«Կոպիտ խախտումներով»․ անչափահասին 10 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին
2014 թվականի ապրիլի 9-ի միջադեպի հետևանքով սպանված 16-ամյա Տիգրան Հարյապետյանի գործով անցնող ամբաստանյալ Հայկ Աղամալյանը սպանության մեջ մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել 10 տարվա ազատազրկման, ինչն առավելագույն պատիժն էր նրա դեմ առաջադրված հոդվածներով: Այս մասին հաղորդում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավապաշտպան կազմակերպության կայքը:
Հայկ Աղամալյանը և նրա հարազատները պնդում են, որ պատանու նկատմամբ քննությունը տարվել է կոպիտ խախտումներով՝ անչափահաս Աղամալյանին բռնի ուժով բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին և հարցաքննելու ընթացքում խոշտանգել են, չկա սպանության գործիքը՝ դանակը:
Դատական նիստերից մեկի ժամանակ Աղամալյանը նշել է, որ մասնակցել է ծեծկռտուքին ու դանակով հարվածել է իրեն անհայտ անձի։ Հետագայում տեսնելով սպանված Հայրապետյանի լուսանկարը, հասկացել է, որ ինքը սպանվածին չի հարվածել։
Դատական վիճաբանությունների փուլում անչափահասի մայրը՝ Նարինե Աղամալյանը, բարձրաձայնել է որդու դեմ կիրառված խոշտանգումների մասին։
«Խփել են ողնաշարհին, ինչի հետևանքով նա ուշագնաց է եղել: Ասել են՝ պետք է խոստովանես, որ դու մարդ ես սպանել, եթե մտածում ես մայրիկիդ ու քույրիկիդ մասին», - ասել է Աղամալյանի մայրը:
Գործում առկա խախտումների մասին խոսել էր նաև Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը։

«С грубыми нарушениями». В Армении несовершеннолетний приговорен к 10 годам за убийство
Несовершеннолетний Айк Агамалян признан виновным по делу о совершенном 9 апреля 2014г. убийстве 16-летнего Тиграна Айрапетяна и приговорен к 10 годам тюрьмы – это высшая мера наказания по предъявленным ему статьям. Об этом сообщает сайт правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация».
Агамалян и его родные утверждают, что следствие над юношей проводилось с грубыми нарушениями, он был силой доставлен в отделение, где его подвергли пыткам во время допроса, кроме того, нет орудия убийства – ножа.
На одном из судебных заседаний Агамалян заявил, что участвовал в драке и ударил ножом неизвестного ему человека. Впоследствии, увидев фото Айрапетяна, он понял, что убитому удар наносил не он.
На этапе судебных прений мать несовершеннолетнего Нарине Агамалян заявила о примененных к сыну патках. «Ударили по позвоночнику, в результате чего но потерял сознание. Сказали «ты должен признаться, что убил человека, если думаешь о своей матери и сестре»», – заявила женщина на заседании 15 ноября.
О нарушениях в судопроизводстве высказывался также председатель Хельсинкской ассоциации, правозащитник Микаел Даниелян.