Անցյալ տարի նախագահականի մոտ բերանը կարած Էջմիածնի բնակչի պահանջը կատարվեց
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը վճռել է ճանաչել Էջմիածնի քաղաքացի Աշոտ Խուդոյանի իրավունքը երկու բնակելի տների և հողամասի նկատմամբ ձեռքբերման վաղեմության ուժով։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է Աշոտ Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը, ով իր ամուսնու հետ վերջին 2 տարվա ընթացքում մի քանի նստացույց է անցկացրել ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց՝ պահանջելով իրենց տան գործով արդար դատավարություն անցկացնել։
Դատավորը ապացուցված է համարել այն փաստը, որ Աշոտ Խուդոյանը վերջին 10 տարվա ընթացքում բնակվել է Էջմիածին քաղաքի Շահումյան 27 հասցեում գտնվող տանը և գույքն օգտագործել է որպես սեփականություն։ Մակարյանի խոսքով՝ վճիռն արդարացի է, քանի որ Վճռաբեկ դատարանը նախադեպային որոշում ունի, համաձայն որի եթե անձը 10 տարի անընդմեջ բնակվում է միևնույն տարածքում, ապա վաղեմության ուժով դատարանը ճանաչում է նրա սեփականության իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը մերժել է Խուդոյանների հայցը, որով ընտանիքը պահանջում էր վավեր ճանաչել Աշոտ Խուդոյանի պապու կտակը, համաձայն որի տունը նվիրաբերվում է նրան։ Հեղինե Մակարյանը նշել է, որ, այնուամենայնիվ, իրենց համար կարևոր էր, որպեսզի ճանաչվի իրենց սեփականության իրավունքը, ինչն էլ դատարանի կողմից արվել է։
Աշոտ Խուդոյանը նախագահի նստավայրի մոտ իր առաջին բողոքի ակցիան անցկացրել է 2013 թվականի հունվարի 29-ին։ Խուդոյանը պնդում է, որ իր քույրը՝ Մարիետա Քալաշյանը, կադաստրի աշխատակիցների օգնությամբ կեղծել են պապական կտակը, որով Էջմիածնում գտնվող տունն իրեն էր հանձնվում։ Քալաշյանի խոսքով՝ կեղծում չի եղել, և պապն օրենքով է տան մի հատվածն իրեն կտակել։
Խուդոյանը մի քանի անգամ հեռացել է ՀՀ նախագահի նստավայրից՝ հավատալով տարբեր չինովնիկների խոստումներին, թե իր հարցը լուծում կստանա, սակայն ամեն անգամ իրավիճակը չի փոխվել, և նա կրկին վերսկսել է նստացույցը։ 2013 թվականի նոյեմբերի 11-ին Աշոտ Խուդոյանը նախագահականի դիմացի մայթին անցկացվող նստացույցի ժամանակ կարել էր բերանը։ Դրանից մեկ օր անց ոստիկանները Խուդոյանին բռնի ուժով հեռացրել էին նախագահակն նստավայրի դիմացից՝ նստեցնելով շտապ օգնության մեքենա և տանելով հոգեբուժարան, որտեղից նույն օրը բաց էին թողել։ Խուդոյանը համաձայնել էր բերանի կարերը քանդել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ հանդիպումից հետո։ Վերջինս արդար դատաքննություն էր խոստացել, սակայն նոյեմբերի վերջին Խուդոյանը կրկին վերադարձել է Բաղրամյան փողոց և վերսկսել նստացույցը՝ նշելով, որ Կոստանյանի հետ հանդիպումից հետո հարցը չի լուծվել։ Խուդոյանները նաև դատարան բողոք էին ներկայացրել ոստիկանների գործողությունների դեմ՝ պահանջելով քրգործ հարուցել։ Հայցը մերժվել էր այս տարվա հուլիսին։
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը, Խուդոյանների ընտանիքի կրկին հեռացրել են ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթից։ Ընտանիքը հետագայում ևս մեկ նստացույց է արել այս տարվա հունվարին։

Суд выполнил требование семьи, год пикетирующей офис президента Армении
Суд первой инстанции Армавирской области постановил признать право собственности жителя города Эчмиадзин Ашота Худояна на два жилых дома и земельный участок с силой срока давности приобретения. Об этом Epress.am сообщила супруга Худояна Эгине Макарян, последние 2 года проводившая вместе с мужем и несовершеннолетними детьми сидячие забастовки перед офисом президента Армении, требуя справедливого следствия по делу.
Судья счел доказанным тот факт, что последние 10 лет Худоян проживал в доме по адресу г. Эчмиадзин, ул. Шаумяна 27 и использовал имущество в качестве собственности. Макарян считает вердикт справедливым, так как Кассационный суд вынес прецедентное решение, согласно которому, если лицо в течение 10 лет постоянно проживает на территории, суд признает его право на собственность с силой срока давности. В то же время суд первой инстанции Армавирской области отклонил иск супругов, в котором они требуют признать действительным завещание деда Ашота Худояна, в котором он завещает дом ему. По словам собеседницы, тем не менее, для них было важно признание их права собственности, что суд и сделал.
Первую акцию протеста перед резиденцией главы государства Худоян провел 29 января 2013г. Мужчина утверждает, что его сестра Мариэтта Калашян при содействии сотрудников Комитета кадастра подделали завещание деда. По словам же Калашян, дед завещал ей часть дома.
Несколько раз Худоян прекращал пикет и возвращался домой, обнадеженный обещаниями различных чиновников о решении вопроса, однако всякий раз ничего не менялось, и мужчина возобновлял сидячую забастовку.
11 ноября 2013г. Ашот Худоян зашил себе рот в ходе акции перед офисом президента. На следующий день полицейские силой устранили его с места: гражданина посадили в машину скорой помощи и отвезли в психиатрическую клинику, откуда он вышел в тот же день. Снять швы пикетчик согласился после встречи с генпрокурором Армении Геворгом Костаняном. Чиновник пообещал справедливое расследование, однако в конце ноября Худоян вернулся и возобновил сидячую забастовку, при этом отметив, что после встречи с Костаняном вопрос не решился. Супруги обратились в суд на основании действий стражей правопорядка, требуя возбудить уголовное дело. Иск был отклонен в июле 2014 года.
2 декабря 2013г., в день визита в Армению президента РФ Владимира Путина, семью снова устранили с подмостков офиса главы государства. Очередная сидячая забастовка Худояна состоялась в январе 2014 года.