Համայնքների խոշորացման հանրաքվեն կանցկացվի, բայց դրա արդյունքները կարող են հաշվի չառնել
Մայիսի 17-ին Լոռու, Սյունիքի և Տավուշի մարզերի 22 բնակավայրերում համայնքների խոշորացման վերաբերյալ անցկացվելիք հանրաքվեի արդյունքները կարևոր չեն ծրագիրը կյանքի կոչելու հարցում։ Այսօր ԱԺ֊ում ծրագրերի շուրջ խորհրդարանական լսումների ժամանակ Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ասել է, որ թեև նման հարցով հանրաքվեն պարտադրվում է գործող Սահմանադրությամբ, սակայն վերջնական քաղաքական որոշումն ԱԺ֊ն է ընդունում։
Այն հարցին, թե ինչ է արվելու, եթե մայիսի 17֊ի հանրաքվեին, օրինակ, 50 տոկոսից քիչ մարդ մասնակցի կամ եթե մասնակիցների մեծամասնությունը «դեմ» քվեարկի համայնքի խոշորացման ծրագրին, Տերտերյանն ասել է․ «Հանրության կարծիքը պետք է հաշվի առնվի, բայց այնպես չէ, որ ԱԺ֊ն չի կարող հանրաքվեի արդյունքներին հակասող որոշում կայացնել։ Բնական է, որ ոչ մի ռեֆորմ համընդհանուր համաձայնությամբ չի ընդունվում»։
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հարց է բարձրացրել՝ այն դեպքում, երբ հանրաքվեն կարևոր չէ, ի՞նչ մեթոդով է չափվելու հանրային շահը։ Պատգամավորը նաև հարցրել է՝ հանրաքվեն անցկացնելը և դրանից հետո դրա արդյունքները հաշվի չառնելը որքանո՞վ է նպաստելու ժողովրդավարությանը։
Տերտերյանը կարծիք է հայտնել, որ հանրաքվեն բարձր լեգիտիմություն ունեցող, սակայն շատ էմոցիոնալ և պակաս ինֆորմատիվ մեթոդ է, քան, ասենք, զրույցները, քննարկումները համայնքներում։
Նա նշել է նաև, որ լավ կլիներ, եթե վարչական բարեփոխումների համար հանրաքվեի պարտադիր լինելը չեղյալ համարվեր։
Պիլոտային ծրագրով Լոռու մարզի Թումանյանի, Մարցի, Քարինջի, Լորուտի, Շամուտի, Աթանի, Ահնիձորի համայքները միավորվելու են Թոմանյանի համայնք անվան տակ, Տավուշի մարզի Դիլիջան, Հազարծին, Թեղուտ, Գոշ, Աղավնավանքի, Խաչարձանի, Հովքի համայնքները՝ Դիլիջան անվան տակ, Սյունիքի մարզի Շինուհայ, Տաթև, Հալիձոր, Հարժիս, Սվարանց, Խոտ, Տանձատափ, Քաշունի համայքները՝ Տաթևի համայնք անվան տակ։
Տերտերյանն ասել է, որ պիլոտային ծրագրի համայնքները պատահական չեն ընտրված․ Դիլիջանը նույնիսկ առանց համայնքային խոշորացման դարձել է զբոսաշրջանային խոշոր կլաստեր, Տաթևը ևս իր բիզնես կենտրոնով կառավարման մի փունջ է դարձել։
Համայնքների խոշորացման ծրագիրը մտահոգություն է առաջացրել գյուղերում։ Մասնավորապես, խոշորացման ենթակա համայնքների բնակիչները նշում են, որ միավորումը լուրջ տրանսպորտային խնդիրներ է առաջացնելու, երբ մեկ փաստաթղթի համար, իրենք ստիպված են լինելու 30-40 կմ հեռու գտնվող համայնքի կենտրոն հասնել։ Գյուղացիներն ընդգծում են, որ խոշորացման հետևանքով լուծարվելու են գյուղապետարանները, ինչը գործազրկության է հանգեցնելու, բացի դա, պարզ չէ՝ ինչպես են բաշխվելու համայնքների հողատարածքները։
Համայնքների խոշորացման ծրագրին քաղաքական ուժերից դեմ է արտահայտվել «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը՝ այն վտանգավոր որակելով։
ՀԱԿ֊ի համոզմամբ, մասնավորապես, այդ համայնքների մեխանիկական միավորմամբ գյուղերը զրկվելու են ինքնուրույնությունից, խախտվելու են բնակավայրերի` սեփական եկամուտները տնօրինելու սկզբունքը և խոչընդոտելու է բնակավայրերում ներդրումների իրականացմանը, վերջնականապես վերացվելու է բնակիչների լիարժեք մասնակցությունը համայնքների կառավարմանը, բնակիչներին առօրյա բազմաթիվ խնդիրների լուծման առումով կանգնեցնելու է մեծ դժվարությունների առջև:
Բացի դա, կուսակցության պնդմամբ, վտանգավոր է այն, որ համայնքային նոր կենտրոնները կարող են կլանել բոլոր ռեսուրսները՝ զարգացման ընդգծված անհամաչափություն առաջացնելով բնակավայրերի միջև:

The results of the referendums in 22 communities of Armenia's Lori, Syunik, and Tavush provinces scheduled to be conducted on May 17 regarding the Armenian Government's Community enlargement initiative are not essential for the final completion of the project. Although in such cases referendums are imposed by the Constitution, the ultimate political decision still belongs to the National Assembly, Vache Terteryan, First Deputy Minister of Territorial Administration and Emergency Situations, said during a parliamentary hearing on the project on Monday, May 4.
Responding to the question “What would happen if voter turnout was less than 50% on May 17, or the majority of the people voted against the community enlargement project?” Terteryan said: “Public opinion should be taken into account, but that does not mean that the National Assembly can't make a decision contradicting the results of the referendum. Naturally, no reform is adopted through consensus.”
Armenian Revolutionary Federation (ARF) faction MP Artsvik Minasyan inquired what methods the public interest would be measured by if the referendum was not important. The MP also wanted to know how conducting a referendum and not taking its results into account would promote democracy.
Terteryan responded, saying that referendums, though highly legitimate, were a more emotional and less informative method than, for example, talks and debates in communities.
It would be better if referendums were not mandatory when adopting administrative reforms, he said.
The Government's Community enlargement initiative has raised concerns among the residents in a number of villages that are subject to enlargement. In particular, the people have said that the merger would create serious transportation issues: for a single document, the residents would have to travel for 30-40 kilometers to reach the new administrative center. The villagers have also pointed out that the enlargement initiative was going to dissolve village administrations, which would lead to unemployment; in addition, it is unclear how land would be distributed in the communities.
Opposition Armenian National Congress party has also spoken against the Community enlargement, calling it dangerous.
The party believes, in particular, that the mechanical merger would deprive the village communities of their independence, would violate the principle of a private income and prevent investments into the communities, would ultimately eradicate the full participation of local people in the management of the communities, as well as create difficulties for the residents in everyday life.
In addition, the party considers it dangerous that the new community centers could absorb all the resources, creating an underlined imbalance in the development of the communities.