ՀՀԿ-ն «անցկացրեց» կուտակայինը․ քվեարկությունը սկանդալային ընթացք ունեցավ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր ԱԺ-ում 20 րոպե ընդմիջումից հետո քվեարկության է դրվել Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին նոր օրինագիծը: Քվեարկությունը սկանդալային ընթացք է ունեցել։ Դրան մասնակցել են միայն ՀՀԿ-ականները, իսկ քվեարկությունից հետո ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը խնդրել է դահլիճում տեղադրված էկրանի վրա պահել քվեարկության պատկերը՝ տեսնելու համար, թե ՀՀԿ-ականներից կոնկրետ ով է քվեարկել։
Նրա դիտարկմամբ՝ ՀՀԿ պատգամավորներն իրար փոխարեն են քվեարկել:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շարունակել է նիստը՝ անցնելով հաջորդ հարցին: Խոսքի իրավունք է խնդրել ՀՅԴ անդամ Աղվան Վարդանյանը՝ ասելով, որ տղամարդկություն չէ ուրիշի փոխարեն քվեարկելը:
Մինասյանն էլ, իր հերթին, նշել է, որ ՀՀԿ-ական և անկախ պատգամավորների թիվը միասին կազմում է 64, իսկ քվեարկությունը ցույց է տվել 67 կողմ: Նշենք, որ անհրաժեշտ քվեների քանակը 66 է։
ՀՀԿ-ական Սպարտակ Մելիքյանը ձայնի իրավունք է խնդրել՝ հերքելով, թե ինքը ուրիշի փոխարեն է քվեարկել:
«Եթե որոշ մարդիկ տեսողության խնդիր ունեն, կան հիվանդանոցներ, թող գնան ստուգվեն: Եթե որևէ մեկը կասկածում է իմ տղամարդկության վրա, տղամարդկությունն ապացուցելու տեղեր կան: Կարող եմ ցույց տալ»,- ասել է Սպարտակ Մելիքյանը:
Հաջորդ հարցին անցնելուց առաջ ընդդիմությունը 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել, սակայն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը չի կատարել խնդրանքը:
«Ես ինձ կյանքում այսքան նվաստացած չեմ զգացել: Դուք անցկացնում եք օրենք, որին գիտեք՝ հասարակության 80 տոկոսը դեմ է: Մեզ ընդմիջում է պետք», - ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը:
Քանի որ ԱԺ նախագահն ընդմիջում չհայտարարեց, ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները լքեցին դահլիճը։
Հիշեցնենք, որ կուտակայինի նոր օրինագծով կենսաթոշակային վճարները պարտադիր են դառնում պետական աշխատողների համար։

'Not Manly': Members of Ruling Party Adopt Revised Law on Funded Pension System
After a 20-minute recess, the new bill on the funded pension system was put to a vote in Armenia's National Assembly on Saturday. Only the ruling Republican Party of Armenia (HHK) MPs participated in the vote, after which Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) MP Artsvik Minasyan asked to keep the voting results on the screen for a little while longer to see specifically who from the ruling party voted.
According to him, HHK MPs voted for their absent colleagues.
Speaker of Parliament Galust Sahakyan continued the session, moving on to the next issue. ARF-D MP Aghvan Vardanyan asked for the right to speak, saying it's not "manly" to vote for someone else.
Minasyan, in turn, said that the number of HHK and independent (no party affiliation) MPs combined is 64, while the voting results showed that 67 people voted in favor of the bill. Note, 66 votes are needed for a law to be adopted.
HHK MP Spartak Melikyan asked for the right to speak, denying that he voted for someone else. "If some people have problems with their vision, there are hospitals — let them go and get checked. If anyone doubts my manliness , there are places to prove manliness. I can show you," he said.
Before moving on to the next issue, the opposition asked for a 20-minute recess, but the parliamentary speaker denied the request.
"Never in my life have I felt so humiliated. You are adopting a law that you know 80% of society opposes. We need a recess," said Prosperous Armenia Party (BHK) MP Vartan Oskanian.
Since the parliamentary speaker did not declare a recess, representatives of the non-ruling parties (ARF-D, Heritage Party, BHK, Armenian National Congress) left the chamber.