17 տարվա ազատազրկում՝ ծառայակցին սպանելու համար․ վճիռը բողոքարկվելու է
Այսօր Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը զինծառայող Դավիթ Խաչատրյանին դատապարտել է 17 տարվա ազատազրկման անցյալ տարի Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում մեկ այլ զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի սպանության համար։ Դատավոր Զոյա Զաքինյանն ապացուցված է համարել, որ սպանությունը դիտավորյալ է եղել, չնայած պաշտպանական կողմի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը բազմիցս պնդել է, որ նախաքննական փուլի սկզբից մինչև դատաքննության ավարտը գործի ապացույցները միանաշանակ վկայում են, որ առկա է զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մեկ անձի մահ։
Դավիթ Խաչատրյանն իր վերջին խոսքում նշել է, որ ճակատագիրն արդեն իսկ պատժել է իրեն՝ խլելով ընկերոջ՝ Լյուքս Ստեփանյանի կյանքը։ Նա դատավորին խնդրել է պատիժը սահմանելիս առաջնորդվել օրենքով։ Դատարանի դահլիճում Լյուքս Ստեփանյանի հարազատները, ինչպես նախորդ նիստերի ժամանակ, պնդել են, որ մեղադրյալին պետք է ցմահ դատապարտեին։
Նշենք նաև, որ մեղադրող դատախազը 18 տարի էր պահանջել Դավիթ Խաչատրյանի համար։
Երեկ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Երեմ Սարգսյանը նշել էր, որ դատախազի պահանջը և գործի քննության ու դատավարության ընթացքը նման հունով են ընթացել, քանի որ գործը հասարակական հնչեղություն է ստացել։
«Այս գործը հենց առաջին օրվանից հասարակական լայն հնչեղություն ստացավ։ Վերջերս բանակի հետ կապված բազմաթիվ դժգոհություններ ենք լսում, որ ծնողները պնդում են, թե մի շարք հանցագործություններ, մասնավորապես, սպանությունների հետ կապված, փորձ է արվում վերածել ինքնասպանության կամ այլ հանգամանքների։ Այս դեպքում ստացվում է, որ հասարակական հնչեղություն ունեցող գործով իրավապահ մարմինները, պետական պաշտոնոտար անձինք փորձում են հասարակությանը ի ցույց դնել, որ այստեղ գործ ունենք ոչ թե կոծկման հետ, այլ՝ տեսեք, այս գործով ամբողջությամբ օբյեկտիվ նախաքննություն ու դատաքննություն է իրականացվում։ Վերջիններիս կողմից ընտրվեց այն գործը, որով պետք է փորձ արվի կոտրել այդ կարծրատիպը», – ասել է փաստաբանը։
Այսօր դատական նիստից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում Երեմ Սարգսյանը նշել է, որ ՊՆ-ի և Գլխավոր դատախազության կողմից վճիռն ի սկզբանե կայացվել էր և իրենց համար ամեն ինչ պարզ էր։ Փաստաբանի խոսքով՝ իրենք վճիռը ստանալուն պես անպայման բողոքարկելու են այն Վերաքննիչ դատարանում։
Հիշեցնենք, որ սպանության դեպքից հետո Ստեփանյանի հարազատները որդու դին որոշել էին տեղափոխել Երևան։ Սևան-Երևան մայրուղու վրա նրանց հանդիպել էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, և երկար բանակցություններից հետո համոզել էր Իշխան Ստեփանյանին տուն վերադառնալ և հողին հանձնել որդուն։ Օհանյանը խոստացել էր իր հսկողության տակ պահել քրեական գործի քննությունը։

Армянский военнослужащий приговорен к 17 годам тюрьмы за убийство сослуживца
Суд общей юрисдикции Тавушской области Армении приговорил военнослужащего Давида Хачатряна к 17 лет лишения свободы за убийство сослуживца Люкса Степаняна в одной из военчастей города Ноемберян. Судья Зоя Закинян сочла доказанным факт преднамеренного убийства, несмотря на утверждения адвоката защиты Ерема Саргсяна о том, что доказательства по делу с начала предварительного следствия до завершения прозводства свидетельствуют о нарушении правил обращения с оружием, повлекшем по неосторожности смерть человека.
Давид Хачатрян заявил в своем последнем слове, что судьба его уже наказала, отняв жизнь друга - Люкса Степаняна. Он обратился к судье с просьбой руководствоваться законом при назначении наказания. Присутствовавшие родственники Люкса Степаняна продолжали настаивать, что обвиняемый достоин пожизненного заключения. Отметим, что прокурор требовал для Хачатряна 18 лет.
На пресс-конференции 3 июля Ерем Саргсян заявил, что требование прокурора, следствие и само производство по делу протекали в подобном русле оттого, что дело получило общественный резонанс.
«С первого же дня это дело получило широкую общественную огласку. В последнее время мы слышим множество недовольств родителей, которые утверждают, что в ряде дел, в частности, об убийствах, делается попытка представить его в качестве самоубийства или чего-либо другого. В этом случае выходит, что в делах, получивших общественную огласку, правоохранительные органы, государственные должностные лица пытаются убедить общество, что здесь мы имеем дело не с сокрытием, а, мол, посмотрите, ведется объективное следствие», – заявил адвокат.
После судебного заседания 4 июля Саргсян заявил в беседе с Epress.am, что Минобороны и генпрокуратура вынесли вердикт заранее, стороне защиты «и так все было понятно». По словам адвоката, после получения вердикта они непременно обжалуют его в Апелляционном суде.
Напомним, что в день похорон Люкса Степаняна родные решили привезти гроб с трупом военнослужащего в столицу. На автомагистрали Севан-Ереван с ними встретился министр обороны Сейран Оганян, и в результате длительных переговоров убедил Ишхана Степаняна вернуться домой и предать тело земле.