Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով վճիռը չընթերցվեց․ նրան սատարողները միտում են տեսնում
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայանքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լևոն Ավետիսյանը պետք է հրապարակեր ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով վճիռը։ Նիստը, սակայն չի կայացել․ ինչպես հայտնել են դատարանի դահլիճում, Լևոն Ավետիսյանի առողջական վիճակը վատացել է և նա չի կարողացել ներկա գտնվել նիստին։
Epress.am-ի հետ զրույցում ազատամարտիկ Գագիկ Սարուխանյանն ասել է, թե քաղբանտարկյալ Ավետիսյանի գործով նիստերը մշտապես արհեստականորեն երկարաձգել են։
«Իրենք արդեն չգիտեն՝ ոնց վարվեն, ժամանակին արհեստականորեն դատական նիստերը հետաձգում էին, ամեն տեսակի անհեթեթություններ անում, հատուկ հրահրում, որպեսզի դահլիճում աղմուկը լինի ու առիթ ունենան դատը հետաձգելու։ Մենք դա շատ շուտ հասկացանք ու վերջին նիստերը բոյկոտում էինք, չէինք մտնում ներս՝ թույլ չտալով դատավորին պրովոկացիա կամ սադրանք անել։ Հիմա նոր պատճառով են հետաձգում դատական նիստը՝ իբրև թե դատավորը հանկարծակի վատացել է, հետո էլ ասում են, թե նրա արձակուրդի ժամանակն էլ է», - ասել է Սարուխանյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ եթե այսօր դատավորը ներկայանար նիստին, ապա ստիպված կլիներ արդարացման դատավճիռ ընթերցել։
«Բաց չթողնելու պարագայում նա պետք է հաստատեր դատախազի պահանջը՝ 6,5 տարի, կամ 5 տարի գումարած մեկ օր, որպեսզի համաներումը չկիրառվի։ Դա կնշանակի դատական վճռի բացարձակ խայտառակ նախադեպ»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Նա նշել է, որ դատին չներկայանալու պատճառը Ավետիսյանին որոշ ժամանակով ևս անազատության մեջ թողնելու ցանկությունն է։
Հիշեցնենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը մեղադրվում է 2000 դոլար կաշառք վերցնելու մեջ։ Նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։

Verdict in Karabakh War Veteran Case Not Read Because of Judge's No-Show
Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan Judge Levon Avetisyan was to have read the verdict in the case of Karabakh War veteran, Reserve Colonel Volodya Avetisyan today. The court session, however, did not take place: as announced in the courtroom, the judge fell ill and was unable to come to court.
In conversation with Epress.am, Karabakh War veteran Gagik Sarukhanyan said the court sessions in Avetisyan's case are always artificially prolonged. "They don't know what else to do — at one time they artificially postponed trials, did all sorts of absurdities, provided special instructions and provoked uproar in the courtroom, to be able to postpone the trial. We realized this early on and we boycotted the last court session: we didn't go inside, depriving the judge of the chance for a provocation. Now they a new reason to postpone the court session: supposedly the judge abruptly fell ill, then they say it's also time for his vacation," he said.
According to Sarukhanyan, if the judge came to court today, he would be forced to read a verdict of acquittal. "If he didn't release him , then he would have to meet the prosecutor's demand: 6.5 years or 5 years plus one day, so as not to apply the amnesty. This would mean an absolutely disgraceful precedent," he said.
The war veteran said the real reason the judge didn't come to court is the wish to leave Avetisyan behind bars longer.