Սերժ Սարգսյանը դեմ է սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին զինելու գաղափարին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեմ է արտահայտվել սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին զինելու գացափարին։ Այս մասին նա հայտարարել է Հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Հանրային խորհրդի կողմից հնչել են նաև բազմաթիվ առաջարկներ սահմանամերձ գոտու ամրապնդման և անվտանգության ապահովման խնդիրների շուրջ: Ակտիվ քննարկում է ծավալվել մասնավորապես սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը զինելու հարցի շուրջ, որին Նախագահը դեմ է արտահայտվել և հանգամանորեն ներկայացրել այսօր արդեն առկա բոլոր այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծված են զինված ուժերում՝ զենք բռնելու ունակ սահմանամերձ բնակիչների համար», - ասված է ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Այն մասին, որ Ղարաբաղի ղեկավարությունը քննարկում է Քելբաջարի շրջանի բնակիչներին զենք տրամադրելու հարցը, հայտարարել էր պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Նա ասել էր, որ շրջանի բնակիչների մեծ մասը պայմանագրային զինծառայողներ են, և զինելու խնդիրը կարելի է լուծել՝ թույլ տալով նրանց զենքը տուն տանել։ Կառավարության նիստի ժամանակ նախարարն ասել էր, որ  Քելբաջարում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից հետո Ադրբեջանից դեպի վերոնշյալ տարածք մուտք գործելու բոլոր ուղիները կհայտնաբերվեն ու կականապատվեն։
Ըստ պաշտոնական մարմինների՝ Քելբաջարի տարածք ներթափանցած ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասքերովն ու Շահբազ Գուլիևը առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։
Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ ձերբակալվածներ Շահբեզ Գուլիևն ու Դիլհամ Ասքերովը, ինչպես նաև սպանված Հասան Հասանովը, երկրի Զինված ուժերի հետ որևէ առնչություն չունեն։ Հայկական կողմը հրաժարվում է ձերբակալվածներին ռազմագերու կարգավիճակ տրամադրել։
Լեռնային Ղարաբաղի դատախազությունը նրանց մեղադրում է լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգման, զենքի գործադրման, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:

Armenian President Against Idea of Arming Residents of Border Villages
Armenian President Serzh Sargsyan is opposed to the idea of arming residents of border villages. He said this at a July 24 meeting with members of the Public Council.
"The Public Council also presented numerous proposals on the issues of fortifying the border zone and ensuring security. Particularly, an active discussion was held on arming the population of the border communities which was rejected by the president who dwelled on the existing conditions created in the armed forced for border dwellers able to use a weapon," reads the statement published on the president's official website.
The fact that Karabakh's leadership is discussing providing firearms to residents of the Kelbajar region was announced by Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan. He said that the majority of the residents are contract military servicemen and the question of arms can be solved by allowing them to take their weapons home. At a government meeting, the minister said that after recent events in Kelbajar, all the ways of entering the area from Azerbaijan will be discovered and protected by land mines.
According to Armenian and Karabakh authorities, Askerov and Guliyev kidnapped and killed 17-year-old Smbat Tsakanyan in the territory of Karvachar (Kelbajar). In addition, they are accused of killing 42-year-old Major Sargis Abrahamyan and injuring 37-year-old Karine Davtyan.
Baku insists that Shahbaz Guliyev and Dilham Askerov (pictured), as well as the killed Hasan Hasanov, have nothing to do with the country's armed forces. The Armenian side, however, refuses to give the detainees POW status.
The Prosecutor's Office in Karabakh accuses them of espionage, illegally crossing the Nagorno-Karabakh border, illegal possession of arms and ammunition, kidnapping, use of weapons, murder motivated by ethnic hatred accompanied by kidnapping, and attempted murder of two individuals motivated by ethnic hatred.