Մայիսի 1․ Աշխատավորները՝ դրսում, Սերժ Սարգսյանը և «աշխատանքի հերոսները»՝ շենքում
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների սովորաբար խաղաղ անցնող ակցիաների մասնակիցների դեմ ոստիկանությունն այսօր ուժ է կիրառել։ Պատճառը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էր, ով պետք է ներկա գտնվեր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնում «Գրանդ հոլդինգ» ընկերության կողմից Աշխատանքի և աշխատավորների օրվա կապակցությամբ կազմակերպված տոնական համերգին։ Նաիրիտցիներն իրենց աշխատավարձերը վճարելու պահանջով ակցիան այսօր անցկացնում էին Ազատության հրապարակում, և ոստիկանները հրահանգ էին ստացել թույլ չտալ, որպեսզի բողոքողները Սարգսյանին մոտենան։
Առավոտյան 11։00-ից ոստիկանները պարբերաբար մոտենում էին հրապարակում հավաքված նաիրիտցիներին և առաջարկում նրանց փոխել ակցիայի վայրը։ «Այսքան ժամանակ է՝ ակցիաներ եք անում, մի օր ձեզ վիրավորած կա՞նք։ էս մի օրը խնդրում ենք ձեզ՝ մի քիչ այն կողմ գնացեք»,֊ ասում էր ոստիկաններից մեկը՝ մատնանշելով Ազատության հրապարակից դուրս՝ դեպի Հյուսիսային պողոտա տանող ճանապարհը։ Ոստիկաններից ոմանք էլ նշում էին, որ պահանջը չկատարելու դեպքում նաիրիտցիների նկատմամբ կարող են վարչական գործեր հարուցվել։
Ակցիայի վայրը փոխելու ոստիկանների առաջարկին կողմ էր գործարանի արհմիության նախագահ Հրաչ Թադևոսյանը, սակայն նրան չհաջողվեց մեծամասնությանը համոզել հեռանալ Ազատության հրապարակից։
Իմանալով, որ Սերժ Սարգսյանը համերգի է գալու՝ նաիրիտցիները, հակառակը, որոշեցին, որ դա լավ առիթ է հանդիպելու նրան և բարձրաձայնելու իրենց խնդիրը։ Ժամը 12.30-ի սահմաններում ոստիկանական ուժերը հրապարակում շատացան, ապա, հատուկջոկատայինները «պատ» կազմելով, սկսեցին ակտիվ հրել և քաշքշել բողոքողներին՝ նրանց շենքի մոտից կամաց֊կամաց հետ մղելով դեպի հրապարակի կենտրոնական մաս։ Ոստիկանների հետ զրույցից հետո նաիրիտցիներին է դիմել գործարանի մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը։ «Ինձ ասացին, որ մեր նկատմամբ ուժ կկիրառվի, եթե մենք չհեռանանք։ Մենք եկել ենք, ոչ որևէ մեկի տոնը հարամ անելու, ոչ էլ ուզում ենք մեր ակցիան հարամ լինի։ Ես չեմ կարող թույլ տալ ուժի կիրառում, ուստի եկեք հետ քաշվենք մինչև Թումանյանի արձան»։
Ընթացքում նաիրիտցիները վանկարկում էին՝ «պարտքի մարում», ոստիկաններից պահանջում էին բացատրել՝ ինչու են իրենց հրում։ Ակցիայի մասնակից կանանցից մեկն ասաց, թե ինչու՝ մի փոքր փոխելով հայտնի երգի բառերը․ «Որովհետև արեգակին պետք է հեռվից նայես, որ չայրվես»։
Ոստիկանների գործողությունները լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել է Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը․ «Մենք միշտ տեսել ենք, որ նաիրիտցիները կոնկրետ հարց (աշխատավարձի պարտքի մարում֊խմբ․) են հետապնդում, այլ հայացքներ չունեն, և ոստիկանությունը հանդուրժողականություն է դրսևորել։ Մեր և իրենց միջև որևէ բախումներ չեն եղել։ Այսօր ուրիշ է, Օպերայի ներսում տեղի է ունենում արարողակարգային միջոցառում, և իրենք խանգարում են»։
Բարձրաստիճան ոստիկանի բառերը դժգոհություն առաջացրեցին ակցիայի մասնակիցների շրջանում, նրանցից մեկն էլ ասաց․ «Այ գեստապո, ի՞նչ ես ուզում»։
Ոստիկաններն իրենց գործը հաջողեցին․ Սերժ Սարգյանն Օպերայի շենք մտավ առանց նաիրիտցիներին հանդիպելու։ Համերգը սկսվելուց հետո՝ 13.00֊ին, ոստիկանության աշխատակիցները դադարեցին քաշել ու հրել մարդկանց, չնայած նաիրիտցիները շարունակում էին վանկարկել՝ «պարտքի մարում»։
«Ակնհայտ է, որ մեզ հետ ոչ մեկ էլ չի ուզում հանդիպել, համերգն արդեն սկսված է, հանրապետության նախագահը ներսում է»,֊ հայտարարել է Անուշ Հարությունյանը՝ առաջարկելով ընտրել՝ կամ մնալ, կամ երթ կազմակերպել դեպի կառավարության շենք, ապա գալիք երեքշաբթի կրկին հավաքվել նախագահականի մոտ։
Նաիրիտցիները որոշել են երթ անցկացնել՝ անիմաստ համարելով սպասելը. նրանք վստահ էին, որ համերգից հետո էլ Սարգսյանը չի ցանկանա իրենց հետ հանդիպել։
«Որ մուտքով աննկատ մտել է, դրանով էլ կգնա», ֊ ասել է նաիրիտցիներից մեկը։
Ժամը 13։12-ին ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության կողմից տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում էր, Սերժ և Ռիտա Սարգսյանները մասնակցել են տոնական համերգին, որին ներկա են եղել «Գրանդ հոլդինգ» ընկերության «1000 աշխատակիցներ, սոցիալիստական աշխատանքի հերոսներ», իսկ «Գրանդ Մաստեր» ՍՊԸ-ի տնօրեն Միքայել Հարությունյանին «նախագահը պարգևատրել է «Աշխատանքային վաստակի համար» մեդալով»:
Մինչ շենքում տոնում էին, դրսում հավաքված մոտ երկու հարյուր աշխատավորներ հերթական անգամ պատասխան չստացան՝ երբ են իրենց վճարելու 17 ամսվա աշխատավարձը։

Президент Армении проник на концерт, пока на улице прессовали рабочих «Наирита»
Полиция Армении применила силу к требующим погасить задолженность по зарплате сотрудникам завода «Наирит», пришедшим 1 мая на площадь Свободы в центре столицы. Агрессию людей в погонах спровоцировал приезд президента Сержа Саргсяна в заранее оцепленный театр оперы и балета на праздничный концерт по случаю Дня трудящихся, организованный компанией «Гранд холдинг» (кондитерское и табачное производство). Полиция получила приказ не подпускать демонстрантов к Саргсяну. Видеосюжет с места - ниже.
С 11 часов утра стражи правопорядка подходили к сотрудникам «Наирита» с предложением изменить место проведения акции. «Столько времени вы проводите акции, мы когда-либо вас оскорбляли? Только сегодня просим отойти в сторону», - говорил полицейский, указывая на территорию за пределами площади. Затем защитники президента стали угрожать заведением административных дел и приминением силы.
Требование полицейских вдруг поддержал председатель профсоюза завода Грач Тадевосян, который до того в одиночку общался с людьми в униформе. Ему не удалось убедить рабочих покнуть площадь Свободы.
Сотрудники «Наирит» сочли приезд главного чиновника страны на первомайский концерт удобным случаем для встречи с ним. Примерно в 12:30 на площадь стали прибывать все новые и новые силы полиции, красные береты выстроили живую стену и пошли на рабочих, расталкивая их и оттесняя от здания оперы.
Протест продолжился в центральной части площади. После общения с силовиками к демонстрантам обратилась пресс-секретарь завода Ануш Арутюнян. «Мне сказали, что к нам применят силу, если мы не уйдем. Мы пришли не для того, чтобы испортить кому-нибудь праздник или нашу акцию. Я не могу допустить применения силы, поэтому давайте отойдем к памятнику Туманяна».
Все это время протестующие скандировали «Погашение долга!», требовали у полицейских объяснить свои действия. На этот вопрос ответила одна из участниц акции, изменив слова известной песни: «Потому что на солнце нужно смотреть издалека, не то обожжешься».
Действия подчиненных журналистам прокомментировал опытный подавитель столичных протестов замначальника полиции Еревана Валерий Осипян: «Мы всегда видели, что наиритцы поднимают конкретный вопрос, не придерживаются иных взглядов, и полиция проявляла терпимость. Между нами и ими не было никаких столкновений. Сегодня все по-другому: в здании оперы проходит мероприятие, а они мешают».
Его слова вызвали недовольство участников акции, один из которых поинтересовался: «Эй, гестапо, чего ты хочешь?».
Полиция справилась с задачей: Серж Саргсян проник в здание, не встретившись с рабочими. В 13:00, после начала концерта, стражи правопорядка перестали прессовать протестующих. Люди скандировали «Погасите долги!».
«Очевидно, что с нами никто встречаться не хочет, концерт уже начался, президент республики внутри», - заявила Ануш Арутюнян, предложив выбрать: оставаться на площади или шествием двинуться к зданию правительства, а в следующий вторник снова собраться у резиденции президента.
Сотрудники завода остановили свой выбор на шествии, так как сочли ожидание бессмысленным: они были уверены, что Саргсян не пожелает встретиться с ними и после концерта, который пришли осветить журналисты практически всех телекомпаний. Последние так и не повернули свои камеры в сторону людей, до двух лет не получающих зарплату.
В 13:12 пресс-служба президента распространила сообщение, в котором отмечалось, что Серж и Рита Саргсяны приняли участие в праздничном концерте, на котором присутствовали 1000 сотрудников компании «Гранд холдинг», «герои труда». Президент наградил директора ООО «Гранд Мастер» Микаэла Арутюняна медалью «За трудовые заслуги».