Դատավորը չկարողացավ Կյուրեղյանի գործով վճիռ կայացնել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը չկարողացավ շարունակել Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստը՝ անգամ նրանից հետո, երբ մեղադրյալի աջակիցներին թույլ չտվեցին դահլիճ մտնել։
Խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստն այսօր անցավ լարված մթնոլորտում։ Այսօր, երբ պետք է հրապարակվեր գործով վճիռը, Կյուրեղյանին դարձյալ դատարանի դահլիճ չէին բերել․ նիստերից մեկի ժամանակ նա հեռացվել էր դահլիճից դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի կողմից՝ դատարանում նստած խոսելու և դատավորի՝ դահլիճ մտնելու ժամանակ չկանգնելու համար:
Այսօրվա նիստին Կյուրեղյանի մոտ երկու տասնյակ աջակիցներ դեռևս մինչև դատավորի՝ դահլիճ մտնելը սկսել են վանկարկել «Ազատություն Հայկ Կյուրեղյանին»։ Բեկթաշյանը նիստը սկսել է 25 րոպե ուշացումով։ Երբ դատավորը սկսել է ցածր ձայնով ինչ֊որ տեքստ ընթերցել, ներկաները պահանջել են բարձր խոսել։ Բեկթաշյանը հակադարձել է, թե խոսափողը չի աշխատում, սակայն այդ պատասխանը չի գոհացրել Կյուրեղյանի աջակիցներին, ովքեր շարունակել են գոռալ «Բարձր խոսա»։
Նյարդայնացած դատավորը 5 րոպե ընդմիջում է հայտարարել, իսկ դահլիճից դուրս գալուց առաջ պահանջել է, որ ամենաակտիվ գոռացողներից մեկը նույնպես լքի դահլիճը։ Կարգադրիչները խնդրել են բոլոր ներկաներին ընդմիջման ընթացքում դուրս գալ դահլիճից, սակայն մարդիկ չեն հեռացել։ 5 րոպե անց մարդիկ սկսել են բողոքել, որ օդորակիչները միացված չեն, դատավորը չի վերադառնում դահլիճ։ Նիստին ներկա «Նախախորհրդարան» նախաձեռնության անդամ Գագիկ Սարուխանյանն էլ հարցրել է մեղադրող դատախազ Հարություն Սարգսյանին՝ արդյոք վերջինս գիշերները լավ է քնում Կյուրեղյանի համար 14 տարի պահանջելուց հետո։
«Դատախազ, խիղճդ չի՞ տանջում», ֊ ասել է Սարուխանյանը։
Մեղադրող դատախազը չի պատասխանել և մի քանի վայրկյան անց արագ դուրս է եկել դահլիճից, երբ կարգադրիչները հայտարարել են, թե տեխնիկական խնդիրների պատճառով նիստը տեղափոխվում է մեկ այլ դահլիճ։
«Մեկ այլ դահլիճը»՝ համար 1-ը, ամենափոքրն է Կենտրոնի և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի շենքում։ Կյուրեղյանի աջակիցները պնդել են, որ դատավորը միտումնավոր է այդպիսի որոշում կայացրել, որպեսզի զրկի իրենց նիստին ներկա լինելու հնարավորությունից։ Այդպես էլ ստացվել է․ կարգադրիչները միայն լրագրողներին են ներս թողել՝ պնդելով, որ տեղ չկա և այլ անձիք նիստին ներկա լինել չեն կարող։ Մարդիկ, սակայն, հավաքվել են դահլիճի դռան մոտ, թույլ չեն տվել, որպեսզի կարգադիչները փակեն այն, ու շարունակել են ամոթանք տալ դատավորին ու դատախազին։ Պարբերաբար Կյուրեղյանի աջակիցները վանկարկում էին «Հայկ, Հայկ»։
Մի պահ կարգադրիչները փորձել են հրելով մարդկանց հեռացնել մուտքի մոտից ու փակել դահլիճի դուռը, սակայն Կյուրեղյանի աջակիցները, իրենց հերթին, սկսել են հրել կարգադրիչներին, ու վերջիններս չեն կարողացել իրականացնել մտադրությունը։ Այդ պահին դատավորը, տեսնելով, որ չի կարողանում նիստը շարունակել, հայտարարել է, որ այն հետաձգվում է մինչև ժամը 15։00-ն։
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։ Համաձայն հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանի, գործի քննության և դատավարության ընթացքում մի շարք խախտումներ են գրանցվել, մասնավորապես չի կատարվել առերեսում Կյուրեղյանի և տուժածների միջև, դատարանը չի քննել ոստիկանական մեքենայում Կյուրեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստը, Կյուրեղյանը հեռացվել է դատարանի դահլիճից 10 ժամով, սակայն դատարանը թույլ չի տվել նրան նիստերին մասնակցել նաև այդ ժամկետը լրանալուց հետո:

Вердикт заступнику осужденных армянских оппозиционеров вынесут 15 сентября
Вердикт по делу Айка Кюрегяна, будет оглашен 15 сентября. Прокурор требует для Курегяна 14 лет тюрьмы.
В пятницу, 11 сентября, после возобновления заседания по делу в зале присутствовал и обвиняемый. Судья Армен Бекташян заявил, что оглашение вердикта состоится 15 сентября.
Напомним, что 12 июня 2014 года в начале первого заседания по делу Шанта Арутюняна и его сторонников Кюрегян забрался на один из припаркованных у здания суда автомобилей и открыл огонь в направлении полицейских из пневматического оружия.
Приведенному в зал после возобновления заседания Айку Кюрегяну дали слово. Он напомнил, что до президентских выборов 2013 года Серж Саргсян заявил «Забьем, сколько захотим». По словам обвиняемого, раньше он был аполитичным и не представлял ни одну из партий, однако произвол в стране вынудил пойти его на такой шаг, потому что он не может жить в стране, где полиция способна силой разгонять акции, а олигархи – уводить куда-то и избивать людей.
«Произвол в стране вынуждает таких, как я, прибегать к самосуду. Призываю всех идеалогических людей поступать так же, потому что иных путей не осталось. Заверяю, что моя воля не сломлена. Будьте уверены, что, возможно, я и 14 дней не отсижу, потому что этот режим может столько не протянуть», - сказал Курегян.
14:40 В напряженной атмосфере прошло заседание по делу обвиняемого в хулиганстве и применении насилия в отношении представителя власти программиста Айка Курегяна. 11 сентября, когда суд должен был огласить вердикт, Кюрегяна в очередной раз не было в зале суда: в ходе одного из заседаний он был устранен судьей Арменом Бекташяном за то, что говорил с места и не вставал при входе судьи в помещение.
Почти два десятка сторонников обвиняемого еще до прихода судьи стали скандировать «Свободу Айку Кюрегяну!». Бекташян начал заседание с 25-минутным опозданием. Судья приступил к зачитыванию какого-то текста, но делал это так тихо, что присутствующие потребовали говорить громче. Бекташян сообщил о неисправности микрофона. Его ответ, однако, не удовлетворил сторонников Кюрегяна и они продолжали требовать говорить громче.
Раздраженный судья объявил 5-минутный перерыв и прежде, чем покинуть зал, потребовал одного из самых активных тоже уйти. Пристав просил присутствовавших выйти из зала на время перерыва, но безрезультатно. Через 5 минут в зале поднялась новая волна протеста: люди были недовольны отключением кондиционеров и отсутствием судьи. Член инициативы «Предпарламент» Гагик Саруханян поинтересовался у прокурора Арутюна Саргсяна, хорошо ли он спит после того, как потребовал 14 лет для Айка Кюрегяна.
«Прокурор, тебя совесть не мучает?», - спросил Саруханян. Ответа не последовало. Прокурор вышел из зала через несколько секунд, когда пристав сообщил, что по техническим причинам заседание переносится в другое помещение.
«Другое помещение» под номером 1 – самое маленькое в суде первой инстанции административных ереванских райнов Кентрон и Норк Мараш. Сторонники обвиняемого заявили, что судья намеренно принял такое решение с целью лишить их возможности присутствовать на заседании. Позже пристав впустил в зал только журналистов, заявив об отсутствии мест. Однако люди столпились у двери, не давая приставу закрыть ее. Здесь же они продолжали стыдить судью и прокурора.
Заседание было отложено на несколько часов.
12 июня 2014 года, в день первого заседания по делу Арутюняна и друзей, Айк Кюрегян поднялся на один из припаркованных перед зданием суда автомобилей и открыл огонь в направлении полицейских из пневматического оружия. Молодой человек требовал освободить политзаключенных.
По словам общественного защитника Анжелы Обосян, в ходе предварительного и судебного следствий были зафиксированы нарушения, в частности, не была проведена очная ставка между Кюрегяном и пострадавшими, суд не рассмотрел заявление об избиении, которому Кюрегян подвергся в полицейском авто, обвиняемый был устранен из зала суда на 10 часов, однако суд не позволил ему участвовать в заседаниях даже по истечении данного срока.