Իրաքից եզդի փախստականներին ընդունելու հարցը Հայաստանի օրակարգում չէ․ փոխնախարար
Իրաքում իսլամիստ ծայրահեղականներից փրկվել ցանկացող եզդի ազգաբնակչությանը Հայաստանում ապաստան տալու հարցը «օրակարգում էլ չէ»: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում Epress.am-ի հարցին ի պատասխան ասել է Արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Մանասյանը:
Հիշեցնենք, որ փախստականներին ընդունելու, ՄԱԿ-ում Իրաքի եզդիների ցեղասպանության հարցը բարձրացնելու, եզդիներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու հարցով Արտաքին գործերի նախարարություն էին դիմել 4 եզդիական կազմակերպություններ:
«Եզդիական կազմակերպություններն ինչ իրավունք ունեն դիմեն այդ հարցով: Նրանք լիազորվա՞ծ են Իրաքի եզդիական համայնքի կողմից մեզ դիմել», - հարց է բարձրացրել Մանասյանը:
Անդրադառնալով եզդի փախստականներին ԼՂՀ-ում ապաստան տալու պատրաստակամության մասին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հայտարարությանը՝ Մանասյանն ասել է, որ «դա անհեթեթություն է, նման բան չի կարող լինել»:
Epress.am-ի հետ զրույցում «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Բորիս Մուրազին ասել է, որ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես մերժել է փախստականներին ընդունելու իրենց դիմումը:
Մանասյանը նույն կերպ հերքել է, թե Հայաստանը նպատակ ունի Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին Հայաստան տեղափոխել: Նա ասել է, որ Սիրայի հետ վիզային ռեժիմը շատ է պարզեցվել, Սիրիայի հայերը կարող են ազատորեն գալ Հայաստան, սակայն «մենք չէ, որ պետք է համայնքի ճակատագիրը որոշենք»:
«Առայսօր որևէ հակահայկական բան չի եղել, եղել է հակաքրիստոնեական՝ քրիստոնեական փոքրամասնությունների դեմ ուղղված», - ասել է Մանասյանը:

Matter of Granting Asylum to Iraqi Yazidis “Not on Armenia's Agenda”, Deputy Foreign Minister Says
The issue of granting asylum in Armenia to Yazidi refugees who have been forced to flee their homes in Northern Iraq to escape a jihadist onslaught by the Islamic State “is not even on the agenda,” Armenian Deputy Foreign Minister Sergey Manasyan said at the RA National Assembly on Wednesday, May 27, in response to a question by Epress.am correspondent.
Note, 4 Yazidi organizations had called on the Armenian Foreign Ministry to raise the issue of the Iraqi Yazidi's genocide in the UN, as well as provide humanitarian assistance and asylum to the representatives of the religious minority.
“What rights do the Yazidi organizations have to make such a request? Have they been authorized by the Yazidi community to appeal to us on their behalf?” Manasyan countered.
Touching upon the statement  by Davit Babayan, press secretary of the office of the president of the Nagorno-Karabakh, about the readiness of NKR to grant asylum to Iraqi Yazidis, Manasyan said, “That's nonsense. There can be no such thing.”
In an interview with Epress.am Sinjar Yazidi National Union President Boris Murazi said that the Foreign Ministry had officially rejected their appeal.
Today, Manasyan also denied Armenia's intention to taken in representatives of the Armenian community in Syria. According to the official, the visa regime with Syria has been simplified, and Armenians in Syria are free to come to Armenia, however “it's not for us to decide the fate of the community.”