Էլէներգիայի թանկացումն անհիմն է․ ընկերություններին պահելու համար մտնում են սպառողի գրպանը
Հայաստանի բնակչությանը պարզ չէ, թե ինչ հիմքով է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) հաշվարկներ արել ու գտել, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը պետք է բարձրանա։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ ասել է «Հասարակական պաշտպանների միություն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրել է, որ սակագնի բարձրացման վերաբերյալ բերվող բացատրություններից մեկը հետևյալն է՝ տնտեսվարողները պարտքեր են կուտակել, և դրա պատճառներից մեկն այն է, որ ատոմակայանը նախատեսվածից 88 օր ուշ է սկսել աշխատել։
«Բաշխիչ ցանցը պարտք կուտակելու ոչ իրավունք ունի, ոչ էլ հնարավորություն, որովհետև բաշխիչ ցանցի համար հաշված սակագնում նախատեսված է հսկայական շահույթ, ու դա հավաքվում է։ Հասկանալի է, եթե ինքը վատ ծախսեր անի կամ այդ հավաքված գումարը չգիտեմ ինչ անի, միգուցե ։ Բայց դա չի նշանակում, որ ամեն նման դեպքում մեր իշխանությունը պետք է գնա ու մտնի սպառողի գրպանը։ Ամենահեշտ կառավարման ձևն է՝ ոչինչ չանել, պատճառների մասին չխոսել, հետևանքները վերացնելու համար գնալ, մտնել սպառողի գրպանը ու ասել՝ դու պետք է շատ վճարես», - ասել է փորձագետը։
Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև հիմնավորումներից ևս մեկին՝ Երևանի ջերմաէլեկտրակայանը 4 տարին մեկ պետք է վերանորոգումներ իրականացնի, ու արվող ծախսերը պետք է փոխհատուցվեն․
««Երևան ՋԷԿ»-ի արտադրած էլեկտրաէներգիան սպառողը չի գնում, սա պետք է բոլորն իմանան։ «Երևան ՋԷԿ»-ը Իրանի հետ պայմանագիր ունի, այնտեղից գազը տեղափոխում են Հայաստան, ջերմաէլեկտրակայանում վերածում էլեկտրաէներգիայի և դա որոշակի համամասնությամբ վերադարձնում Իրանին։ Սրա համար ՀՀ քաղաքացին չպետք է վճարի, թող պարզեն իրենց հարաբերություններն Իրանի հետ, ու պետությունը որոշի՝ պետք է օգնել ՋԷԿ-ին, թե ոչ»։
Հաջորդ հիմնավորումն այն է, թե տարին սակավաջուր է եղել, ու ՀԷԿ-երը էլեկտրականություն քիչ են արտադրել։ Այս առիթով Գրիգորյանն ասել է, թե Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը՝ խոշորագույն ՀԷԿ-երից մեկը, սակավաջրության առումով չի տուժել։
«Եթե անգամ անձրևներ շատ չեն եղել, փոխարենը՝ Սևանից բաց թողնված ջուրը նախորդ տարիների համեմատությամբ նորմայից շատ է եղել»,- ասել է Գրիգորյանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ էլէներգիայի թանկացման պատճառներից մեկը մենաշնորհներն են․ ոլորտում գործում են այն ընկերությունները, որոնք, տասնյակ տարիներ առաջ ստեղծված լինելով, տնտեսական, ֆինանսական ոչ արդյունավետ, հին կառավարման ձևեր են օգտագործել։
«Ընկերությունը ոչ արդյունավետ է կառավարվում, պետությունը մտնում է սպառողի գրպանը, ընկերությունն իր ֆինանսներն այլ տեղեր է օգտագործում, մեր պետությունը դարձյալ բացը լրացնում է սպառողների հաշվին»,- ասել է բանախոսը։
Վերջինս ընդգծել է, թե չի կարելի է սակագնի բարձրացում թույլ տալ, քանի դեռ պետությունը հիմնավորված չի ներկայացրել իրավիճակը։

Подорожание электроэнергии в Армении необоснованно – эксперт
Населению Армении непонятно, на каком основании Комиссия по регулированию общественных услуг сочла, что тариф на электроэнергию должен увеличиться. Об этом в ходе обсуждения в «Медиа центре» заявил исполнительный директор общественной организации «Союз общественных защитников» Арам Григорян.
Он напомнил, что один из аргументов подорожания таков: бизнес-субъекты накопили долги, а причиной этому послужило возобновление работы атомной станцией на 88 дней позже, чем предусматривалось.
«Дистрибьютор не имеет права и возможности накапливать долги, так как в рассчитанном тарифе предусматривается колоссальная прибыль. Понятно, что если они будут совершать неверные расходы и девать собранные суммы, неизвестно куда, может возникнуть проблема. Но это не значит, что в каждом подобном случае наши власти должны влезать в карман потребителя. Проще всего ничего не делать, не говорить о причинах, для устранения последствий влезать в карманы потребителей и говорить, что они должны платить больше», - отметил эксперт.
Григорян прокомментировал и другое обоснование, согласно которому, каждые 4 года Ереванская ТЭС должна реконструироваться, а затраты должны быть компенсированы: «Потребитель не покупает электроэнергию, которую производит Ереванская ТЭС, это должны знать все. «Ереванская ТЭС» имеет договор с Ираном, оттуда в Армению поставляют газ, который превращают в электроэнергию и определенную ее часть возвращают Ирану. За это гражданин Армении платить не должен, пусть выяснят свои отношения с Ираном и государство решит, стоит ли помогать ТЭС».
В другом обосновании говорилось о том, что в прошлом году наблюдался дефицит воды и гидроэлектростанции производили мало электроэнергии. В связи с этим Григорян заявил, что каскад ГЭС Севан-Раздан, одна из крупнейших гидроэлектростанций, не пострадал с точки зрения нехватки воды. «Даже если дождей было немного, выпуск воды из Севана превышал норму прошлых лет», - заявил директор Союза.
Одной из причин подорожания электроэнергии Григорян считает монополии: в сфере действуют компании, которые использовали старые, неэффективные способы финансово-экономического управления.
«Компанией управляют неэффективно: государство лезет в карман потребителя, компания распоряжается финансами на свое усмотрение, наше государство снова компенсирует упущения за счет потребителей». Григорян также отметил, что повышение тарифа недопустимо до тех пор, пока государство не представило обоснований.