Այսքանից հետո ռուսական գազն Ուկրաինայում ավելի էժան է, քան Հայաստանում․ պատգամավոր
Ռուսաստանյան գազի գինը Հայաստանում չի իջնում անցյալ տարվա դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված գազային պայմանագրի պատճառով։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը։ Համաձայն պայմանագրի, Հայաստանը սահմանին գազը ստանում է Ռուսաստանի ներքին գնով, այն է՝ 189 դոլար 1000 խորհանարդ մետրի համար, սակայն հարկումից, «Գազպրոմ֊Արմենիա» ընկերությանը տրվող վճարների հատկացումից հետո հասարակ քաղաքացիներին գազը վաճառվում է 340 դոլարով 1000 խորհանարդ մետրի համար։
«Եվրոպայում էսօր էժանացել է, Ուկրաինայում այսքան բանից հետո կառավարությունը հաստատում է գազի գինը 333 դոլար, այսինքն՝ ավելի էժան, քան Հայաստանում է: Պարզվում է նաև, որ գազային պայմանագրով, որը կնքվել է 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին, հեղուկ նավթի ներկրումը ևս տվել ենք ռուսական ընկերություններին: Կարգին աշխատեք, մի տվեք մոնոպոլիաները, ինչ է՝ չի՞ կարելի ռուսներին «չէ» ասել», - հայտարարել է Բագրատյանը:

В Армении интересуются, почему нельзя отказывать русским
«Российский газ в Армении не дешевеет из-за газового договора, заключенного между двумя странами 2 декабря 2013 года», - с трибуны Национального Собрания заявил депутат от «Армянского национального конгресса», экономист, бывший премьер Грант Багратян. По договору, на границе Армения получает газ по внутренним российским ценам - $189 за 1000 кубометров, однако после налогооблажения, предоставления выплат компании «Газпром Армения» рядовым гражданам газ продается по $340 за 1000 кубометров.
«Сегодня газ в Европе подешевел, в Украине – после всего, что было, - правительство утверждает цену на газ в размере $333, то есть дешевле, чем в Армении. Оказывается, что по газовому договору, заключенному 2 декабря 2013 года, импорт жидкого газа также был передан российским компаниям. Работайте нормально, не предоставляйте монополий. Почему русским нельзя сказать «нет»?», - заключил политик.