are others of 'decency, hope and friendship'."