Անցյալ տարի նախագահականի մոտ բերանը կարած Էջմիածնի բնակչի պահանջը կատարվեց
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը վճռել է ճանաչել Էջմիածնի քաղաքացի Աշոտ Խուդոյանի իրավունքը երկու բնակելի տների և հողամասի նկատմամբ ձեռքբերման վաղեմության ուժով։ Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է Աշոտ Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը, ով իր ամուսնու հետ վերջին 2 տարվա ընթացքում մի քանի նստացույց է անցկացրել ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց՝ պահանջելով իրենց տան գործով արդար դատավարություն անցկացնել։
Դատավորը ապացուցված է համարել այն փաստը, որ Աշոտ Խուդոյանը վերջին 10 տարվա ընթացքում բնակվել է Էջմիածին քաղաքի Շահումյան 27 հասցեում գտնվող տանը և գույքն օգտագործել է որպես սեփականություն։ Մակարյանի խոսքով՝ վճիռն արդարացի է, քանի որ Վճռաբեկ դատարանը նախադեպային որոշում ունի, համաձայն որի եթե անձը 10 տարի անընդմեջ բնակվում է միևնույն տարածքում, ապա վաղեմության ուժով դատարանը ճանաչում է նրա սեփականության իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը մերժել է Խուդոյանների հայցը, որով ընտանիքը պահանջում էր վավեր ճանաչել Աշոտ Խուդոյանի պապու կտակը, համաձայն որի տունը նվիրաբերվում է նրան։ Հեղինե Մակարյանը նշել է, որ, այնուամենայնիվ, իրենց համար կարևոր էր, որպեսզի ճանաչվի իրենց սեփականության իրավունքը, ինչն էլ դատարանի կողմից արվել է։
Աշոտ Խուդոյանը նախագահի նստավայրի մոտ իր առաջին բողոքի ակցիան անցկացրել է 2013 թվականի հունվարի 29-ին։ Խուդոյանը պնդում է, որ իր քույրը՝ Մարիետա Քալաշյանը, կադաստրի աշխատակիցների օգնությամբ կեղծել են պապական կտակը, որով Էջմիածնում գտնվող տունն իրեն էր հանձնվում։ Քալաշյանի խոսքով՝ կեղծում չի եղել, և պապն օրենքով է տան մի հատվածն իրեն կտակել։
Խուդոյանը մի քանի անգամ հեռացել է ՀՀ նախագահի նստավայրից՝ հավատալով տարբեր չինովնիկների խոստումներին, թե իր հարցը լուծում կստանա, սակայն ամեն անգամ իրավիճակը չի փոխվել, և նա կրկին վերսկսել է նստացույցը։ 2013 թվականի նոյեմբերի 11-ին Աշոտ Խուդոյանը նախագահականի դիմացի մայթին անցկացվող նստացույցի ժամանակ կարել էր բերանը։ Դրանից մեկ օր անց ոստիկանները Խուդոյանին բռնի ուժով հեռացրել էին նախագահակն նստավայրի դիմացից՝ նստեցնելով շտապ օգնության մեքենա և տանելով հոգեբուժարան, որտեղից նույն օրը բաց էին թողել։ Խուդոյանը համաձայնել էր բերանի կարերը քանդել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ հանդիպումից հետո։ Վերջինս արդար դատաքննություն էր խոստացել, սակայն նոյեմբերի վերջին Խուդոյանը կրկին վերադարձել է Բաղրամյան փողոց և վերսկսել նստացույցը՝ նշելով, որ Կոստանյանի հետ հանդիպումից հետո հարցը չի լուծվել։ Խուդոյանները նաև դատարան բողոք էին ներկայացրել ոստիկանների գործողությունների դեմ՝ պահանջելով քրգործ հարուցել։ Հայցը մերժվել էր այս տարվա հուլիսին։
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը, Խուդոյանների ընտանիքի կրկին հեռացրել են ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթից։ Ընտանիքը հետագայում ևս մեկ նստացույց է արել այս տարվա հունվարին։

The Armavir Marz’s Court of First Instance handed a verdict recognizing Echmiadzin resident Ashot Khudoyan’s right to his two residential homes and plot of land by way of prescription. The latter was told to Epress.am by Ashot Khudoyan’s wife, Heghine Makaryan, who spent the last two years conducting sit-ins with her husband in front of the Presidential Palace, demanding a fair trial for the issue of their home.
The judge considered it a proof that the last 10 years Ashot Khudoyan resided in his Echmiadzin city’s Shahumyan 27 home, and used the property as his personal home. According to Makaryan, the verdict was just, because the Court of Appeals has a precedent, with the basis that if a person lives in the same home continuously for 10 years, then by the statute of limitations the court recognizes their property rights. Meanwhile, the Armavir Marz’s Court of First Instance rejected the Khudoyan’s suit, in which the family demanded that Ashot Khudoyan’s grandfather’s be considered valid. The will stated that the home be handed down to him. Heghine Makaryan noted that, nevertheless, it was important that the property was recognized as theirs by the court.
Ashot Khudoyan first began his protest in front of the Presidential Palace back in June 29, 2013. Khudoyan claimed that his sister, Marieta Kalashyan, with the help of cadastre workers, faked his grandfather's will to state the Echmiadzin house belonged to her.
Khudoyan left his sit-in site in front of the Presidential Palace a few times, due to certain bureaucrats that promised him that his issue would be solved, however the situation never changed, and he continued his sit-in. On November 11, 2013, Ashot Khudoyan had sewed his mouth shut while in front of the presidential palace. One day after, police officers forcefully took him away from his sit-in and threw him into an emergency ambulance which took him to a psychiatric clinic and released the same day he arrived. Khudoyan agreed to remove the stitches only after he met with Prosecutor General Gevorg Kostanyan. The latter had promised a fair trial, however, last November Khudoyan returned again to Baghramyan St. and continued his sit-in, noting that the issue was not resolved after he spoke to Kostanyan. Khudoyan also submitted a complaint against the police actions against him, demanding a criminal case be opened. The suit was rejected this past June.
On December 2, when Russian President Vladimir Putin visited Armenia, Khudoyan’s family was removed again from the sidewalk across the Presidential Palace. Subsequently, he returned to his sit-in once more this past January.