Այսքանից հետո ռուսական գազն Ուկրաինայում ավելի էժան է, քան Հայաստանում․ պատգամավոր
Ռուսաստանյան գազի գինը Հայաստանում չի իջնում անցյալ տարվա դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված գազային պայմանագրի պատճառով։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը։ Համաձայն պայմանագրի, Հայաստանը սահմանին գազը ստանում է Ռուսաստանի ներքին գնով, այն է՝ 189 դոլար 1000 խորհանարդ մետրի համար, սակայն հարկումից, «Գազպրոմ֊Արմենիա» ընկերությանը տրվող վճարների հատկացումից հետո հասարակ քաղաքացիներին գազը վաճառվում է 340 դոլարով 1000 խորհանարդ մետրի համար։
«Եվրոպայում էսօր էժանացել է, Ուկրաինայում այսքան բանից հետո կառավարությունը հաստատում է գազի գինը 333 դոլար, այսինքն՝ ավելի էժան, քան Հայաստանում է: Պարզվում է նաև, որ գազային պայմանագրով, որը կնքվել է 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին, հեղուկ նավթի ներկրումը ևս տվել ենք ռուսական ընկերություններին: Կարգին աշխատեք, մի տվեք մոնոպոլիաները, ինչ է՝ չի՞ կարելի ռուսներին «չէ» ասել», - հայտարարել է Բագրատյանը:

Russian Gas Cheaper in Ukraine than in Armenia, Says MP
The price of Russian gas in Armenia has not decreased since the gas contract signed between the two countries in December 2, 2013, said HAK faction MP, former PM, and economist Hrant Bagratyan. According to the contract, Armenia would be receiving gas at the same price as the Russian domestic price, which is $189 per 1000 cubic meters, however, after the Gazprom-Armenia company’s general service payments the ordinary citizens pay $340 per 1000 cubic meters.
“Today, in Europe (gas) has become cheaper, even after all that happened in Ukraine the government confirmed the price of gas at $333, basically cheaper than in Armenia. It also turns out that with this gas contract signed on December 2, 2013, we have also given our import of liquid petroleum to a Russian firm. Do your job properly, don’t give out the monopolies, what is it, you can’t say ‘no’ to the Russians?” stated Bagratyan.