ԱԺ պատգամավորները դժգոհ էին Պուտինի ներկայացուցչից․ «ՀԺ»
Երեկ ՀՀ Ազգային ժողովի հայ֊ռուսական բարեկամական ակումբում ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մշակութային համագործակցության հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի հետ։ Պատգամավորներից ոմանք դժգոհ են մնացել ՌԴ֊ից ժամանած հյուրի պատասխաններից։
Ինչպես նշում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը հայտարարել է, որ Հայատսանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում, այդ թվում՝ մշակութային, որպես խոչընդոտ են հանդիսանում Ռուսաստանի որոշակի շրջանակներ, որոնք անհավասարակշիռ ու անարդար հայտարարություններ են անում։ Պատգամավորը շեշտել է, որ հարաբերությունները հավասար մակարդակում չեն գտնվում՝ հիշեցնելով Ռուսաստանում հայազգի գործարար Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալությունը ու ՌԴ֊ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը։
«ՀԺ»֊ն նշում է, որ որպես թարգմանիչ հանդես եկող Զառա Արամյանը հրաժարվել է թարգանել «բարդ» խոսքը, նրա փոխարեն դա արել է ԲՀԿ֊ական նախկին պատգամավոր Արամ Սաֆարյանը։ Պատասխանելով Քոքոբելյանի դիտարկմանը՝ Պուտինի ներկայացուցիչն ասել է, որ չի ցանկանում այդ թեմաներով խոսել, ապա պատասխան հարց է ուղղել․ «Իսկ դուք կցանկանայի՞ք, որ Ամերիկան զենք վաճառեր Ադրբեջանին»։ Ապա Շվիդկոյը հայտարարել է, որ հայկական բանակը մարտունակ է հայ֊ռուսական հարաբերությունների արդյունքում։ Անդրադառնալով Լևոն Հայրապետյանին՝ Շվիդկոյը վստահեցրել է, որ իրենց մոտ հակահայկական տրամադրություններ չկան, իսկ մնացած հարցերով զբաղվում է ՌԴ հետաքննչական ծառայությունը։
Շվիդկոյի պատասխաններից հետո «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը զուգահեռներ է անցկացրել հայ֊ռուսական ակումբի նախորդ հանդիպմանը մասնակցած ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի և Շիդկոյի միջև․ «Կիսելյովից հետո դուք Ռուսաստանի իշխանության փափուկ ներկայացուցիչն եք, իմաստը նույնն է՝ դուք խոսում եք ռուսերենի իմացության մասին։ Տարբերությունն այն է, որ նա մեծ քլունգով էր եկել, իսկ դուք փոքր, ավելի մեղմ եք ասում»։
Պողոսյանը նաև ասել է, որ Ռուսաստանը նայում է՝ ինչպես շատ նավթ վերցնի։
«Ասում եք՝ Հայաստանին ճնշելու համար Ադրբեջանի հետ կխաղամ, Ադրբեջանին ճնշելու ժամանակ՝ Հայաստանի»։
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղարը նաև հետաքրքրվել է, թե հայրերեն լեզվով քանի ցուցանակ կա Ռուսաստանում։ Շվիդկոյը, սակայն, այդ հայտարարություններին չի արձագանքել՝ նշելով, որ ինքը մշակույթի գծով խորհրդական է, գրում է «Հայկական ժամանակը»։

Home / Armenia / Parliamentarians are Discontent with Putin Representative: Haykakan Zhamanak
Yesterday, a group of Armenian MPs met with Russian President Vladimir Putin’s cultural cooperation representative, Mikhail Shvidkoy at the Armenian-Russian parliamentary friendship club in Armenia's National Assembly. A few MP’s were discontent with the Russian guest’s answers.
The daily Haykakan Zhamanak noted that independent MP Khachatur Kokobelyan claimed there are cultural obstacles among some Russian circles within Armenian-Russian cooperation, which make imbalanced and unjust statements. The MP stressed that relations are not found on a balanced level, recalling the arrest of Russian-Armenian businessman Levon Hayrapetyan and Russian arms sales to Azerbaijan.
Haykakan Zhamanak notes, that Shvidkoy’s translator, Zara Adamyan, refused to translate the ‘complex’ remark, in exchange, former-Prosperous Armenia Party (PAP) MP Aram Safaryan translated it for the guest.. Putin’s representative responded to Kokobelyan’s observation, saying that he would rather not speak about those topics and answered with a question, “and would you like it if the US sold weapons to Azerbaijan?” Then Shvidkoy proclaimed that the Armenian army is militarily capable because of its relations with Russia. While referring to Levon Hayrapetyan, Shvidko assured the MPs that there is no anti-Armenian sentiment in Russia, while the Russian investigative services deal with the rest of the issues in the case.
After Shvidko’s responses, secretary for the Heritage party, Tevan Poghosyan drew parallels between Shvidko and the previous Armenian-Russian club’s meeting with journalist Dimitry Kiselyov. Poghosyan said, “After Kiselyov, you are the Russian authorities softer representative, but the content is the same, you still speak of knowledge of the Russian language (in Armenia). The only difference is that, he (Kiselyov) came with a large pickaxe, and you came with a small one and spoke with milder words.”
Poghosyan also said that Russia is looking for means of taking more oil. “You say, in order to pressure Armenia, I’ll play with Azerbaijan, and when time comes to pressure Azerbaijan, it’s with Armenia.”
The Heritage Party secretary was also interested in how many signs there are in Armenian in Russia. Shvidkoy, nevertheless, did not respond to the statement, noting the he is a culturally aligned advisor, writes Haykakan Zhamanak.