Կառավարությունը հրաժարվել է օրենքից հանել պարտադիր կուտակային բաղադրիչը
Այսօր ՀՀ կառավարության նիստում քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանի և Հովհաննես Մարգարյանի՝ օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը։ Պատգամավորներն առաջարկում են օրենքից հանել պարտադիր կուտակային բաղադրիչը:
Ինչպես նշում է ՀՀ կառավարության կայքը, գործադիրը վկայակոչել է Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որի պահանջներին մինչև սեպտեմբերի 30-ը պետք է համապատասխանեցվի օրենքը, և այն, որ նախագծի ընդունման դեպքում իրավական խառնաշփոթ կստեղծվի, կառավարությունը թերի է համարել նախագիծը, որը «համակարգային առումով չի ապահովում իրավական անվտանգությունը և ընդունելի չէ»:
Նշենք, որ ներկայիս օրենքով, աշխատողը միայն այն ժամանակ կարող է հրաժարվել պարտադիր բաղադրիչից, եթե համապատասխան դիմում ներկայացնի գործատուին։ Վերջին շրջանում ԶԼՄ-ներում բազմաթիվ նյութեր են հայտնվում այն մասին, որ հատկապես պետական մարմիններում ղեկավարները հրաժարվում են ընդունել աշխատակիցների դիմումները։

Government Refuses to Remove Mandatory Component of New Pension Law
MPs Heghine Bisharyan and Hovhannes Margaryan's bill on amendments and supplements to the RA Law on Funded Pension presented as a legislative initiative was discussed at the Armenian government's meeting today. The lawmakers are proposing the mandatory component be removed from the law.
According to the Government of the Republic of Armenia website , the executive branch of government referred to the Constitutional Court ruling, the requirements of which the law has to comply with by September 30, and that if the draft law is adopted, it will lead to a legal mess, the government considered the draft law deficient, which "in systemic terms does not provide legal security and is not acceptable."
Note, with the current law, an employee can renounce the mandatory component of the pension law only if he submits a request in writing to his employer. Recently, there have been many media reports that particularly in state bodies, managers refuse to accept the written requests of their employees.