Իրան֊Հայաստան գազատարի 40 կմ֊ոց հատվածը Հայաստանը վաճառում է «Գազպրոմ»֊ին․ azatutyun.am
Իրան - Հայաստան գազատարի Մեղրի - Քաջարան հատվածը վաճառվում է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը (ռուսաստանյան «Գազպրոմի» դուստր ընկերություն)։ Նախնական պայմանագիրն արդեն կնքված է։ Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արա Սիմոնյանը։
Գազատարի 40 կիլոմետրանոց այդ հատվածի սեփականատերը դեռևս «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ֊ն է, որը պետական ընկերություն է։ Այժմ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն վարձակալում է գազատարի Մեղրի - Քաջարան 40 կիլոմետրանոց հատվածը։ Գործարքից հետո գազի տեղափոխման, բաշխման ողջ համակարգը կդառնա «Գազպրոմ Արմենիա»-ի սեփականությունը:
«Նա մասնագիտացված կառույց է, և էլ ո՞վ, եթե նա չպետք է իրականացնի այդ ծառայությունները։ Էներգետիկ բնագավառի այդպիսի ծախսերը, մենք գտնում ենք, որ շատ ավելի արդյունավետ է, երբ որ կատարում է ոչ թե պետությունը, այլ մասնավոր ընկերությունները», - ասել է փոխնախարարը։
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի խոսքով, Հայաստանը խորհրդային տարիներին ունեցել է գազի տեղափոխման ծառայութուն․ բնագավառում նորեկ չէ, ուստի կարող էր ծառայութուն մատուցող այդպիսի մի ընկերություն ստեղծել և չվաճառել գազատարի այդ հատվածը․ «Միգուցե կարելի էր սա ձևակերպել որպես հայաստանյան մի ընկերության սեփականություն»:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Շուշան Սարդարյանը «Ազատությանը» տեղեկացրել է, որ Իրան - Հայաստան գազատարի 40 կիլոմետրանոց հատվածի առք ու վաճառքի պայմանագիրը ԲԷՑ-ի հետ դեռ 2007-ին է կնքվել՝ 30 միլիոն դոլար նախավճարով։ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն ծրագրում է աուդիտ անցկացնել, որից հետո հայտնի կդառնա գործարքի ամբողջական արժեքը։
Ռուսաստանյան ընկերության նախնական գնահատականով, սակայն, գազատարը 38-39 միլիոն դոլար արժե։ 30 միլիոնն արդեն տրվել է, ուստի ակնկալվում է, որ «Գազպրոմը» գազատարի այս հատվածի դիմաց Հայաստանի բյուջե 8-9 միլիոն դոլար պետք է փոխանցի։

Iran-Armenia Pipeline to Be Sold to Gazprom Armenia
The Meghri-Kajaran section of the pipeline transporting natural gas from Iran is being is being purchased by Gazprom Armenia,  Armenia’s national gas distribution network owned by Russian Gazprom, RA Deputy Energy Minister Ara Simonyan told RFE/RL’s Armenian service (Azatutyun.am) on Wednesday, June 3.
The 41-kilometer section runs from the Iranian border to the southeastern Armenian town of Kajaran. The rest of the pipeline completed in 2008 is already owned by the Gazprom-Armenia operator.
The Armenian government and Gazprom, as stated by Simonyan, have already signed a “tentative agreement” on the sale of the section. He refused to disclose its financial terms or specify when a final deal could be signed.
A spokeswoman for Gazprom-Armenia, Shushan Sardaryan, confirmed this information. Sardaryan revealed that the tentative accord was finalized in 2007 with a $30 million “prepayment” made by the company at the time. She said that Gazprom-Armenia will likely pay another $9 million to complete the takeover.
Simonyan argued that such a takeover will make an economic sense because the Gazprom subsidiary already owns Armenia’s practically entire gas infrastructure. “We believe that private companies are much better than the state at managing such energy facilities,” he said.