ԱԺ պատգամավորները դժգոհ էին Պուտինի ներկայացուցչից․ «ՀԺ»
Երեկ ՀՀ Ազգային ժողովի հայ֊ռուսական բարեկամական ակումբում ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մշակութային համագործակցության հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի հետ։ Պատգամավորներից ոմանք դժգոհ են մնացել ՌԴ֊ից ժամանած հյուրի պատասխաններից։
Ինչպես նշում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը հայտարարել է, որ Հայատսանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում, այդ թվում՝ մշակութային, որպես խոչընդոտ են հանդիսանում Ռուսաստանի որոշակի շրջանակներ, որոնք անհավասարակշիռ ու անարդար հայտարարություններ են անում։ Պատգամավորը շեշտել է, որ հարաբերությունները հավասար մակարդակում չեն գտնվում՝ հիշեցնելով Ռուսաստանում հայազգի գործարար Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալությունը ու ՌԴ֊ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը։
«ՀԺ»֊ն նշում է, որ որպես թարգմանիչ հանդես եկող Զառա Արամյանը հրաժարվել է թարգանել «բարդ» խոսքը, նրա փոխարեն դա արել է ԲՀԿ֊ական նախկին պատգամավոր Արամ Սաֆարյանը։ Պատասխանելով Քոքոբելյանի դիտարկմանը՝ Պուտինի ներկայացուցիչն ասել է, որ չի ցանկանում այդ թեմաներով խոսել, ապա պատասխան հարց է ուղղել․ «Իսկ դուք կցանկանայի՞ք, որ Ամերիկան զենք վաճառեր Ադրբեջանին»։ Ապա Շվիդկոյը հայտարարել է, որ հայկական բանակը մարտունակ է հայ֊ռուսական հարաբերությունների արդյունքում։ Անդրադառնալով Լևոն Հայրապետյանին՝ Շվիդկոյը վստահեցրել է, որ իրենց մոտ հակահայկական տրամադրություններ չկան, իսկ մնացած հարցերով զբաղվում է ՌԴ հետաքննչական ծառայությունը։
Շվիդկոյի պատասխաններից հետո «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը զուգահեռներ է անցկացրել հայ֊ռուսական ակումբի նախորդ հանդիպմանը մասնակցած ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի և Շիդկոյի միջև․ «Կիսելյովից հետո դուք Ռուսաստանի իշխանության փափուկ ներկայացուցիչն եք, իմաստը նույնն է՝ դուք խոսում եք ռուսերենի իմացության մասին։ Տարբերությունն այն է, որ նա մեծ քլունգով էր եկել, իսկ դուք փոքր, ավելի մեղմ եք ասում»։
Պողոսյանը նաև ասել է, որ Ռուսաստանը նայում է՝ ինչպես շատ նավթ վերցնի։
«Ասում եք՝ Հայաստանին ճնշելու համար Ադրբեջանի հետ կխաղամ, Ադրբեջանին ճնշելու ժամանակ՝ Հայաստանի»։
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարը նաև հետաքրքրվել է, թե հայրերեն լեզվով քանի ցուցանակ կա Ռուսաստանում։ Շվիդկոյը, սակայն, այդ հայտարարություններին չի արձագանքել՝ նշելով, որ ինքը մշակույթի գծով խորհրդական է, գրում է «Հայկական ժամանակը»։

По стопам Киселева: поучать армянских депутатов прибыл представитель Путина
22 сентября в парламентском клубе армяно-российской дружбы депутаты Национального Собрания Армении встретились со специальным представителем президента РФ Владимира Путина по культуре Михаилом Швыдким (на фото). Некоторые парламентарии недовольны ответами прибывшего гостя.
Как отмечает газета «Айкакан жаманак», независимый депутат Хачатур Кокобелян заявил, что в отношениях между Арменией и Россией, в том числе культурных, являются препятствием определенные круги, которые делают несбалансированные и несправедливые заявления. Также он подчеркнул, что отношения не на равных, напомнив об аресте в РФ предпринимателя Левона Айрапетяна и продаже Россией оружия Азербайджану.
«АЖ» отмечает, что выступающая в качестве переводчика Зара Арамян отказалсь переводить «сложную» речь, вместо нее это сделал бывший депутат от «Процветающей Армении» Арам Сафарян. Отвечая на наблюдение Кокобеляна, представитель Путина заявил, что не желает говорить на эти темы, затем добавил: «А вы бы хотели, чтобы Америка продавала оружие Азербайджану?». Затем Швыдкой выразил мнение, что армянская армия боеспособна благодаря армяно-российским отношениям. По вопросу Левона Айрапетяна, Швыдкой заверил в отсутствии у них антиармянских настроений, а остальными вопросами, добавил он, занимается следственный комитет РФ.
После ответов гостя секретарь фракции «Наследие» Теван Погосян провел параллели между Швыдким и участником предыдущей встречи Клуба журналистом Дмитрием Киселевым: «После Киселева вы являетесь мягким представителем российских властей, а смысл один: вы говорите о знании русского. Отличие в том, что он прибыл с большой киркой, а вы – маленькой, вы разговариваете помягче».
Россия, сказал Погосян, прикидывает, как заполучить больше нефти. «Вы говорите: для того, чтобы оказать давление на Армению, поиграю с Азербайджаном, во время давления на Азербайджан – с Арменией».
Также секретарь фракции «Наследие» поинтересовался, какое количество вывесок в России на армянском языке. Швыдкой, однако, не отреагировал на эти заявления, напомнив, что является советником по линии культуры, заключило издание.