ՀՀԿ-ն «անցկացրեց» կուտակայինը․ քվեարկությունը սկանդալային ընթացք ունեցավ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր ԱԺ-ում 20 րոպե ընդմիջումից հետո քվեարկության է դրվել Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին նոր օրինագիծը: Քվեարկությունը սկանդալային ընթացք է ունեցել։ Դրան մասնակցել են միայն ՀՀԿ-ականները, իսկ քվեարկությունից հետո ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը խնդրել է դահլիճում տեղադրված էկրանի վրա պահել քվեարկության պատկերը՝ տեսնելու համար, թե ՀՀԿ-ականներից կոնկրետ ով է քվեարկել։
Նրա դիտարկմամբ՝ ՀՀԿ պատգամավորներն իրար փոխարեն են քվեարկել:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շարունակել է նիստը՝ անցնելով հաջորդ հարցին: Խոսքի իրավունք է խնդրել ՀՅԴ անդամ Աղվան Վարդանյանը՝ ասելով, որ տղամարդկություն չէ ուրիշի փոխարեն քվեարկելը:
Մինասյանն էլ, իր հերթին, նշել է, որ ՀՀԿ-ական և անկախ պատգամավորների թիվը միասին կազմում է 64, իսկ քվեարկությունը ցույց է տվել 67 կողմ: Նշենք, որ անհրաժեշտ քվեների քանակը 66 է։
ՀՀԿ-ական Սպարտակ Մելիքյանը ձայնի իրավունք է խնդրել՝ հերքելով, թե ինքը ուրիշի փոխարեն է քվեարկել:
«Եթե որոշ մարդիկ տեսողության խնդիր ունեն, կան հիվանդանոցներ, թող գնան ստուգվեն: Եթե որևէ մեկը կասկածում է իմ տղամարդկության վրա, տղամարդկությունն ապացուցելու տեղեր կան: Կարող եմ ցույց տալ»,- ասել է Սպարտակ Մելիքյանը:
Հաջորդ հարցին անցնելուց առաջ ընդդիմությունը 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել, սակայն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը չի կատարել խնդրանքը:
«Ես ինձ կյանքում այսքան նվաստացած չեմ զգացել: Դուք անցկացնում եք օրենք, որին գիտեք՝ հասարակության 80 տոկոսը դեմ է: Մեզ ընդմիջում է պետք», - ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը:
Քանի որ ԱԺ նախագահն ընդմիջում չհայտարարեց, ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները լքեցին դահլիճը։
Հիշեցնենք, որ կուտակայինի նոր օրինագծով կենսաթոշակային վճարները պարտադիր են դառնում պետական աշխատողների համար։

«Не по-мужски». Члены правящей партии провели закон о накопительной пенсии
После 20-минутного перерыва на голосование в Национальном Собрании Армении был поставлен новый проект о системе накопительной пенсии. В голосовании участвовали только депутаты от правящей Республиканской партии (РПА), а уже после голосования член фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян попросил на некоторое время удержать результаты голосования на экране, чтобы узнать, кто из республиканцев проголосовал.
По словам парламентария, республиканцы голосовали друг за друга. Спикер парламента, член РПА Галуст Саакян продолжил заседание и перешел к следующему вопросу. Слова попросил депутат-дашнак Агван Варданян. «Не по-мужски голосовать вместо кого-то», - сказал он.
Арцвик Минасян, в свою очередь, отметил, что общее число республиканцев и независимых депутатов составляет 64, а голосование показало 67 «за». Отметим, что число голосов, необходимое для принятия закона, – 66.
Республиканец Спартак Меликян заявил, что не голосовал вместо коллег. «Если у кого-то проблемы со зрением, существуют больницы, пусть пойдут, проверятся. А если кто-то сомневается в моем мужестве, есть места, где можно доказать мужество. Могу показать».
Оппозиция попросила объявить перерыв прежде, чем приступить в следующему вопросу. Однако спикер не выполнил эту просьбу.
«Никогда в жизни не чувствовал себя настолько униженным. Вы проводите закон, зная, что 80% населения выступают против него. Нам необходим перерыв», - заявил экс-глава МИД, депутат от «Процветающей Армении» Вардан Осканян.
Перерыва не объявили, а представители некоалиционных фракций покинули зал заседаний.
Напомним, что, согласно новому проекту о накопительной пенсии, совершение взносов становится обязательным для госслужащих.