«Գազպրոմի» ղեկավարը խոստումը չկատարեց․ գազի գինը Հայաստանում չի նվազել․ ՀԿ
2015 թվականի հունվարի 1-ից «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը (ռուսաստանյան «Գազպրոմի» դուստր ձեռնարկություն) սահմանին բնական գազի հազար խորանարդի համար վճարում է 190,65 դոլար։ Այս մասին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության հարցմանն ի պատասխան նշել է «Գազպրոմ Արմենիա»֊ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կարեն Մովսեսյանը։ Նա նշել է, որ, ըստ պայմանագրի, գազի գինը Հայաստանում կախված է ՌԴ Օրենբուրգի շրջանի գներից։
gasanswer
Տարածած հայտարարության մեջ ՀԿ֊ն հիշեցնում է, որ այս տարվա ապրիլին ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հայտարարել էր, որ Հայաստանում գազի բաշխմամբ զբաղվող «Գազպրոմ Արմենիա»֊ին մատակարարվող բնական գազի գինը էժանացել է և դարձել 165 ԱՄՆ դոլար` 1000 խորանարդ մետրի դիմաց:
«Այսինքն` Երևանում «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի արված հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը, և Հայաստան մտնող բնական գազի գինը չի զեղչվել: Իսկ դա նշանակում է, որ «Գազպրոմը» շարունակում է դեպի Հայաստան վաճառված գազի և ռուբլի/դոլար փոխարժեքի փոփոխության հաշվին գերշահույթներ ստանալ», ֊ ընդգծում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»:
Հայտարարությանը ՀԿ֊ն կցել է իր կողմից ավելի վաղ տարածած տեսանյութերից մեկը, որը ներկայացնում է Հայաստան գազի ներմուծման հետ կապված իրավիճակը։

Gazprom CEO Failed to Keep His Promise: Gas Price for Armenia Not Reduced (Statement)
Since January 1, 2015, Gazprom Armenia CJSC (subsidiary of the Russian gas company Gazprom) has been paying $190.65 per thousand cubic meters of natural gas purchased at the border, Karen Movsisyan, deputy CEO of Armenia's national gas distribution company, said in response to an inquiry by Union of Informed Citizens NGO. According to the contract, Movsisyan added, gas prices in Armenia depend on the prices in the Orenburg region of Russia.
On Friday, June 12, Union of Informed Citizens issued a statement, recalling that Alexey Miller, Chairman of Gazprom Management Committee, announced in April, 2015 that the price of the Russian gas supplied to Armenia would be reduced to $165 per thousand cubic meters.
“In other words, the statement of the head of Gazprom is not true, and the price of gas supplied to Armenia has not decreased. This means that the Russian Gazprom continues to receive excess profits due to the gas sold to Amenia and RUB/USD exchange rate fluctuations,” the NGO's statement said.