Ոստիկանությունը՝ իրավախախտ․ հայաստանյան ԶԼՄ-ները՝ մարդու իրավունքների մասին
Մայիսի 1-ից հուլիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում հայաստանյան 9 առցանց ԶԼՄ-ներ մարդու իրավունքների թեմային վերաբերող հոդվածներում որպես իրավախախտ կողմ ամենից շատը նշել են ՀՀ ոստիկանությանը։ Այս մասին են վկայում eTV-ի (Epress.am-ի և Հելսինկյան ասոցիացիայի համատեղ նախագիծ) համար արված «Սոցիոսկոպ» ՀԿ-ի դիտարկման արդյունքները: Ուսումնասիրությունն անցկացվել է 9 հայաստանյան կայքերում (Epress.am, Tert.am, Lragir.am, News.am, Azatutyun.am, Hetq.am, Galatv.am, Aravot.am, Ilur.am) առկա հրապարակումների հիման վրա: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում հրապարապվել է մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող 1395 հոդված։ Նախորդ եռամսյակի ընթացքում հոդվածների թիվը 1524 է եղել:
Հրապարակված հոդվածների 23.4 տոկոսում որպես իրավախախտ կողմ նշվում է ոստիկանությունը։ Իրավախախտ մյուս մեծ խմբերն են ՀՀ դատարաններն ու դատավորները՝ 14.9, ՀՀ կառավարության այլ կառույցները (8.7%) և հայաստանյան գործարար ոլորտի ներկայացուցիչները (7.6%):
Ըստ հետազոտության՝ այդ խախտումներից ամենաշատը տուժել են սոցիալական խոցելի խմբերը՝ ծերեր, կանայք, աղքատներ, գործազուրկներ, ազատամարտիկներ, հաշմանդամներ։ Նրանց վերաբերող հոդվածների թիվը 331 է։
Մեծ թիվ են կազմում նաև ակտիվիստների իրավունքների խախտումների մասին հրապարակումները՝ 185։
Աղյուսակ 1
Ով է հոդվածում ներկայացված որպես իրավախախտ                                          N
%
ՀՀ Իշխանություններ, պաշտոնական Երևան
98
7,0
Վարչապետ, կառավարություն, ոչ ուժային նախարարներ
122
8,7
Ոստիկանություն (քննիչ, ՀՔԾ, ԱԱԾ)
327
23,4
Արդարադատության նախարարություն, բանտերի ադմինիստրացիա (քրեակատարողական հիմնարկներ)
59
4,2
Դատախազություն
40
2,9
ՀՀՊՆ, բանակի սպայական անձնակազմ, զինդատախազ
15
1,1
ՀՀ Բիզնես ներկայացուցիչներ
106
7,6
Կրթության, գիտության ներկայացուցիչներ, կրթական կառույցներ
43
3,1
ՀՀ շարքային քաղաքացիներ
27
1,9
Անհայտ խմբավորումներ (խուժան և այլն)
3
,2
Ոչ մի իրավախախտ հերոս
263
18,9
Դատավորներ, դատարաններ
208
14,9
Գործատու
32
2,3
Այլ
52
3.8
Ընդհանուր
1395
100
Ինչպես և նախորդ ամիսներին, այս անգամ էլ ԶԼՄ-ները ամենից շատ գրում են Երևանում մարդու իրավունքների խախտումների մասին։ Նման հոդվածների թիվը 894 է, ինչը կազմում է բոլոր հրապարակումների 64.1 տոկոսը։ Հոդվածների 17․7 տոկոսը վերաբերում է Հայաստանի ողջ տարածքին։ Ամենից քիչը ԶԼՄ-ներն անդրադարձել են Լոռու և Արմավիրի մարզերում մարդու իրավունքների խախտումներին՝ 7-ական հոդված կամ 0.5-ական տոկոս։

Armenian Mass Media Study: Human Rights Offenses Most by the Police
Nine online media sites mentioned Armenian police the most as the offending party ih human rights related articles published between May 1 and July 25, according to findings of a study conducted by Socioscope NGO for eTV, a joint project of Epress.am and the Helsinki Association for Human Rights.The study was conducted among existing publications from nine Armenian websites (Epress.am, Tert.am, Lragir.am, News.am, Azatutyun.am, Hetq.am, Galatv.am, Aravot.am, iLur.am). Overall, 1,395 articles were published related to the human rights sector during the mentioned timeframe. The number of articles in the previous quarter  was 1,524.
Of published articles, 23.4% mentioned the offending party as the police. Other offenders were Armenian courts and judges (14.9%), other Armenian government institutions (8.7%), and representatives of the Armenian business industry (7.6%).
According to the research, those who were affected most by human rights offenses were socially vulnerable groups: the elderly, women, poor people, unemployed, veterans, and people with disabilities. Articles related to these groups numbered at 331.
Many articles regarding violations of activists’ rights was also mentioned frequently, numbered at 185.
TABLE 1
Offender(s) identified in the article N %
Armenian ruling authorities or official Yerevan 98 7.0
Prime Minister, government, ministers with the exception of defense and interior      122 8.7
Police (investigators, SIS, NSS) 327 23.4
Justice Ministry, prison administration (penal institutions) 59 4.2
Prosecutor General 40 2.9
Armenian Defense Ministry, army officer personnel, military prosecutor 15 1.1
Representatives of the Armenian business industry 106 7.6
Representatives of education and science educational institutions 43 3.1
Ordinary Armenian citizens 27 1.9
Unknown groups (hooligans, etc.) 3 0.2
No offending party 263 18.9
Judges, the courts 208 14.9
Employers 32 2.3
Other 52 3.8
Overall 1,395  100
As in previous months, this time too the media wrote most about human rights violations in Yerevan. There were 894 articles on human rights violations in the capital, comprising 64.1% of the study. 17.7% of the articles related to the entire territory of Armenia. The media referred to human rights violations in the province of Lori and Armavir the least, comprising only 7 articles or 0.5 % each.