30 կին է սպանվել․ Երևանի կենտրոնում պատմում են ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին (ՖՈՏՈ)
Հայաստանում 2010-2015 թվականների ընթացքում ընտանեկան բռնության հետևանքով 30 կին է մահացել, ինչի պատճառով 45 երեխա մնացել է առանց մայրական խնամքի։ Միայն այս տարվա ընթացքում արդեն իսկ 8 կին է սպանվել։ Կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպություններում գրանցված ընտանեկան բռնության դեպքերը տարեկան հասնում են մոտ 2000֊ի․ կազմակերպությունները 2013-2015 թվականների ընթացքում 5171 թեժ գծի զանգ են ստացել։ Անգամ պաշտոնական վիճակագրությամբ ընտանեկան բռնության հարյուրավոր դեպքեր են գրանցվում։ Մասնավորապես, 2015 թվականի առաջին կեսին ՀՀ ոստիկանության տվյալների համաձայն, գրանցվել է ընտանեկան բռնության 447 դեպք, կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները 742 դեպք են հաշվել։
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» հասարակական կազմակերպությունների խմբի ներկայացուցիչները 2010 թվականից ի վեր հոկտեմբերի 1-ը նշում են որպես «Ընտանական բռնության դեմ պայքարի ազգային օր»։ Այս օրը պատահական չի ընտրվել․ 2010 թվականի հոկտեմբերի 1-ին դաժան ծեծի արդյունքում մահացել է 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը։
Այսօր Կոալիցիայի անդամները Հանրապետության հրապարակում՝ Կառավարության շենքի դիմաց, բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ իշխանություններից պահանջելով ընդունել «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքը։ Հանրապետության հրապարակի մեկ այլ հատվածում Կոալիցիայի անդամները ներկայացրել են Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և գյուղերում բռնության ենթարկված կանանց կոշիկներն ուղեկցող տեքստերով։

30 убитых женщин. В центре Еревана рассказали о случаях домашнего насилия
Домашнее насилие в 2010-2015гг. привело к смерти 30 женщин в Армении, в результате 45 детей остались без матери. Только за текущий год умерли 8 женщин. Количество случаев домашнего насилия, зарегистрированных в организациях по защите прав женщин, достигает 2000 в год: за 2013-2015гг. на горячии линии организаций поступил 5171 звонок. В частности, по данным полиции за первую половину 2015-ого, было зафиксировано 447 случаев насилия, организации насчитали 742.
С 2010 года представители группы общественных организаций «Коалиция против насилия над женщинами» отмечают 1 октября как Национальный день борьбы с домашним насилием: в этот день ровно 5 дет назад в результате жестокого избиения со стороны мужа скончалась 20-летняя Заруи Петросян.
Члены Коалиции провели акцию протеста на ереванской Площади Республики, перед зданием правительства, требуя принять закон «О домашнем насилии». В другой части площади демонстранты представили обувь женщин, подвергавшихся насилию в разных городах и селах Армении, с сопровождавшимся текстом.
«Не будьте безразличны к насилию. Ваше молчание может стоить жизни»
«Свекор сделал мне предложение сексуального характера и сказал, что никто не узнает, если я ему подчинюсь». Сюзанна, 38 лет, Ереван
«Бросил меня на пол и бил ногами». Рузанна, 64 года, Ереван
«Я плакал, потому что папа повалил маму на пол и избивал». Ерванд, 6 лет, Ереван
«Меня никто не понимает, говорят, что я должна терпеть. Я осталась совсем одна». Эрмине, 31 год, Ереван
«Связал меня в хлеву, сказал, что скоро придет и разберется со мной». Анаит, 46 лет, Гегаркуникская область
«Первые три года замужества свекровь не разрешала мне выходить из дома без нее». Лусине, 38 лет, Котайкская область