Շանթ Հարությունյանը բացատրել է՝ ինչու է հրաժարվում դատավորին բացարկ հայտնել
«Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար, 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին Երևանի կենտրոնում ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների գործով այսօրվա դատական նիստին նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանը հարցրել է՝ արդյոք կողմերը ցանկանում են ինքնաբացարկ հայտնել դատավորին և քարտուղարին։ Շանթ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ինքը մեկ անգամ արդեն դատապարտվել է նույն դատավորի կողմից (Շանթ Հարությունյանը 2008-2009 թվականներին անցնում էր աղմկահարույց «7-ի գործով» - Epress.am), սակայն չի կարծում, որ դա դատավորի որոշումն էր։
«Եթե ես ինքնաբացարկ հայտնեմ, կնշանակի, որ հույս ունեմ, որ, եթե մեկ այլ դատավոր լինի, կարող է արդար վճիռ հրապարակել», - ասել է Հարությունյանը։
Դիմելով իր 13 ընկերներին՝ Հարությունյանն ասել է, որ նրանք ազատ են դատավորին բացարկ հայտնելու հարցում ինքնուրույն որոշում կայացնել, սակայն հորդորել է այնպիսի ելույթ չունենալ, որը կարող է վնասել իրենց արժանապատվությանը։
«Եթե մտածում եք, որ, ինչ-որ բան ասելով, կարող եք մեկ օր շուտ գնալ ձեր տուն, կարող եք ազատ արտահայտվել։ Եթե ուզում եք, կարող եք ասել, որ ոստիկանին խփել եք և հիմա զղջում եք։ Բայց խնդրում եմ, մի վնասեք մեր և ձեր արժանապատվությանը, թեև մի գրամ չեմ կասկածում ձեզ», - հայտարարել է Հարությունյանը։
Ամբաստանյալներից Ալեք Պողոսյանը հայտարարել է, որ հայաստանցի դատավորներն առաջնորդվում են Ռուսաստանից եկած հրահանգներով, և պահանջել է Ռուսաստանից դատախազներ հրավիրել։ Մնացական Մարտիրոսյանը հեռացել է խորհրդակցությունների սենյակ՝ քննարկելու ամբաստանյալի հայտարարությունը։ Այս պահին նիստն ընդմիջվել է։
Նշենք, որ նիստի մեկնարկին դահլիճում լարված իրավիճակ էր։ Մոտ 10 ոստիկաններ կանգնել էին լրագրողների և ամբաստանյալների հարազատների դիմաց։ Վերջիններս ոստիկաններին հորդորում էին չփակել տեսադաշտը։
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանը և նրա համախոհները ձերբակալվել են նոյեմբերի 5-ին Երևանում մեկնարկելիք ցույցի ժամանակ։ Նրանք մեղադրվում են զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանության մեջ։ Մի շարք հայաստանցի իրավապաշտպաններ և միջազգային կառույցներ նրանց քաղբանտարկյալ են ճանաչել։

Opposition Activist Asks Court to Invite Prosecutors from Russia
Presiding Judge Mnatsakan Martirosyan in today's trial in the case against political activist Shant Harutyunyan (pictured) and the 13 other men who were arrested with him in clashes with police last year asked whether the parties wish to disqualify the judge and the court secretary. Harutyunyan said he was already sentenced once by the same judge (in 2008–2009, in a scandalous case known as the Case of Seven), but he doesn't believe the decision was made by the judge.
"If I a recusal it would mean I hope that if another judge it might lead to a fair verdict," said Harutyunyan.
Addressing his 13 friends, Harutyunyan said they are free to make their own decision in the matter of asking the judge to recuse himself, but he urged them to refrain from making statements that could harm their dignity.
"If you think that by saying something, you might go home one day early, you can freely express yourselves. If you want, you can say that you hit the police officer and now you regret it. But please, don't harm our and your dignity, though I don't doubt you for a minute," he said.
One of the defendants, Alek Poghosyan, said that Armenian judges are guided by orders coming from Russia, and he asked to invite prosecutors from Russia. Judge Martirosyan went to his consultation room, to discuss this statement. At that time, the court was in recess.
Note, at the start of the session, there was tension in the courtroom. About 10 police officers were standing in front of journalists and relatives of the accused, who asked them not to block their view.
Recall, Shant Harutyunyan and his supporters were arrested on November 5, 2013, in Yerevan, at the start of an anti-government march. They are accused of "hooliganism" involving weapons or objects used as weapons. Several local human rights activists and international organizations consider the men political prisoners.