Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով վճիռը չընթերցվեց․ նրան սատարողները միտում են տեսնում
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայանքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լևոն Ավետիսյանը պետք է հրապարակեր ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով վճիռը։ Նիստը, սակայն չի կայացել․ ինչպես հայտնել են դատարանի դահլիճում, Լևոն Ավետիսյանի առողջական վիճակը վատացել է և նա չի կարողացել ներկա գտնվել նիստին։
Epress.am-ի հետ զրույցում ազատամարտիկ Գագիկ Սարուխանյանն ասել է, թե քաղբանտարկյալ Ավետիսյանի գործով նիստերը մշտապես արհեստականորեն երկարաձգել են։
«Իրենք արդեն չգիտեն՝ ոնց վարվեն, ժամանակին արհեստականորեն դատական նիստերը հետաձգում էին, ամեն տեսակի անհեթեթություններ անում, հատուկ հրահրում, որպեսզի դահլիճում աղմուկը լինի ու առիթ ունենան դատը հետաձգելու։ Մենք դա շատ շուտ հասկացանք ու վերջին նիստերը բոյկոտում էինք, չէինք մտնում ներս՝ թույլ չտալով դատավորին պրովոկացիա կամ սադրանք անել։ Հիմա նոր պատճառով են հետաձգում դատական նիստը՝ իբրև թե դատավորը հանկարծակի վատացել է, հետո էլ ասում են, թե նրա արձակուրդի ժամանակն էլ է», - ասել է Սարուխանյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ եթե այսօր դատավորը ներկայանար նիստին, ապա ստիպված կլիներ արդարացման դատավճիռ ընթերցել։
«Բաց չթողնելու պարագայում նա պետք է հաստատեր դատախազի պահանջը՝ 6,5 տարի, կամ 5 տարի գումարած մեկ օր, որպեսզի համաներումը չկիրառվի։ Դա կնշանակի դատական վճռի բացարձակ խայտառակ նախադեպ»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Նա նշել է, որ դատին չներկայանալու պատճառը Ավետիսյանին որոշ ժամանակով ևս անազատության մեջ թողնելու ցանկությունն է։
Հիշեցնենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը մեղադրվում է 2000 դոլար կաշառք վերցնելու մեջ։ Նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։

Вердикт не зачитали: судья по делу ветерана Карабаха не явился на заседание
В понедельник 7 июля судья Левон Аветисян должен был зачитать вердикт по делу ветерана Карабаха, полковника запаса Володи Аветисяна. Однако заседание в суде общей юрисдикции ереванских общин Арабкир и Канакер-Зейтун не состоялось, у судьи возникли проблемы со здоровьем.
В беседе с Epress.am ветеран Гагик Саруханян заявил, что заседания по делу Аветисяна всегда искусственно затягиваются. «Они уже не знают, что делать. В свое время искусственно затягивали судебные заседания, провоцировали шум в зале, чтобы получить возможность отложить заседание. Мы это давно поняли, стали бойкотировать последние заседания, не входили в помещение, лишая судьи возможности организовать провокацию. Теперь по другой причине переносят заседание, будто судье резко стало плохо, а потом сказали, что у него еще и отпуск», - рассказал Саруханян.
Если бы судья прибыл на заседание, продолжает наш собеседник, ему пришлось бы зачитать оправдательный вердикт. «В противном случае, он должен был выполнить требование прокурора – 6.5 лет или 5 лет плюс 1 день, чтобы не применять амнистию. Это стало бы позорным прецедентом», - сказал ветеран.
Причиной неявки судьи на заседание он видит в желании подольше удержать Аветисяна за решеткой. Володя Аветисян обвиняется в получении взятки в размере $2000. Он не признает свою вину, более того, считает судебный процесс результатом политического преследования, так как стал одним из руководителей общественного движения за улучшение социальных условий ветеранов, начатого в мае этого года. Он организовал сидячую забастовку на площади Свободы в Ереване и визиты участников карабахской войны в районы страны.