30 կին է սպանվել․ Երևանի կենտրոնում պատմում են ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին (ՖՈՏՈ)
Հայաստանում 2010-2015 թվականների ընթացքում ընտանեկան բռնության հետևանքով 30 կին է մահացել, ինչի պատճառով 45 երեխա մնացել է առանց մայրական խնամքի։ Միայն այս տարվա ընթացքում արդեն իսկ 8 կին է սպանվել։ Կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպություններում գրանցված ընտանեկան բռնության դեպքերը տարեկան հասնում են մոտ 2000֊ի․ կազմակերպությունները 2013-2015 թվականների ընթացքում 5171 թեժ գծի զանգ են ստացել։ Անգամ պաշտոնական վիճակագրությամբ ընտանեկան բռնության հարյուրավոր դեպքեր են գրանցվում։ Մասնավորապես, 2015 թվականի առաջին կեսին ՀՀ ոստիկանության տվյալների համաձայն, գրանցվել է ընտանեկան բռնության 447 դեպք, կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները 742 դեպք են հաշվել։
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» հասարակական կազմակերպությունների խմբի ներկայացուցիչները 2010 թվականից ի վեր հոկտեմբերի 1-ը նշում են որպես «Ընտանական բռնության դեմ պայքարի ազգային օր»։ Այս օրը պատահական չի ընտրվել․ 2010 թվականի հոկտեմբերի 1-ին դաժան ծեծի արդյունքում մահացել է 20-ամյա Զարուհի Պետրոսյանը։
Այսօր Կոալիցիայի անդամները Հանրապետության հրապարակում՝ Կառավարության շենքի դիմաց, բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ իշխանություններից պահանջելով ընդունել «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքը։ Հանրապետության հրապարակի մեկ այլ հատվածում Կոալիցիայի անդամները ներկայացրել են Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և գյուղերում բռնության ենթարկված կանանց կոշիկներն ուղեկցող տեքստերով։

Women's Rights Activists Hold Action in Yerevan to Mark National Day to Combat Domestic Violence (Photo)
Thirty women were killed in Armenia through domestic violence in the past five years, 8 of them – in 2015, resulting in 45 children being left without a mother. According to the records of Armenian women's rights organizations, the number of domestic violence incidents reaches 2000 each year: 5171 people called the organizations' hotline in the 2013-2015 period. According to official Police data, the number of domestic violence cases registered in the first half of 2015 reached 447.
Since 2010, “Coalition to Stop Violence against Women” NGO has been marking October 1 as National Day to Combat Domestic Violence: on this day five years ago twenty-year-old Zaruhi Petrosyan died as a result of severe beatings by her husband.
The Coalition members held a protest action Thursday afternoon at Yerevan's Republic Square, in front of the RA Government building, demanding that authorities pass a law on domestic violence.
Meanwhile, in another part of the Square, the activists displayed the shoes of domestic violence victims from various cities and villages of Armenia with accompanying texts.
"My husband told me he'd keep me locked up at home until I turned into a mummy." Varduhi, 29, Yerevan
18domestic
"Beating another person is shameful; it's a sign of weakness."
16domestic
"My husband used to say 'I can do whatever I want to you. You've no one to turn to, nowhere to go'." Anna, 33, Gegharkunik province
15domestic
"Maybe it's my fault my life turned so miserable." Marina, 24, Yerevan
14domestic
"He took out a knife in front of my child and said he'd slaughter me." Ani, 37, Kotayk province
13doestic 11domestic
"No one understands me; they say I have to tolerate. I'm all alone." Hermine, 31, Yerevan
6domestic
"During the first three years of my married life my mother-in-law would not let me leave the house without her." Lusine, 38, Kotayk province