Շանթ Հարությունյանը բացատրել է՝ ինչու է հրաժարվում դատավորին բացարկ հայտնել
«Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար, 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին Երևանի կենտրոնում ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների գործով այսօրվա դատական նիստին նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանը հարցրել է՝ արդյոք կողմերը ցանկանում են ինքնաբացարկ հայտնել դատավորին և քարտուղարին։ Շանթ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ինքը մեկ անգամ արդեն դատապարտվել է նույն դատավորի կողմից (Շանթ Հարությունյանը 2008-2009 թվականներին անցնում էր աղմկահարույց «7-ի գործով» - Epress.am), սակայն չի կարծում, որ դա դատավորի որոշումն էր։
«Եթե ես ինքնաբացարկ հայտնեմ, կնշանակի, որ հույս ունեմ, որ, եթե մեկ այլ դատավոր լինի, կարող է արդար վճիռ հրապարակել», - ասել է Հարությունյանը։
Դիմելով իր 13 ընկերներին՝ Հարությունյանն ասել է, որ նրանք ազատ են դատավորին բացարկ հայտնելու հարցում ինքնուրույն որոշում կայացնել, սակայն հորդորել է այնպիսի ելույթ չունենալ, որը կարող է վնասել իրենց արժանապատվությանը։
«Եթե մտածում եք, որ, ինչ-որ բան ասելով, կարող եք մեկ օր շուտ գնալ ձեր տուն, կարող եք ազատ արտահայտվել։ Եթե ուզում եք, կարող եք ասել, որ ոստիկանին խփել եք և հիմա զղջում եք։ Բայց խնդրում եմ, մի վնասեք մեր և ձեր արժանապատվությանը, թեև մի գրամ չեմ կասկածում ձեզ», - հայտարարել է Հարությունյանը։
Ամբաստանյալներից Ալեք Պողոսյանը հայտարարել է, որ հայաստանցի դատավորներն առաջնորդվում են Ռուսաստանից եկած հրահանգներով, և պահանջել է Ռուսաստանից դատախազներ հրավիրել։ Մնացական Մարտիրոսյանը հեռացել է խորհրդակցությունների սենյակ՝ քննարկելու ամբաստանյալի հայտարարությունը։ Այս պահին նիստն ընդմիջվել է։
Նշենք, որ նիստի մեկնարկին դահլիճում լարված իրավիճակ էր։ Մոտ 10 ոստիկաններ կանգնել էին լրագրողների և ամբաստանյալների հարազատների դիմաց։ Վերջիններս ոստիկաններին հորդորում էին չփակել տեսադաշտը։
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանը և նրա համախոհները ձերբակալվել են նոյեմբերի 5-ին Երևանում մեկնարկելիք ցույցի ժամանակ։ Նրանք մեղադրվում են զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանության մեջ։ Մի շարք հայաստանցի իրավապաշտպաններ և միջազգային կառույցներ նրանց քաղբանտարկյալ են ճանաչել։

В Армении оппозиционер потребовал пригласить прокуроров из России
Судья Мнацакан Мартиросян поинтересовался у лидера партии «Цегакрон», арестованного 5 ноября 2013 года Шанта Арутюняна (на фото) и 13 других политзаключенных, желают ли они объявить отвод судье и секретарю судебного заседания. Арутюнян заявил, что однажды он уже был осужден данным судьей , но не считает, что решение принимал судья.
«Если я объявлю самоотвод, это будет означать, я надеюсь, что другой судья вынесет справедливый вердикт», - заявил Арутюнян.
Обратившись к своим 13 друзьям, подсудимый сказал, что в вопросе объявления отвода судье они вправе принимать самостоятельное решение, однако призвал воздержаться от выступлений, способных навредить их достоинству.
«Если вы считаете, что благодаря какому-то вашему заявлению вам удастся вернуться домой на день раньше, можете свободно высказаться. Если хотите, можете сказать, что ударили полицейского и сожалеете об этом. Но прошу, не навредите нашему и вашему достоинству, хотя я ни на грамм в вас не сомневаюсь», - заявил оппозиционер.
Подсудимый Алек Погосян, в свою очередь, заявил, что армянские судьи руководствуются приказами из РФ, потребовав пригласить российских прокуроров. Судья Мартиросян отправился в комнату для совещаний, чтобы обсудить данное заявление. Объявлен перерыв.
В начале заседания обстановка в зале была напряженной. Порядка 10 полицейских встали перед журналистами и родственниками подсудимых. Последние призывали стражей правопорядка не закрывать обзор.
Арутюнян и его единомышленники были задержаны в начале шествия в масках Гая Фокса 5 ноября в Ереване. Они обвиняются в хулиганстве с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия. Ряд местных правозащитников и международных структур признали их политзаключенными.