Բանակում մահացության դեպքերի թիվը նախորդ տարվա համեմատ 1,5 ամգամ աճել է
2015 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂ պաշտպանության բանակում գրանցվել է 28 միջադեպ, որի հետևանքով մահացել է 34 զինծառայող: Այս մասին ասված է «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի» Վանաձորի գրասենյակի ուսումնասիրության արդյունքների վրա հիմնված Տեղեկանքում։
Նախորդ տարի 2014 թ. նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 22 մահացության դեպք, այսինքն, մահացության դեպքերի թիվն աճել է 1,5 ամգամ:
Համաձայն պաշտոնական տվյալների՝ 2015 թ. մահացության 34 դեպքերից 22-ը հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով է (որից 12-ը դիվերսիոն գործողության հետևանքով), 2-ը՝ սպանության (1-ը՝ դիտավորյալ և 1-ը՝ մարտական ծառայություն կրելու կանոնների խախտման), 4-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 1-ը՝ մարտական ծառայություն կրելու կանոնների խախտման, 3-ը՝ դժբախտ պատահարի (2 ավտովթար, 1-ը դեռևս չճշտված հանգամանքների), 2-ը՝ առողջական խնդիրների հետևանքով է:
Տեղեկանքում նաև նշվում է, որ վերջին երեք տարիներին կտրուկ աճել է հրադադարի խախտումների հետևանքով մահացությունների թիվը:
2015 թ. առաջին կիսամյակում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով մահացությունների թիվը (22 հոգի) արդեն իսկ մոտենում է ողջ 2014 թ. հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով մահացությունների թվին՝ 26 մարդ:

Armenian Armed Forces and NKR Defense Army Deaths Increased in First Half of 2015
In the first half of 2015, the Armenian Armed Forces and the NKR Defense Army have had 34 military deaths resulting from 28 incidents, an increase of 12 deaths compared to the same time frame of 2014, the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Office said in a report issued on Thursday, July 2.
According to official data, 22 of the 34 registered deaths occurred due to ceasefire violations, 3 due to unfortunate accidents, 2 murders (1 intentional murders, 1 violation of firearm regulations), 1 breach of combat duty or military duty, 2 from health issues and non-proper medical care, 1 gun accident, and 4 suicides (according to criminal case assessment).
The report notes that within the last three years, deaths from ceasefire violations have significantly increased.
In the first six months of 2015, the number of deaths due to ceasefire violations (22) has already come close to the number of deaths from ceasefire violations in the entire year 2014 (26), the report said.