«Կոպիտ խախտումներով»․ անչափահասին 10 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին
2014 թվականի ապրիլի 9-ի միջադեպի հետևանքով սպանված 16-ամյա Տիգրան Հարյապետյանի գործով անցնող ամբաստանյալ Հայկ Աղամալյանը սպանության մեջ մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել 10 տարվա ազատազրկման, ինչն առավելագույն պատիժն էր նրա դեմ առաջադրված հոդվածներով: Այս մասին հաղորդում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավապաշտպան կազմակերպության կայքը:
Հայկ Աղամալյանը և նրա հարազատները պնդում են, որ պատանու նկատմամբ քննությունը տարվել է կոպիտ խախտումներով՝ անչափահաս Աղամալյանին բռնի ուժով բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին և հարցաքննելու ընթացքում խոշտանգել են, չկա սպանության գործիքը՝ դանակը:
Դատական նիստերից մեկի ժամանակ Աղամալյանը նշել է, որ մասնակցել է ծեծկռտուքին ու դանակով հարվածել է իրեն անհայտ անձի։ Հետագայում տեսնելով սպանված Հայրապետյանի լուսանկարը, հասկացել է, որ ինքը սպանվածին չի հարվածել։
Դատական վիճաբանությունների փուլում անչափահասի մայրը՝ Նարինե Աղամալյանը, բարձրաձայնել է որդու դեմ կիրառված խոշտանգումների մասին։
«Խփել են ողնաշարհին, ինչի հետևանքով նա ուշագնաց է եղել: Ասել են՝ պետք է խոստովանես, որ դու մարդ ես սպանել, եթե մտածում ես մայրիկիդ ու քույրիկիդ մասին», - ասել է Աղամալյանի մայրը:
Գործում առկա խախտումների մասին խոսել էր նաև Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը։

“Gross Violations”, Teenager Sentenced to 10 years Imprisonment For Murder
Hayk Aghamalyan was found guilty for the murder of 16-year old Tigran Hayrapetyan which took place during a group fight on April 9, 2014. Aghamalyan received the maximum sentence of 10 years under the various articles he was charged with, says the Helsinki Association human rights defender organization’s website.
Hayk Aghamalyan and his relatives claim that the investigation of the case was conducted with gross violations; forcefully arresting Aghamalyan, torturing him during the interrogation process, and the absence of the knife that killed Hayrapetyan.
During one of the court sessions Aghamalyan noted that he participated in a fight and stabbed an unknown person in the chest. After seeing a photo of Hayrapetyan, he understood that he did not strike him.
During the court debates, the teenager’s mother, Narine Aghamalyan, raised the issue of torture against his son. “They hit his spine, after which he lost consciousness. They told him he had killed someone and that he’d better confess, if he cares about his mother and sister,” said Aghamalyan’s mother.
The existing violations of the case were also spoken by the Helsinki Association president, human rights defender Mikayel Danielyan.