Իրաքից եզդի փախստականներին ընդունելու հարցը Հայաստանի օրակարգում չէ․ փոխնախարար
Իրաքում իսլամիստ ծայրահեղականներից փրկվել ցանկացող եզդի ազգաբնակչությանը Հայաստանում ապաստան տալու հարցը «օրակարգում էլ չէ»: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում Epress.am-ի հարցին ի պատասխան ասել է Արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Մանասյանը:
Հիշեցնենք, որ փախստականներին ընդունելու, ՄԱԿ-ում Իրաքի եզդիների ցեղասպանության հարցը բարձրացնելու, եզդիներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու հարցով Արտաքին գործերի նախարարություն էին դիմել 4 եզդիական կազմակերպություններ:
«Եզդիական կազմակերպություններն ինչ իրավունք ունեն դիմեն այդ հարցով: Նրանք լիազորվա՞ծ են Իրաքի եզդիական համայնքի կողմից մեզ դիմել», - հարց է բարձրացրել Մանասյանը:
Անդրադառնալով եզդի փախստականներին ԼՂՀ-ում ապաստան տալու պատրաստակամության մասին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հայտարարությանը՝ Մանասյանն ասել է, որ «դա անհեթեթություն է, նման բան չի կարող լինել»:
Epress.am-ի հետ զրույցում «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» ՀԿ֊ի նախագահ Բորիս Մուրազին ասել է, որ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես մերժել է փախստականներին ընդունելու իրենց դիմումը:
Մանասյանը նույն կերպ հերքել է, թե Հայաստանը նպատակ ունի Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին Հայաստան տեղափոխել: Նա ասել է, որ Սիրայի հետ վիզային ռեժիմը շատ է պարզեցվել, Սիրիայի հայերը կարող են ազատորեն գալ Հայաստան, սակայն «մենք չէ, որ պետք է համայնքի ճակատագիրը որոշենք»:
«Առայսօր որևէ հակահայկական բան չի եղել, եղել է հակաքրիստոնեական՝ քրիստոնեական փոքրամասնությունների դեմ ուղղված», - ասել է Մանասյանը:

Вопроса принятия Арменией езидских беженцев из Ирака нет в повестке - замминистра
Вопроса предоставления езидскому населению, желающему спастись от иракских радикальных исламистов, убежища в Армении «нет и в повестке». Об этом заявил замминистра иностранных дел Сергей Манасян.
Ранее 4 езидские организации обратились в МИД по вопросу принятия беженцев, предоставления езидам гуманитарной помощи и представления в ООН вопроса геноцида езидов в Ираке.
«Какое право имеют езидские организации обращаться по этому вопросу? Уполномочила ли их езидская община Ирака обращаться к нам?», - спросил Манасян в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
Комментируя заявление пресс-секретаря президента Карабаха Давида Бабаяна о готовности предоставить убежище в НКР, замминистра заявил: «Это нелепость, ничего подобного быть не может».
Председатель общественной организации «Национальное объединение езидов Синджар» Борис Мурази заявил в беседе с Epress.am, что МИД официально отклонил их заявление о принятии беженцев.
Манасян также опроверг намерение Армении привезти в страну представителей армянской общины Сирии. По его словам, визовый режим с Сирией упрощен, армяне могут свободно приезжать в Армению, однако «не нам решать судьбу общины».
«До сих пор никаких антиармянских действий не было, имели место антихристианские, направленные против христианских меньшинств», - сказал замминистра.