Դատավորը չկարողացավ Կյուրեղյանի գործով վճիռ կայացնել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը չկարողացավ շարունակել Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստը՝ անգամ նրանից հետո, երբ մեղադրյալի աջակիցներին թույլ չտվեցին դահլիճ մտնել։
Խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստն այսօր անցավ լարված մթնոլորտում։ Այսօր, երբ պետք է հրապարակվեր գործով վճիռը, Կյուրեղյանին դարձյալ դատարանի դահլիճ չէին բերել․ նիստերից մեկի ժամանակ նա հեռացվել էր դահլիճից դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի կողմից՝ դատարանում նստած խոսելու և դատավորի՝ դահլիճ մտնելու ժամանակ չկանգնելու համար:
Այսօրվա նիստին Կյուրեղյանի մոտ երկու տասնյակ աջակիցներ դեռևս մինչև դատավորի՝ դահլիճ մտնելը սկսել են վանկարկել «Ազատություն Հայկ Կյուրեղյանին»։ Բեկթաշյանը նիստը սկսել է 25 րոպե ուշացումով։ Երբ դատավորը սկսել է ցածր ձայնով ինչ֊որ տեքստ ընթերցել, ներկաները պահանջել են բարձր խոսել։ Բեկթաշյանը հակադարձել է, թե խոսափողը չի աշխատում, սակայն այդ պատասխանը չի գոհացրել Կյուրեղյանի աջակիցներին, ովքեր շարունակել են գոռալ «Բարձր խոսա»։
Նյարդայնացած դատավորը 5 րոպե ընդմիջում է հայտարարել, իսկ դահլիճից դուրս գալուց առաջ պահանջել է, որ ամենաակտիվ գոռացողներից մեկը նույնպես լքի դահլիճը։ Կարգադրիչները խնդրել են բոլոր ներկաներին ընդմիջման ընթացքում դուրս գալ դահլիճից, սակայն մարդիկ չեն հեռացել։ 5 րոպե անց մարդիկ սկսել են բողոքել, որ օդորակիչները միացված չեն, դատավորը չի վերադառնում դահլիճ։ Նիստին ներկա «Նախախորհրդարան» նախաձեռնության անդամ Գագիկ Սարուխանյանն էլ հարցրել է մեղադրող դատախազ Հարություն Սարգսյանին՝ արդյոք վերջինս գիշերները լավ է քնում Կյուրեղյանի համար 14 տարի պահանջելուց հետո։
«Դատախազ, խիղճդ չի՞ տանջում», ֊ ասել է Սարուխանյանը։
Մեղադրող դատախազը չի պատասխանել և մի քանի վայրկյան անց արագ դուրս է եկել դահլիճից, երբ կարգադրիչները հայտարարել են, թե տեխնիկական խնդիրների պատճառով նիստը տեղափոխվում է մեկ այլ դահլիճ։
«Մեկ այլ դահլիճը»՝ համար 1-ը, ամենափոքրն է Կենտրոնի և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի շենքում։ Կյուրեղյանի աջակիցները պնդել են, որ դատավորը միտումնավոր է այդպիսի որոշում կայացրել, որպեսզի զրկի իրենց նիստին ներկա լինելու հնարավորությունից։ Այդպես էլ ստացվել է․ կարգադրիչները միայն լրագրողներին են ներս թողել՝ պնդելով, որ տեղ չկա և այլ անձիք նիստին ներկա լինել չեն կարող։ Մարդիկ, սակայն, հավաքվել են դահլիճի դռան մոտ, թույլ չեն տվել, որպեսզի կարգադիչները փակեն այն, ու շարունակել են ամոթանք տալ դատավորին ու դատախազին։ Պարբերաբար Կյուրեղյանի աջակիցները վանկարկում էին «Հայկ, Հայկ»։
Մի պահ կարգադրիչները փորձել են հրելով մարդկանց հեռացնել մուտքի մոտից ու փակել դահլիճի դուռը, սակայն Կյուրեղյանի աջակիցները, իրենց հերթին, սկսել են հրել կարգադրիչներին, ու վերջիններս չեն կարողացել իրականացնել մտադրությունը։ Այդ պահին դատավորը, տեսնելով, որ չի կարողանում նիստը շարունակել, հայտարարել է, որ այն հետաձգվում է մինչև ժամը 15։00-ն։
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։ Համաձայն հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանի, գործի քննության և դատավարության ընթացքում մի շարք խախտումներ են գրանցվել, մասնավորապես չի կատարվել առերեսում Կյուրեղյանի և տուժածների միջև, դատարանը չի քննել ոստիկանական մեքենայում Կյուրեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստը, Կյուրեղյանը հեռացվել է դատարանի դահլիճից 10 ժամով, սակայն դատարանը թույլ չի տվել նրան նիստերին մասնակցել նաև այդ ժամկետը լրանալուց հետո:

Passions ran high at a hearing on Friday in the case of Hayk Kyureghyan, Armenian programmer accused of hooliganism and committing violence against a representative of the authorities, where the court was to issue its final verdict. The defendant was once again not present at his own trial. Recall, judge Armen Bektashyan had removed the defendant from the courtroom at one of the previous hearings for acting in contempt of court (Kyureghyan did not stand up when the judge entered the room).
Before the judge's arrival, around two dozen of the defendant's supporters began chanting “Freedom to Hayk Kyureghyan!” At the start of the hearing, which had begun with a 25 minute delay, judge Bektashyan proceeded to reading some text in a quite voice. When those present complained and demanded the judge speak louder Bektashyan claimed “the microphone is broken.” However, his response did not satisfy Kyureghyan's supporters who continued to demand to “speak louder!”
The irritated judge announced a 5 minute break: on his way out of the courtroom, however, he demanded that one of the most active of Kyureghyan's supporters also leave the room. The bailiffs asked those present to leave the room during the break, but to no avail. Five minutes later a new wave of protest arose in the courtroom: people were unhappy with the non-operating air conditioner and the absence of the judge.
Meanwhile, one of the defendant's supporters, a member of the “Pre-Parliament” movement Gagik Sarukhanyan asked prosecutor Harutyun Sargsyan how he could sleep at night after demanding 14 years for Kyureghyan: “Doesn't your conscience bother you?” Sarukhanyan asked him.
The prosecutor, however, did not answer and quickly left the room when the bailiff announced that for technical reasons the hearing was being moved to another room.
'The other room' - Courtroom No. 1 – is the smallest one in the General Jurisdiction Court of the Kentron and Nork-Marash administrative districts. Annoyed, Kyureghyan's supporters claimed the judge had deliberately moved to this courtroom to deprive them of their right to attend the hearing. Later, only journalists were let in, while the bailiffs announced there was no more room for others.
People then gathered at the entrance of the courtroom and did not allow the bailiffs to close the doors. After a short skirmish between the officers and Kyureghyan's supporters, Judge Bektashyan announced the hearing was being adjourned until 3 pm.
At the resumption of the hearing, defendant Kayk Kyureghyan was brought to the courtroom and given an opportunity to speak his last words. He used to be a non-partisan and an apolitical man, the defendant said; however, the connivance of the authorities forced him “to submit to these measures.” Kyureghyan added he could not live in a country where police beat peaceful protesters: the impunity in the country has turned him into a vigilante since “there is no other way.” In his last words the defendant assured his supporters he was not going to serve 14 years in prison: “I might not even serve 14 days because the regime might not survive that long,” Kyureghyan said.