ՀԱԿ֊ը Շանթ Հարությունյանին և ընկերներին քաղբանտարկյալ է ճանաչել
Հոկտեմբերի 17-ին Կենտրոն և Նորք֊Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ակնհայտ անարդար վճիռ է կայացրել Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների նկատմամբ, երեկ տարածած հայտարարության մեջ նշում է «Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցությունը։
«Առանց այդ էլ անհիմն ձգձգված նախնական կալանքի պայմաններում մոտ մեկ տարի ազատազրկման մեջ անցկացրած քաղաքացիներին նշանակվել են ազատազրկման այնպիսի ժամկետներ, որոնք վկայում են իշխող ռեժիմի ծայրահեղ քինախնդրության և տարրական բարոյական և իրավական նորմերը ոտնահարելու մասին: Պատահական չէ, որ ակնհայտ անարդար վճիռը իրականացվել է մարտիմեկյան իրադարձություններին առնչվող «7-ի գործի» տխրահռչակ դատավոր Մարտիրոսյանի ձեռքերով:
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահամանում» թիվ 1900 բանաձևի երրորդ կետը ձևակերպում է քաղաքական բանտարկյալ սահմանելու չափանիշները: Հայաստանի վերոհիշյալ 12 քաղաքացիների գործը լիովին համապատասխանում է բանաձևի այն չափանիշին, համաձայն որի ազատազրկված անձը պետք է համարվի «քաղաքական բանտարկյալ», եթե «քաղաքական շարժառիթներով կալանավորման ժամկետը կամ նրա պայմանները ակնհայտորեն անհամաչափ են արարքին, որի համար անձը ճանաչվել է մեղավոր կամ կասկածյալ»», ֊ ասված է ՀԱԿ֊ի հայտարարության մեջ:
Այսպիսով, «Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցությունը Շանթ Հարությունյանին, Վահե Մկրտչյանին, Ալբերտ Մարգարյանին, Սևակ Մնացականյանին, Վարդան Վարդանյանը, Լիպարիտ Պետրոսյանին, ԱվետիսԱվետիսյանին, Հայկ Հարությունյանին, Ալեք Պողոսյանին, Մկրտիչ Հովհաննիսյանին, Արմեն Հովհաննիսյանին և Տիգրան Պետրոսյանին այսուհետև ճանաչում է քաղաքական բանտարկյալ և հայտարարում, որ կօգտագործի իր բոլոր կարողությունները ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջագային ասպարեզում նրանց շուտափույթ ազատմանը հասնելու նպատակով:
«Դա նաև կլինի Հայաստանում սկսված իշխանափոխության գործընթացի առաջնահերթ խնդիրներից մեկը», ֊ եզրափակում է հայտարարությունը:
Շանթ Հարությունյանն ու նրա 13 ընկերները մեղադրվում էին 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին իրենց նախաձեռնած երթի ընթացքում որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, որը նախատեսում է 4-ից 7 տարվա ազատազրկում։ Նրանցից 3-ը՝ Մկրտիչ Հովհաննիսյանը, Ալբերտ Մարգարյանը, Վահե Մկրտչյանը, մեղադրվում էին նաև իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ, ինչը նախատեսում է 5-ից 10 տարվա ազատազրկում։ Հայկ Հարությունյանը մեղադրվում էր խուլիգանության, ինչպես նաև զգալի չափով հոգեմետ նյութ պահելու մեջ։ Այդ նյութը գտել էին Հարությունյանի տան խուզարկման ժամանակ, նա և նրա հարազատները պնդում են, որ դա ընդամենը շան համար նախատեսված դեղ է եղել։
Դատախազը պահանջել էր մեղադրյալ Վահե Մկրտչյանին ազատազրկել 8,5 տարով, Ալբերտ Մարգարյանին՝ 8 տարով, Վարդան Վարդանյանին, Լիպարիտ Պետրոսյանին, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 6,5 տարով, Ալեք Պողոսյանին և Հայկ Հարությունյանին՝ 6 տարով, Մկրտիչ Հովհաննիսյանին՝ 5,5 տարով, Սևակ Մնացականյանին, Արմեն Հովհաննիսյանին և Տիգրան Պետրոսյանին՝ 4 տարով։ Գևորգ Գևորգյանը նաև միջնորդել էր Միսակ Առաքելյանի նկատմամբ 50 հազար դրամի չափով տուգանք սահմանել։
Ամբաստանյալները չեն ընդունում իրենց մեղքը, մասնավորապես, նշելով, որ երթի ընթացքը խանգարել են սադրիչները, իսկ քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները իրենք են հրահրել ընդհարումը։ Մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպություններ Հարությունյանին և ընկերներին ճանաչել է քաղբանտարկյալ:

Yesterday, the Armenian National Congress (HAK) released a statement saying that on October 17, the Kentron and Nork-Marash Districts Court of General Jurisdiction’s Judge Mnatsakan Martirosyan, ruled a blatantly unjust verdict toward Shant Harutyunyan and his friends.
“The baseless prolonged pre-detainment, which nearly lasted for one year, led to the citizens' long prison terms, which testifyies to the regime’s radical acts of revenge and the violations of basic moral and legal norms. It is not a coincidence that the unjust verdict was conducted by the same judge Martirosyan, who presided over the case of “The Seven” (Shant Harutyunyan was tried during this case) related to the March 1st event.
The Council of Europe Parliamentary Assembly’s “Definition of Political Prisoner” 1900 resolution’s 3rd point formulates the definition the criteria for a political prisoner. The aforementioned 12 citizens' cases fully comply with the criteria, in which an imprisoned person would be considered a political prisoner “if, for political motives, the length of the detention or its conditions are clearly out of proportion to the offence the person has been found guilty of or is suspected of,”said HAK’s statement.
Thus, “Armenian National Congress” recognizes Shant Harutyunyan, Vahe Mkrtchyan, Albert Margaryan, Sevak Mnatsakanyan, Vardan Vardanyan, Liparity Petrosyan, Avetis Avetisyan, Hayk Harutyunyan, Alek Poghosyan, Mkrtich Hovhannisyan, Armen Hovhannisyan, and Tigran Petrosyan as political prisoners and declares that HAK will use all their means both in Armenia and in the international arena with the intention for their speedy release.
“This will be one of the top issues in the process of regime change in Armenia,” concludes the party’s statement.
Shant Harutyunyan and his friends have been found guilty for acts of hooliganism during a November 5, 2013 protest. Both Albert Margaryan and Vahe Mkrtchyan were also found guilty for using violence against a representative of the authorities. 3 of them, Mkrtich Hovhannisyan, Albert Margaryan, Vahe Mkrtchyan are also accused of violence toward a representative of the authorities, which foresaw 5 to 10 years imprisonment. Hayk Harutyunyan is accused of hooliganism, unlawful possession of psychotropic substances without the purpose of sale. The prosecutor had demanded that defendant Vahe Mkrtchyan be sentenced to 8.5 years imprisonment, Albert Margaryan with 8 years, Vardan Vardanyan, Liparit Petrosyan, Avetis Avetisyan with 6.5 years, Alek Poghosyan and Hayk Harutyunyan with 6 years, Mkrtich Hovhannesyan 5.5 years, Misak Mnatsakanyan, Armen Hovhannisyan and Tigran Petrosyan with 4 years. Gevork Gevorkyan has motioned that Misak Arakelyan be fined 50,000 AMD.
The Judge Mnatsakan Martirosyan officially sentenced Shant Harutyunyan to 6 years imprisonment, Albert Margaryan also received 6 years, Vahe Mkrtchyan 7 years, Liparit Poghosyan 5 years, Vardan Vardanyan 5 years, Hayk Harutyunyan 4 years 6 months, Alek Poghosyan 4 years, Mkrtich Hovhannisyan 4 years, Armen Hovhannisyan 2 years, Sevak Mnatsakanyan 1 years 6 months, Tigran Petrosyan 1 year, and Misak Arakellyan was fined fifty times the minimum salary.
The defendants do not admit their guilt, noting that there were provocateurs and plainclothes police officers incited the conflict during the rally. Several local human rights activists and international organizations consider the men political prisoners.